Oʻzbekiston-AQSh siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
Amerika Qoʻshma Shtatlari delegatsiyasiga AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo masalalari boʻyicha yordamchisi vazifasini bajaruvchi, Elchi Elis Uells rahbarlik qildi.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Shuningdek, baʼzi xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Maslahatlashuvlarning soʻnggi raundidan keyingi davr mobaynida ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishning yangi bosqichiga koʻtarilgani qayd etildi. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil may oyidagi AQShga rasmiy tashrifi va uning muvaffaqiyatli yakunlari mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarda yangi sahifa ochdi.
Tashrif doirasida 4,8 milliard dollar qiymatidagi ikki tomonlama hujjatlarning imzolanishi va amalga oshirilishining boshlanishi, oʻtgan yilning kuzida “Oʻzbekistonda Amerika biznesi haftaligi” va boshqa qoʻshma tadbirlar oʻtkazilishi savdo-iqtisodiy, investitsion va texnologik imkoniyatlarni rivojlantirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligini tasdiqladi.
Shu kunning oʻzida “Siyosat”, “Xavfsizlik”, “Iqtisodiyot va savdo”, “Insoniy mezonlar” kichik guruhlarining majlislari boʻlib oʻtdi, ushbu tadbirlarda ikki tomonlama munosabatlarning aniq masalalari koʻrib chiqildi.

Об узбекско-американских политических консультациях
26 февраля 2019 года в г.Ташкенте делегация Республики Узбекистан во главе с Министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым приняла участие в седьмом раунде узбекско-американских политических консультаций.
Делегацию США возглавляла исполняющая обязанности помощника Государственного секретаря по делам Южной и Центральной Азии, Посол Элис Уэллс.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества. Также стороны обменялись мнениями по некоторым международным и региональным вопросам.
Отмечалось, что с момента предыдущего раунда консультаций двусторонние отношения вышли на новую ступень развития. Состоявшийся в мае 2018 года официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в США и его успешные итоги открыли новую страницу в многоплановых отношениях между нашими странами.
Подписание в рамках визита и начало реализации двусторонних документов на сумму 4,8 млрд.долл., проведение минувшей осенью «Недели американского бизнеса в Узбекистане», других совместных мероприятий подтвердили значительный потенциал развития торгово-экономических, инвестиционных и технологических взаимосвязей.
В этот же день состоялись заседания подгрупп «Политика», «Безопасность», «Экономика и торговля», «Человеческое измерение», на которых рассмотрены конкретные аспекты двусторонних отношений.