Turkiya biznes missiyasi Oʻzbekistonda
Shu kunlarda Turkiya ishbilarmon doiralari vakillaridan iborat delegatsiya mamlakatimizda boʻlib turibdi.
Delegatsiya tarkibida Turkiyaning energetika, qurilish, arxitektura, dizayn, transport-logistika, axborot texnologiyalari, turizm, kimyo sanoati kabi tarmoqlar boʻyicha yetakchi kompaniyalari vakillari bor.
Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati va Savdo-sanoat palatasi tomonidan Turkiya mustaqil sanoatchilari va ishbilarmonlari uyushmasi (MUSAID) bilan hamkorlikda tashkil etilgan mazkur tashrif doirasida 25 fevral kuni ikki mamlakat ishbilarmon doiralari vakillari savdo-investitsiyaviy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga bagʻishlangan uchrashuv oʻtkazdi.
Muloqotda Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi oʻrinbosari Sodiq Safoyev, Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikromov, Turkiya Ishbilarmonlar platformasi vitse-prezidenti Umer Karayel va boshqalar soʻzga chiqdi.
Bugungi kunga kelib Oʻzbekiston – Turkiya savdo aylanmasi 2 milliard dollarga yetdi va buni yanada oshirish boʻyicha ikki tomonda ishga solinmagan imkoniyatlar juda koʻp. Shuningdek, oʻtgan yili mamlakatimizda Turkiyaning yana 250 dan ziyod kompaniyasi oʻz vakolatxonalarini ochdi.
Uchrashuvda taʼkidlanganidek, Oʻzbekiston uchun xalqaro moliya institutlari, xususan, Jahon bankining 3 milliard dollarlik, Yevropa tiklanish va taraqqiyot bankining 8 milliard dollarlik kredit liniyalari ochilgan. Ushbu resurslar turk biznes vakillari bilan hamkorlikni moliyalashtirishda katta ahamiyat kasb etadi. Bundan tashqari, qoʻshma loyihalar uchun grand mablagʻlari ham mavjud.
Tadbirda Turkiya biznes vakillari mamlakatimizda oʻrta va kichik biznesni rivojlantirishda faol hamkorlik qilishga taklif etildi.
– Mamlakatimizda YAIMning 60 foizi kichik va oʻrta biznes hissasiga toʻgʻri keladi, – dedi Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi raisi A.Ikromov. – Turkiyada bu koʻrsatkich 89-92 foizga teng. Biz turk ishbilarmonlarini Oʻzbekiston iqtisodiyotida kichik va oʻrta biznes ulushini oshirishda hamkorlik qilishga chaqiramiz.
Davra suhbatida tomonlar turizm, energetika, yengil sanoat, kimyo sanoati, transport-logistika kabi sohalar boʻyicha hamkorlikni yanada rivojlantirish yuzasidan fikr almashdi. Mehmonlar Oʻzbekistonda ziyorat turizmi salohiyatiga bagʻishlangan taqdimot bilan tanishdi.
– Oʻzbekistonga oʻzaro savdo aloqalarini kuchaytirish maqsadida keldik, – deydi Turkiya Ishbilarmonlar platformasi vitse-prezidenti Umer Karayel. – Biz mamlakatingizda qulay investitsiyaviy muhit yaratilganidan xabardormiz. Bu oʻzaro hamkorlikni yanada kengaytirishda juda muhim. Shuni alohida taʼkidlashni istardimki, Turkiya ishbilarmonlari Oʻzbekiston kelgusida Markaziy Osiyoning savdo-investitsiyaviy markaziga aylanishida oʻz koʻmagini ayamaydi.

Турецкая бизнес-миссия в Узбекистане
В состав делегации вошли представители ведущих компаний Турции в сферах энергетики, строительства, дизайна, транспорта и логистики, информационных технологий, туризма, химической промышленности.
В рамках визита, организованного Сенатом Олий Мажлиса и Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан совместно с Ассоциацией независимых промышленников и предпринимателей Турции (MUSAID), 25 февраля представители деловых кругов двух стран провели встречу, посвященную вопросам дальнейшего укрепления торгово-инвестиционного сотрудничества.
На ней выступили первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Садык Сафаев, председатель Торгово-промышленной палаты Адхам Икрамов, вице-президент Турецкой бизнес-платформы Умер Карайел и другие.
Сегодня торговый оборот между Узбекистаном и Турцией достиг 2 миллиардов долларов, и стороны имеют множество незадействованных возможностей для увеличения данного показателя. В минувшем году свыше 250 компаний Турции открыли свои представительства в нашей стране.
Как отмечалось на встрече, для Узбекистана открыты кредитные линии международных финансовых институтов, в частности, Всемирного банка на 3 миллиарда долларов и Европейского банка реконструкции и развития на 8 миллиардов долларов. Кроме того, имеются грантовые средства для реализации совместных проектов.
На мероприятии представители турецкого бизнеса приглашены к активному сотрудничеству в развитии среднего и малого бизнеса в Узбекистане.
– В нашей стране 60 процентов ВВП производятся малым и средним бизнесом, – говорит председатель Торгово-промышленной палаты Узбекистана А.Икрамов. – В Турции данный показатель составляет 89-92 процента. Мы призываем турецких предпринимателей к сотрудничеству для повышения доли малого и среднего бизнеса в экономике Узбекистана.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о дальнейшем развитии сотрудничества в сферах туризма, энергетики, легкой промышленности, транспорта и логистики. Гостям представлена презентация о потенциале паломнического туризма в Узбекистане.
– Мы приехали в Узбекистан с целью усиления взаимных торговых отношений, – говорит вице-президент Турецкой бизнес-платформы Умер Карайел. – Нам известно, что в вашей стране создан благоприятный инвестиционный климат. Хотелось бы особо отметить, что предприниматели Турции приложат усилия в превращении Узбекистана в торгово-инвестиционный центр Центральной Азии.
В рамках мероприятия между представителями деловых кругов двух стран состоялась встреча в формате B2B.