Oʻzbekiston Elchisi Chexiya Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirdi
Marosim doirasida boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida Chexiya rahbari Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan oʻzgarishlarni, davlatimiz rahbariyatining mamlakat ichi va xalqaro maydonda olib borayotgan ochiqlik siyosatini qoʻllab-quvvatladi.
Chexiya Respublikasi Prezidenti Oʻzbekistonning Markaziy Osiyoda yaqin qoʻshnichilik munosabatlari va hamkorlikni mustahkamlash hamda ushbu jarayonga qoʻshni Afgʻonistonni jalb qilishdagi rolini alohida qayd etar ekan, bu esa mintaqada tinchlik va barqaror rivojlanishni taʼminlashga xizmat qilishiga taʼkidladi.
Prezident Milosh Zeman Chexiya tomonining Oʻzbekiston bilan koʻp qirrali hamkorlikni faollashtirishdan manfaatdorligi, shuningdek, mamlakatimizda islohotlar jarayoniga zarur yordam koʻrsatishga tayyorligini qayd etdi.
Chexiya Prezidenti Oʻzbekiston tomonining ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlarda boshqa sohalarda ham hamkorlikni ragʻbatlantiruvchi iqtisodiy diplomatiyani faollashtirishga boʻlgan harakatini qoʻllab-quvvatladi.

Ambassador of Uzbekistan presents credentials to the President of the Czech Republic
On February 21, 2019, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to the Czech Republic with residence in Berlin, Nabijon Kasimov, presented his credentials to the President of the Czech Republic Miloš Zeman, in Prague.
The President of the Czech Republic welcomed the reforms being carried out in Uzbekistan, the policy of openness pursued by the leadership both within the country and internationally.
The role of Uzbekistan was emphasized in strengthening good-neighborly relations and cooperation in Central Asia, as well as involving neighboring Afghanistan in this process, which, according to the President of the Czech Republic, helps to ensure stability and sustainable development in the region.
President Miloš Zeman noted the interest of the Czech side in enhancing multifaceted cooperation with Uzbekistan, as well as the readiness to provide necessary assistance to the reform process in the country.
The President of the Czech Republic supported the desire of the Uzbek side to intensify economic diplomacy in relations between the two countries, which could stimulate the promotion of cooperation in other areas.