Bahrayndagi vazirliklararo maslahatlashuvlar toʻgʻrisida
2019-yilning 24-fevral kuni Manama shahrida Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida shartnoma-huquqiy masalalar boʻyicha Oʻzbekiston-Bahrayn maslahatlashuvlar boʻlib oʻtdi.
Muzokaralar chogʻida mavjud yuridik bazani inventarizatsiya qilishdan tashqari siyosiy, iqtisodiy, turizm sohalaridagi va boshqa yoʻnalishlardagi ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va ularni istiqbolda kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Bahrayn Qirolligi Tashqi ishlar vazirligi delegatsiyasiga Vazir oʻrinbosarining yordamchisi, Elchi Tavfiq al-Mansur hamda Osiyo va Afrika mamlakatlari bilan hamkorlik qilish departamenti direktori Muna Abbas Mahmud Roziy boshchilik qildi. Tadbirda Bahrayn turizm va koʻrgazmalar agentligi vakillari ham ishtirok etdi.
Maslahatlashuvlar chogʻida imzolangan bitimlarning huquqiy maqomiga aniqlik kiritildi va ularni samarali amalga oshirilishini taʼminlash uchun ikki mamlakat tegishli idora va tashkilotlarining faoliyatini jadallashtirishga kelishib olindi.
BMT va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi, ikki mamlakatning xalqaro normativ hujjatlarni ishlab chiqishdagi ishtiroki (xalqaro huquq normalarining kodifikatsiyasi va ilgʻor rivojlanishi) toʻgʻrisida maʼlumot almashildi.
Oʻzbekiston TIV delegatsiyasi Bahrayn Ichki ishlar vaziri oʻrinbosari yordamchisi general-mayor Muhammad Roshid Buxumud bilan ham uchrashuv oʻtkazdi. Unda ikki mamlakat huquqni muhofaza qiluvchi organlari oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish yuzasidan fikr almashildi. Hukumatlar oʻrtasidagi Uyushgan jinoyatchilik va jinoyatchilikning boshqa shakllariga qarshi kurashishdagi hamkorlik toʻgʻrisidagi Bitim loyihasi moddama-modda koʻrib chiqildi va kelishildi.
Shuningdek, Bahrayn Savdo-sanoat palatasining xalqaro munosabatlar departamenti boshligʻi Vafa Ali boshchiligidagi vakillari bilan ham muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Chet ellik hamkorlarga mamlakatimizda amalga oshirilayotgan keng qamrovli islohotlar, jumladan xorijiy investitsiyalarni jalb qilish uchun yaratilayotgan qulay sharoitlar, eksportni ragʻbatlantirish va turizm sohasini rivojlantirish borasidagi oʻzgarishlar haqida maʼlumot berildi.
83 mingdan ortiq tadbirkorlik subyektlarini birlashtiruvchi Bahrayn Savdo-sanoat palatasi vakillari, oʻz navbatida, mehmonxona biznesi qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash va eksport qilish sohalaridagi istiqbolli investitsion loyihalarda ishtirok etish uchun Oʻzbekiston ishbilarmon doiralari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri aloqa oʻrnatishga qiziqish bildirdi.

О межмидовских консультациях в Бахрейне
24 февраля 2019 года в г.Манаме состоялись межмидовские консультации по договорно-правовым вопросам, в ходе которых, помимо инвентаризации имеющейся юридической базы, обсуждены нынешнее состояние и перспективы расширения двусторонних отношений в политическом, экономическом, туристическом и на других направлениях.
Делегацию Министерства иностранных дел Королевства Бахрейн возглавили помощник заместителя министра, Посол Тауфик аль-Мансур и директор Департамента по сотрудничеству со странами Азии и Африки Муна Аббас Махмуд Ради. В мероприятии также приняли участие представители Агентства по туризму и выставкам Бахрейна.
В ходе консультаций стороны уточнили правовой статус подписанных соглашений и договорились активизировать работу соответствующих ведомств и организаций своих стран для обеспечения их эффективной реализации.
Стороны обсудили вопросы взаимодействия в рамках ООН и других международных организаций, обменялись информацией об участии двух стран в международном нормотворческом процессе (кодификация и прогрессивное развитие норм международного права).
Делегация МИД Узбекистана также провела встречу с помощником заместителя министра внутренних дел Бахрейна генерал-майором Мухаммадом Рошидом Бухумудом, в ходе которой состоялся обмен мнениями по развитию сотрудничества между правоохранительными органами двух стран. Стороны постатейно рассмотрели и согласовали проект межправительственного Соглашения о сотрудничестве в борьбе против организованной преступности и других форм преступлений.
Также состоялись переговоры с представителями Торгово-промышленной палаты Бахрейна во главе с начальником департамента международных отношений Вафа Али.
До сведения иностранной стороны доведена информация о проводимых в нашей стране масштабных реформах, в том числе в области создания благоприятных условий для привлечения иностранных инвестиций, поощрения экспорта и развития сферы туризма. Участники также были подробно проинформированы о льготах и преференциях, предоставляемых иностранным инвесторам.
Со своей стороны представители Торгово-промышленной палаты Бахрейна, объединяющей более 83 тыс. субъектов предпринимательства, выразили заинтересованность в налаживании прямых контактов с представителями деловых кругов Узбекистана для возможного участия в перспективных инвестиционных проектах в области гостиничного бизнеса, переработки и экспорта сельхозпродукции.