II Xalqaro maqom sanʼati anjumanini oʻtkazishga tayyorgarlik koʻrish chora-tadbirlari toʻgʻrisida
Oʻzbek milliy maqom sanʼatini asrab-avaylash va rivojlantirish, uning noyob namunalarini keng targʻib etish, yosh avlod qalbida sanʼatga boʻlgan mehr-muhabbat tuygʻularini kamol toptirish, xalqlar oʻrtasidagi doʻstlik, birodarlik rishtalarini yanada mustahkamlash, madaniy-maʼnaviy munosabatlar doirasini xalqaro miqyosda kengaytirish, jahon hamjamiyatida maqom sanʼati nufuzini yanada oshirish, shuningdek, navbatdagi Xalqaro maqom sanʼati anjumaniga har tomonlama puxta tayyorgarlik koʻrish va uni yuksak saviyada oʻtkazish maqsadida:
1. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 17-noyabrdagi “Oʻzbek milliy maqom sanʼatini yanada rivojlantirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PQ-3391-sonli qarori bilan Shahrisabz shahrida har ikki yilda bir marta oʻtkazilishi belgilangan Xalqaro maqom sanʼati anjumanini (keyingi oʻrinlarda Anjuman deb yuritiladi) ikkinchi marta 2020-yil sentabr oyining birinchi yarmida oʻtkazish yuzasidan Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi, Oʻzbekiston kompozitorlari va bastakorlari uyushmasi hamda Qashqadaryo viloyati hokimligining taklifi maʼqullansin.
2. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 6-apreldagi “Xalqaro maqom sanʼati anjumanini oʻtkazish toʻgʻrisida”gi PQ-3656-sonli qarori bilan tasdiqlangan Xalqaro maqom sanʼati anjumaniga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha tashkiliy qoʻmitagaquyidagi vazifalar yuklansin:
Anjumanga tayyorgarlik koʻrish ishlarini 2019-yilning aprel oyidan boshlash boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni ishlab chiqish va tasdiqlash;
oʻtkazilishi rejalashtirilayotgan Anjumanning aniq sanalarini 2019-yilning dekabr oyiga qadar belgilash;
2019-yil 1-apreldan boshlab respublika va jahon miqyosida Anjuman targʻibotini tashkil etish, uning doirasida oʻtkaziladigan tanlov shartlari va ilmiy-amaliy konferensiya mavzusini eʼlon qilib borish;
2020-yil 1-iyunga qadar respublikamiz hududlarida maqom ansambllarining konsert dasturlari, “Yosh maqom ijrochilari”, bastakorlar oʻrtasida “Maqom yoʻlida yaratilgan eng yaxshi asar” kabi nominatsiyalar boʻyicha respublika tanlovlari hamda taniqli maqomshunos olimlar, tajribali maqom ijrochilari ishtirokida ijodiy uchrashuvlar va mahorat darslarini tashkil etish va oʻtkazib borish;
2020-yil 1-avgustga qadar Anjuman doirasida “Maqom sanʼatini rivojlantirish istiqbollari”mavzusida oʻtkaziladigan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya dasturini ishlab chiqish, shuningdek, Anjumanda ishtirok etadigan xorijiy hamda mahalliy musiqashunos va maqomshunos olimlar, taniqli sanʼatkorlar, yetuk mutaxassislar, faxriy mehmonlar roʻyxatini shakllantirish;
Shahrisabz shahridagi Maqom muzeyini ushbu sanʼatga oid tarixiy, ilmiy-ijodiy manbalar, qadimiy va zamonaviy cholgʻu asboblari va boshqa yangi eksponatlar bilan boyitish choralarini koʻrish;
Anjumanga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish bilan bogʻliq boshqa masalalarni hal etish.
3. Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligining Oʻzbek milliy maqom sanʼati markazi Anjumanga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha buyurtmachi etib belgilansin.
Oʻzbekiston Respublikasi Madaniyat vazirligi 2020-yil 1-aprelga qadar Anjumanga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish bilan bogʻliq sarf-xarajatlar smetasini belgilangan tartibda tasdiqlasin.
4. Qashqadaryo viloyati hokimligi:
ikki oy muddatda Shahrisabz shahrida Anjumanni oʻtkazish uchun zarur madaniy infratuzilma inshootlari va ijtimoiy obyektlar barpo etish boʻyicha takliflar ishlab chiqilishi;
2020-yilning 1-avgustiga qadar Shahrisabz shahrida obodonlashtirish va koʻkalamzorlashtirish ishlari amalga oshirilishi, Anjuman oʻtkaziladigan sahna va maydonlarning talab darajasida tayyorlanishi;
Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi bilan birgalikda Shahrisabz shahrining turizm salohiyatini oshirish, investitsiyalarni faol jalb qilish, tadbirkorlik tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash maqsadida 2020-yilning mart oyiga qadar zamonaviy servis xizmati koʻrsatish imkoniyatlarini oʻzida jamlagan, barcha qulayliklarga ega zamonaviy binolar, xizmat koʻrsatish obyektlari, shuningdek, mehmonxonalar qurilishi va foydalanishga topshirilishini taʼminlasin.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi 2020-yilning avgust oyiga qadar Shahrisabz shahri telekommunikatsiya tarmoqlarini Anjumanga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish talablariga moslashtirish choralarini koʻrsin.
6. Oʻzbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qoʻmitasi:
Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi
hamda Qashqadaryo viloyati hokimligi bilan birgalikda Shahrisabz shahri turizm infratuzilmalarini rivojlantirish maqsadida kreditlar va investitsiyalarni jalb etish choralarini koʻrsin, shuningdek, xorijiy mamlakatlar va kompaniyalar bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻysin;
Qashqadaryo viloyati va maqom sanʼatining turizm sohasidagi reklama-axborot targʻibotini amalga oshirsin;
mehmonxona servis xizmatchilari va gidlarning sifatli faoliyatini tashkil etsin.
7. “Oʻzbekkino” Milliy agentligi oʻz tizimi uchun byudjetdan ajratiladigan mablagʻlar hisobidan 2020-yil 1-aprelga qadar taniqli maqomshunos olimlar, maqom bastakorlari hamda hofiz va sozandalarining ibratli ilmiy, ijodiy faoliyati toʻgʻrisida turkum hujjatli filmlar yaratsin va ularning namoyishini tashkil etsin.
8. Oʻzbek milliy maqom sanʼati markazi Anjumanni badiiy va ijodiy jihatdan yuqori saviyada tashkil etish maqsadida oʻzbek maqomi va boshqa xalqlarning turdosh musiqa janrlarini qamrab olgan xorijiy davlatlardagi xalqaro sanʼat festivallari tashkilotlari hamda markazlari bilan muntazam ijodiy hamkorlik oʻrnatsin.
9. Oʻzbekiston Milliy axborot agentligi, Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, “Dunyo” axborot agentligi va boshqa ommaviy axborot vositalariga Anjumanga tayyorgarlik koʻrish va uni oʻtkazish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlarni atroflicha yoritib borish tavsiya etilsin.
10. Mazkur farmoyishning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining oʻrinbosari F.Sh.Mahmudov zimmasiga yuklansin.

О мерах по подготовке к проведению ii международного форума искусства макома
В целях бережного сохранения и развития узбекского национального искусства макома, широкой пропаганды его уникальных образцов, формирования у молодого поколения любви к искусству, дальнейшего укрепления уз дружбы и согласия между народами, расширения круга культурно-духовных отношений на международном уровне, дальнейшего повышения престижа искусства макома в мировом сообществе, а также всесторонней тщательной подготовки и проведения на высоком уровне Международного форума искусства макома:
1. Одобрить предложение Министерства культуры Республики Узбекистан, Союза композиторов и бастакоров Узбекистана и хокимията Кашкадарьинской области о проведении в первой половине сентября 2020 года второго Международного форума искусства макома (далее – Форум), проведение которого согласно постановлению Президента Республики Узбекистан от 17 ноября 2017 года №ПП–3391 «О мерах по дальнейшему развитию узбекского национального искусства макома» предусмотрено каждые два года в городе Шахрисабзе.
2. Возложить на Организационный комитет по подготовке и проведению Международного форума искусства макома, утвержденный постановлением Президента Республики Узбекистан от 6 апреля 2018 года №ПП–3656 «О проведении Международного форума искусства макома», следующие задачи:
разработку и утверждение «Дорожной карты» о начале работ по подготовке к Форуму с апреля 2019 года;
определение до декабря 2019 года конкретных дат проведения Форума;
организацию с 1 апреля 2019 года работы по пропаганде Форума в республиканском и международном масштабе, публикаций условий конкурса и темы научно-практической конференции, проводимых в рамках Форума;
организацию и проведение до 1 июня 2020 года в регионах республики концертных программ ансамблей макома, республиканских конкурсов по номинациям «Молодые исполнители макома», «Лучшее произведение макома» среди бастакоров, а также творческих встреч и мастер-классов с участием известных ученых-макомоведов, опытных исполнителей макома;
разработку до 1 августа 2020 года программы проводимой в рамках Форума международной научно-практической конференции на тему «Перспективы развития искусства макома», а также формирование списка участвующих в Форуме отечественных и зарубежных ученых-музыковедов и макомоведов, известных искусствоведов, опытных специалистов, почетных гостей;
принятие мер по обогащению Музея макома в городе Шахрисабзе историческими, научно-творческими источниками об этом искусстве, древними и современными музыкальными инструментами и другими новыми экспонатами;
решение других задач, связанных с подготовкой и проведением Форума.
3. Определить Центр узбекского национального искусства макома Министерства культуры Республики Узбекистан заказчиком работ по подготовке и проведению Форума.
Министерству культуры Республики Узбекистан до 1 апреля 2020 года утвердить в установленном порядке смету расходов, связанных с подготовкой и проведением Форума.
4. Хокимияту Кашкадарьинской области обеспечить:
в двухмесячный срок – разработку предложений по строительству в городе Шахрисабзе объектов культурной инфраструктуры и социальной сферы, необходимых для проведения Форума;
до 1 августа 2020 года – проведение работ по благоустройству и озеленению в городе Шахрисабзе, надлежащую подготовку сцен и площадок для проведения Форума;
совместно с Государственным комитетом Республики Узбекистан по развитию туризма с целью повышения туристического потенциала города Шахрисабза активное привлечение инвестиций, поддержку предпринимательских инициатив, до марта 2020 года – строительство и сдачу в эксплуатацию современных зданий, объектов оказания услуг, а также гостиниц, располагающих возможностями оказания современного сервиса и всеми необходимыми удобствами.
5. Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций Республики Узбекистан до августа 2020 года принять меры по обеспечению соответствия телекоммуникационных сетей города Шахрисабза требованиям подготовки и проведения Форума.
6. Государственному комитету Республики Узбекистан по развитию туризма:
совместно с Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан и хокимиятом Кашкадарьинской области с целью развития туристической инфраструктуры города Шахрисабза принять меры по привлечению кредитов и инвестиций, а также наладить сотрудничество с зарубежными странами и компаниями;
провести рекламно-информационную пропаганду Кашкадарьинской области и искусства макома в сфере туризма;
организовать качественную деятельность сервисного персонала гостиниц и гидов.
7. Национальному агентству «Узбеккино» за счет средств, выделяемых из бюджета для своей системы, до 1 апреля 2020 года создать и организовать показ цикла документальных фильмов о поучительной научной и творческой деятельности известных ученых-макомоведов, бастакоров, хафизов и исполнителей.
8. Центру узбекского национального искусства макома с целью организации Форума на высоком художественном и творческом уровне установить постоянное творческое сотрудничество с организаторами международных фестивалей искусств и центрами зарубежных стран, охватывающих узбекский маком и аналогичные музыкальные жанры других народов.
9. Рекомендовать Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, Информационному агентству «Дунё» и другим средствам массовой информации всестороннее освещение работ по подготовке и проведению Форума.
10. Контроль за исполнением настоящего распоряжения возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и заместителя советника Президента Республики Узбекистан Махмудова Ф.Ш.