“Oʻzbekiston ayollarining 100 ta eng yaxshi innovatsion loyihasi” II respublika tanlovi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi
2019-02-27 | Innovatsiya
2019-yil 26-fevral kuni Toshkent shahridagi Inha universitetida “Oʻzbekiston ayollarining 100 ta eng yaxshi innovatsion loyihasi” II respublika tanlovi gʻoliblarini tantanali taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi.
Tanlovda xalqaro tashkilotlar vakillari, vazirliklar, agentliklar rahbarlari, Oʻzbekiston xotin-qizlar qoʻmitasi vakillari, Oʻzbekiston ixtirochi ayollar markazi, Respublika Ekspert Kengashi aʼzolari va OAV vakillari ishtirok etdilar.
Tanlovning birinchi bosqichida xalq xoʻjaligi uchun ilmiy va amaliy ahamiyatga ega boʻlgan 4000 dan ziyod texnik loyihalar, innovatsion takliflar va ixtirolar taqdim etildi. Ishtirokchilar: talaba va oʻquvchi qizlar, ixtirochi ayollar, ratsionalizatorlar, muhandislar, dasturchilar, dizaynerlar, vrachlar, farmatsevtika sohasi vakillari, mutaxassislar hamda tadbirkor ayollar.
“Oʻzbekiston ayollarining 100 ta eng yaxshi innovatsion loyihasi” II respublika tanlovi yakuniy bosqichida 300 nafardan ortiq ishtirokchilar tanlov uchun moʻljallangan oʻz loyihalarini Respublika Ekspert Kengashiga taqdim etdilar. Taqdim etilgan loyihalarning 100 ta eng yaxshisi tanlab olindi. Mazkur loyihalar mualliflari tanlov gʻoliblariga aylandilar.

Церемония награждения победителей II республиканского конкурса «100 лучших инновационных проектов женщин Узбекистана» состоялась в IUT
2019-02-27 | Инновация
26 февраля 2019 года в Университете Инха г.Ташкента состоялась Торжественная церемония награждения победителей II республиканского конкурса «100 лучших инновационных проектов женщин Узбекистана».
В работе конкурса приняли участие представители международных организаций, руководители министерств, агентств, сотрудники Комитета женщин Узбекистана, члены Центра Женщин изобретателей Узбекистана, Республиканского Экспертного Совета и представители СМИ.
На первом этапе конкурса представлены более 4000 технических проектов, инновационных предложений и изобретений, имеющих научное и практическое значение для народного хозяйства. Участники: студентки и ученицы, женщины-изобретатели, рационализаторы, инженеры, программисты, дизайнеры, врачи, фармацевты, специалисты, женщины-предприниматели.
На заключительном этапе II республиканского конкурса «100 лучших инновационных проектов женщин Узбекистана» более 300 участниц представили свои конкурсные проекты для оценки Республиканскому Экспертному Совету. Из представленных проектов были выбраны 100 лучших, авторы которых стали победителями конкурса.