Oʻzbekiston-AQSh siyosiy maslahatlashuvlari toʻgʻrisida
Amerika Qoʻshma Shtatlari delegatsiyasiga AQSh Davlat kotibining Janubiy va Markaziy Osiyo masalalari boʻyicha yordamchisi vazifasini bajaruvchi, Elchi Elis Uells rahbarlik qildi.
Muzokaralarda ikki tomonlama hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari muhokama qilindi. Shuningdek, baʼzi xalqaro va mintaqaviy masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Maslahatlashuvlarning soʻnggi raundidan keyingi davr mobaynida ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishning yangi bosqichiga koʻtarilgani qayd etildi. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil may oyidagi AQShga rasmiy tashrifi va uning muvaffaqiyatli yakunlari mamlakatlarimiz oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarda yangi sahifa ochdi.
Tashrif doirasida 4,8 milliard dollar qiymatidagi ikki tomonlama hujjatlarning imzolanishi va amalga oshirilishining boshlanishi, oʻtgan yilning kuzida “Oʻzbekistonda Amerika biznesi haftaligi” va boshqa qoʻshma tadbirlar oʻtkazilishi savdo-iqtisodiy, investitsion va texnologik imkoniyatlarni rivojlantirish uchun salmoqli salohiyat mavjudligini tasdiqladi.
Shu kunning oʻzida “Siyosat”, “Xavfsizlik”, “Iqtisodiyot va savdo”, “Insoniy mezonlar” kichik guruhlarining majlislari boʻlib oʻtdi, ushbu tadbirlarda ikki tomonlama munosabatlarning aniq masalalari koʻrib chiqildi.

On Uzbekistan – American political consultations
On February 26, delegation of the Republic of Uzbekistan led by the Minister of Foreign Affairs Abdulaziz Kamilov attended the seventh round of Uzbekistan – American political consultations, in Tashkent.
The United States delegation was led by U.S. Principal Deputy Assistant Secretary for South and Central Asian Affairs Alice Wells.
According to Uzbekistan MFA, the current state and prospects of bilateral cooperation were discussed. The parties also exchanged views on some international and regional issues.
It was noted that since the previous round of consultations, bilateral relations have reached a new stage of development. The official visit of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the United States in May 2018 and its successful results opened a new page in multifaceted relations between the two countries.
The signing of documents within the framework of the visit and start of the implementation of bilateral agreements worth 4.8 billion USD, holding the American Business Week in Uzbekistan last fall, and other joint events confirmed the significant potential for development of trade-economic, investment and technological cooperation.
On the same day, meetings of Policy, Security, Economy and Trade, Human Dimension subgroups were held. Specific aspects of bilateral relations were considered at the meetings.