2019-yil 22-fevral kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida bajarilishi 2019–2021-yillarga moʻljallangan amaliy ilmiy-texnik loyihalar, innovatsion ishlanmalar tanlovi gʻoliblarini taqdirlash marosimi boʻlib oʻtdi. Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov moliyalashtirishga tavsiya etilgan loyiha rahbarlariga sertifikatlarni tantanali topshirdi.
Maʼlumki, Oʻzbekiston Respublikasining 2019—2021-yillardagi Innovatsion rivojlantirish strategiyasiga koʻra ilmiy-tadqiqot va tajriba-konstruktorlik ishlariga sarflanadigan davlat xarajatlarini koʻpaytirishni nazarda tutilgan. Bu xarajatlar oʻz navbatida yurtimiz taraqqiyotiga nafi tegadigan, aholi farovonligiga va xalqimiz turmush tarzini yaxshilashga xizmat qiladigan mahsulotlar, texnologiyalar koʻrinishida davlatga foyda olib kelishi lozim. Oʻz navbatida, ilmiy-tadqiqot natijalarini tijoratlashtirishdan keladigan foyda olimlarning ham moliyaviy ahvoliga ijodiy taʼsir koʻrsatib, kelgusida ularning ilmiy izlanishlar bilan yanada chuqur shugʻullanishlariga zamin yaratishi kerak.
Innovatsion rivojlanish vazirligi amaliy ilmiy-texnik loyihalar, innovatsion ishlanmalar hamda dolzarb tematik tadqiqotlar tanlovlarini eʼlon qilgach, har bir yoʻnalish boʻyicha tanlovga kelib tushgan loyihalar vazirlik huzuridagi Ilmiy-texnik kengashlar tomonidan ekspertizadan oʻtkazilmoqda. Topshirilgan loyihalardagi maʼlumotlarning haqiqiyligi va ishonchliligi, natijadorligi, tijoratlashtirish darajasi, tanlov dasturlari vazifalarida belgilangan vazifalarga mosligi, ijrochilarning ilmiy-texnik salohiyati, ijrochi tashkilotda moddiy-texnik baza mavjudligi va boshqa mezonlar oʻrganilib, tegishli qarorlar qabul qilinmoqda.
Ilmiy-texnik kengashlar xulosalari asosida moliyalashtirishga tavsiya etilgan ilmiy-texnik loyihalari 2019-yil 16-fevraldagi vazirlik Hayʼatida koʻrib chiqilib, moliyalashtirish boʻyicha qaror qabul qilindi. Unga koʻra farmakologiya, metallurgiya, qishloq xoʻjaligi, kimyo, texnika yoʻnalishlaridagi aniq maqsadga yoʻnaltirilgan 6 ta loyiha moliyalashtirildi.
Mazkur 6 ta tadqiqot ishlari moliyalashtirishga loyiq deb topilgan ilk loyihalardir. Endilikda vazirlik muntazam ravishda moliyalashtiriladigan loyihalarnirasmiy veb-saytida eʼlon qilib boradi.
2019-yilda moliyalashtiriladigan Davlat ilmiy-texnika dasturlari doirasida bajarilishi 2019-2020 hamda 2019-2021-yillarga moʻljallanganamaliy loyihalar roʻyxati
№
Loyiha mavzusi
Ijrochi tashkilot
Loyiha rahbari
“Biokor-0,2g tabletkalarining onkologik kasalliklarda kompleks terapiya maqsadida ishlatish uchun yakunlovchi klinik tekshirishlarni oʻtkazish”
O.S. Sodiqov nomidagi
Biorganik kimyoinstituti
Ibrohimov Fozil Axmedovich,
b.f.d.
Mis ishlab chiqarish chiqindilaridan nikelni ajratib olish texnologiyasini ishlab chiqish va oʻzlashtirish
Islom Karimov nomidagi TDTU Olmaliq filiali
Xoliqulov Doniyor Baxtiyorovich,t.f.n., dos.,
“Olmaliq KMK AJ ishlab chiqarish sharoitlarida rangli va nodir metall rudalarini flotatsiya jarayonida qoʻllash uchun mahalliy va ikkilamchi xom ashyolardan import oʻrnini bosuvchi koʻpiklantiruvchi-flotoreagentlarni olish texnologiyasini ishlab chiqish”
“KOMPOZIT NANOTEXNOLOGIYASI” MCHJ ilmiy-texnologik markazi va “Fan va taraqqiyot” DUK
Negmatova Komila Sayibjonovna, t.f.d.
Innovatsion loyihalar
Nurota tumanining togʻoldi hududlaridagi samarasiz foydalanilayotgan lalmi yerlarida yongʻoq mevali (pista, bodom) daraxt plantatsiyalarini barpo etishva ularning yuqori hosildorligini taʼminlashning samarali texnologiyalarini ishlab chiqish
Oʻrmon xoʻjaligi davlat qoʻmitasi huzuridagi Oʻrmon xoʻjaligi ilmiy-tadqiqot instituti
Chernova Galina Mixaylovna, k.s/x.n.
Import oʻrnini bosuvchi seolit adsorbenti va H2S oksidlash konversiya jarayoni himoya qatlam adsorbentlarini ishlab chiqarish texnologiyasini yaratish
Oʻzbekiston kimyo farmatsevtika ilmiy tadqiqot instituti
Yunusov Miraxmad Poʻlatovich, t.f.d., professor
Statsionar va mobil obyektlarga ishlov berish uchun ozon-generatorining tajriba-ishlab chiqarish namunasini yaratish

Мининновации начало финансирование прикладных научно-технических проектов и инновационных разработок
2019-02-25 | Наука
22 февраля состоялась церемония вручения серификатов победителям конкурса прикладных научно-технических проектов и инновационных разработок в рамках государственной научно-технической программы, выполнение которых намечено на 2019–2021 гг. Министр инновационного развития Иброхим Абдурахмонов вручил сертификаты руководителям победивших в конкурсе проектов.
Известно, что  Стратегией инновационного развития Республики Узбекистан на 2019—2021 годы предусмотрено увеличение государственных расходов на научно-исследовательские и опытно-конструкторские работы. Эти расходы в свою очередь должны принести пользу государству в виде продукций и технологий, служащих улучшению качества жизни населения, экономическому и научному прогрессу нашей страны. Также доходы от коммерциализации научных разработок должны служить увелечению благосостояния самих ученых, созданию благоприятных условий для их дальнейших научных изысканий.
Проекты, поступившие по каждому направлению конкурса прикладных научно-технических проектов, инновационных разработок, а также актуальных тематических исследований, проходят экспертизу Научно-технического совета при Министерстве инновационного развития. Изучается достоверность, результативность, уровень коммерциализации проектов, их соответствие условиям конкурсных программ, научно-технический уровень исполнителей, наличие материально-технической базы у исполнителей и иные критерии и принимается соответствующее решение.
Научно-технические проекты, рекомендованные на основании заключений научно-технических советов, были рассмотрены 16 февраля 2019 года Комиссией министерства, приняты решения по их финансированию. Так, профинансированы 6 проектов, намеченных на конкретные цели в таких направлениях, как фармакология, металлургия, сельское хозяйство, химия, техника.
Настоящие 6 проектов первые из проектов, рекомендованных к финансированию. Министерство на систематической основе будет публиковать финансируемые проекты на своем официальном веб-сайте.
Список прикладных проектов, выполнение которых намечено на 2019-2020 и 2019-2021 гг. в рамках Государственных научно-технических проектов, финансируемых в 2019 г.
Тема проекта
Исполнитель
Руководитель проекта
«Проведение завершающих клинических испытаний препарата «Биокор-0,2г» таблетки в комплексной терапии онкологических заболеваний»
Институт биоорганической химии им. Акад. А.С. Садыкова
Ибрагимов Фазыл Ахмедович,
д.б.н., с.н.с.
Разработка и освоение технологии выделения никеля из отходов производства меди
Алмалыкский филиал ТГТУ им. Ислама Каримова
Халикулов Дониёр Бахтиёрович, к.т.н., доц.,
«Разработка технологии получения импортозамещающих флотореагентов-вспенивателей на основе местного и вторичного сырья для применения в процессе флотации руд цветных и благородных металлов в производственных условиях АО «Алмалыкский ГМК»
Научно-технологический центр ООО «KOMPOZIT NANOTEXNOLOGIYASI» и ГУП «Фан ва тараккиёт»
Негматова Комила Сайибжоновна, д.т.н.
Инновационные проекты
Возведение ореховых плантаций (миндаль, фисташки) на бесплодных неиспользуемых богарных землях в предгорной местности Нуратинского района и разработка эффективных технологий обеспечения их высокой урожайности
Научно-исследовательский институт сельского и лесного хозяйства при Государственном комитете сельского хозяйства
Чернова Галина Михайловна, к.с/х.н.
Разработка технологии производства импортозамещающего цеолитного адсорбента защитного слоя процесса окислительной конверсии H2S