Soliq sohasidagi oʻzgarishlar xalqaro ekspertlar ishtirokida muhokama etildi
Joriy yilning 26-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi tomonidan Moliya vazirligi bilan birgalikda xalqaro ekspertlar ishtirokida soliq sohasidagi islohotlarning dastlabki natijalari muhokama qilindi.
Uchrashuvda xalqaro ekspertlar ishtirok etdi:
Radjul Avasti – Jahon bankining davlat sektori masalalari boʻyicha taniqli eksperti, katta maslahatchi;
Raul Feliks Janker-Varela – Jahon bankining davlat sektori masalalari boʻyicha yetakchi mutaxassisi;
Shuningdek, xalqaro konsultant Shatalov Sergey Dmitriyevich;
Musayev Behzod Anvarovich – Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi raisi;
Mirzayev Mubin Muhitdinovich – Oʻzbekiston Respublikasi Davlat soliq qoʻmitasi raisining birinchi oʻrinbosari;
Sultanov Dilshod Shuhratovich – Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirining oʻrinbosari.
Uchrashuvda Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan soliq islohotlarining dastlabki natijalari sarhisob qilindi.
Soliq qoʻmitasi tashabbusi bilan Moliya vazirligi hamkorligida tashkil etilgan uchrashuvda 50 dan ortiq tadbirkorlar – yirik soliq toʻlovchilar ishtirok etdi va ular tomonidan yoʻllangan 100 dan ortiq savollarga javoblar berildi.
Qayd etilganidek, 2018-yilda qoʻshilgan qiymat soligʻi toʻlovchilari soni 7 mingga yaqin boʻlgan boʻlsa, bugungi kunda ularning soni 35 mingtaga yetib, 5,2 baravarga oshgan.
Xuddi shunday, suv soligʻi toʻlovchilari soni 3,4 mingtadan 49,3 mingtaga yoki 14,3 baravarga ortdi.
Mol-mulk soligʻi toʻlovchilari soni 9,3 mingtadan 63 mingtaga yoki 6,8 baravarga hamda yer soligʻi toʻlovchilari soni 12,9 mingtadan 72,8 mingtaga yoki 5,6 baravarga oʻsdi.
Xalqaro ekspertlar tadbirkorlik subyektlariga teng raqobat sharoitini yaratish uchun iqtisodiyotda yashirin savdo aylanmalarini aniqlash, biznesning boʻlinishiga qarshi kurashish va kelgusida oldini olish yuzasidan jahon tajribasida sinovdan oʻtgan mexanizmlar boʻyicha oʻz fikr-mulohazalari hamda tavsiyalarini bildirdi.
Jumladan, Radjul Avasti koʻplab mamlakatlarda iqtisodiy va soliq islohotlarida ishtirok etgan mutaxassis sifatida bu boradagi tajribasi bilan oʻrtoqlashdi va Oʻzbekistondagi soliq islohotlarining dastlabki natijalariga ijobiy baho berdi.

Нововведения в налоговой сфере обсудили с международными экспертами
26 февраля Государственный налоговый комитет Республики Узбекистан совместно с Министерством финансов, обсудил с международными экспертами первичные результаты налоговой реформы.
На встрече участвовали международные эксперты:
· Раджул Авасти – старший советник, известный эксперт по вопросам государственного сектора Всемирного банка;
· Рауль Феликс Джанкера-Варела – ведущий специалист Международного банка по вопросам государственного сектора;
· Также, международный консультант Шаталов Сергей Дмитриевич;
· Мусаев Бехзод Анварович – председатель Государственного налогового комитета Республики Узбекистан;
· Мирзаев Мубин Мухитдинович – Первый заместитель председателя ГНК РУз;
· Султанов Дилшод Шухратович – заместитель министра финансов РУз.
На встрече были подведены первичные итоги в налоговых реформах, проводимых в Узбекистане.
На инициированной Налоговым комитетом совместно с Министерством финансов встрече присутствовало более 50 предпринимателей – крупных налогоплательщиков. Были получены ответы на более 100 вопросов.
Был отмечен тот факт, что в 2018 году плательщиков налога на добавленную стоимость было около 7 000, но сегодня их число увеличилось на 35 000 до 5,2 раза.
Аналогичным образом число налогоплательщиков на пользование водными ресурсами увеличилось с 3,4 тыс. до 49,3 тыс. или в 14,3 раза.
Число плательщиков налога на имущество с 9,3 тыс. до 63 тыс., это в 6,8 раза, а число плательщиков земельного налога с 12,9 тыс. до 72,8., почти в 5,6 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Международные эксперты предоставили свои замечания и рекомендации по вопросам выявления теневого товарооборота, противодействия дроблению бизнеса.
В том числе, Раджул Авасти, как специалист, участвовавший в экономических и налоговых реформах многих стран, рассказал об опыте и дал свои положительные оценки по первичным результатам налоговых реформ в Узбекистане.