O‘zbekiston va AQSh: amaliy muloqot davom etmoqda
2019-yil 25-fevral kuni Senatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari Sodiq Safoyevning AQShning demokratiya va inson huquqlari masalalari bo‘yicha davlat kotibi yordamchisi o‘rinbosari vazifasini bajaruvchi Maykl Kellexer bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda demokratiyani yanada rivojlantirish hamda inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlash masalalari yuzasidan fikr almashildi. Ta’kidlanganidek, AQSh mamlakatimizda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan, inson huquq va erkinliklarini ta’minlashga, majburiy mehnatning oldini olishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlarni qo‘llab-quvvatlaydi va mazkur yo‘nalishda ikki tomonlama muloqotni faollashtirishdan manfaatdor.
O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlar haqida so‘z yuritilar ekan, Prezident vakolatlarining bir qismini parlamentga o‘tkazish, jumladan, hukumat a’zolarini tasdiqlash, shuningdek ijro etuvchi organlar faoliyati ustidan parlament nazoratini kuchaytirish bo‘yicha islohotlar jamiyatni yanada demokratlashtirish va modernizatsiyalash jarayonlarini chuqurlashtirishga ko‘maklashishi ta’kidlandi.
Qayd etilganidek, AQSh O‘zbekistonning ichki va tashqi siyosati yo‘nalishlarini qo‘llab-quvvatlaydi hamda 2018-yil may oyida O‘zbekiston-Amerika sammitida erishilgan kelishuvlar asosida ikki tomonlama hamkorlikni chuqurlashtirish niyatidadir. AQSh Kongressidagi “O‘zbekiston bo‘yicha Kokus” parlamentlararo hamkorlikni ko‘p jihatdan mustahkamlashga ko‘maklashishi ta’kidlandi.
Maykl Kellexer mamlakatni barqaror rivojlantirish va iqtisodiy islohotlarni davom ettirish uchun O‘zbekiston Rahbariyati tomonidan qabul qilingan inson huquqlari va erkinliklarini ta’minlashga doir chora-tadbirlar ahamiyatiga alohida urg‘u berdi. Shuningdek, u bolalar mehnatiga barham berishda kuzatilayotgan yutuqlarga va mamlakat hukumati tomonidan O‘zbekistonda majburiy mehnatga yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlarning ijobiy natijalariga yuqori baho berdi.
Tomonlar demokratiyani yanada mustahkamlash va inson huquqlarini ta’minlash bo‘yicha ikki tomonlama amaliy muloqotni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdilar.

Узбекистан и США: конструктивный диалог продолжается
25 февраля 2019 года в Сенате состоялась встреча первого заместителя Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Содика Сафоева с исполняющим обязанности заместителя помощника госсекретаря США по вопросам демократии и прав человека Майклом Келлехером.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями по вопросам дальнейшего развития демократии и обеспечению прав и свобод человека. Подчеркивалось, что США поддерживают широкомасштабные реформы, осуществляемые в Узбекистане по инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, направленные на обеспечение прав и свобод человека, предотвращение принудительного труда  и заинтересованы в активизации двустроннего диалога в данном направлении.
Говоря о преобразованиях, осуществляемых в Узбекистане, отмечалось, что  реформы  по делегированию части полномочий Президента парламенту, в частности, по утверждению членов правительства, а также усиление парламентского контроля за деятельностью исполнительных органов способствуют углублению процессов дальнейшей демократизации и модернизации общества.
Отмечалось, что США приветствуют тенденции внутренней и внешней политики Узбекистана и твердо намерены углублять двустороннее сотрудничество на основе договоренностей, достигнутых в ходе узбекско-американского саммита в мае 2018 года. Отмечалось, что укреплению межпарламентского сотрудничества во многом способствует и «Кокус по Узбекистану» в Конгрессе США.
Майкл Келлехер особо подчеркнул значение принятых Руководством Узбекистана мер по обеспечению прав и свобод человека для устойчивого развития страны и экономических преобразований. Он также высоко оценил наблюдаемый прогресс в деле искоренения детского труда и позитивные результаты принятых правительством страны радикальных мер по недопущению принудительного труда в Узбекистане.
Стороны выразили готовность продолжить двусторонний конструктивный диалог по дальнейшему укреплению демократии и обеспечению прав человека.