Oʻzbekiston Elchisi Chexiya Prezidentiga ishonch yorliqlarini topshirdi
Marosim doirasida boʻlib oʻtgan suhbat chogʻida Chexiya rahbari Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan oʻzgarishlarni, davlatimiz rahbariyatining mamlakat ichi va xalqaro maydonda olib borayotgan ochiqlik siyosatini qoʻllab-quvvatladi.
Chexiya Respublikasi Prezidenti Oʻzbekistonning Markaziy Osiyoda yaqin qoʻshnichilik munosabatlari va hamkorlikni mustahkamlash hamda ushbu jarayonga qoʻshni Afgʻonistonni jalb qilishdagi rolini alohida qayd etar ekan, bu esa mintaqada tinchlik va barqaror rivojlanishni taʼminlashga xizmat qilishiga taʼkidladi.
Prezident Milosh Zeman Chexiya tomonining Oʻzbekiston bilan koʻp qirrali hamkorlikni faollashtirishdan manfaatdorligi, shuningdek, mamlakatimizda islohotlar jarayoniga zarur yordam koʻrsatishga tayyorligini qayd etdi.
Chexiya Prezidenti Oʻzbekiston tomonining ikki mamlakat oʻrtasidagi munosabatlarda boshqa sohalarda ham hamkorlikni ragʻbatlantiruvchi iqtisodiy diplomatiyani faollashtirishga boʻlgan harakatini qoʻllab-quvvatladi.

Посол Узбекистана вручил верительные грамоты Президенту Чехии
21 февраля 2019 года в г.Праге Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Чехии с резиденцией в г.Берлине Набижон Касимов вручил верительные грамоты Президенту Чешской Республики Милошу Земану.
Глава Чехии в ходе состоявшейся в рамках церемонии беседы приветствовал осуществляемые в Узбекистане преобразования, проводимую руководством политику открытости как внутри страны, так и на международной арене.
Особо была подчеркнута роль Узбекистана в укреплении добрососедских отношений и сотрудничества в Центральной Азии, а также вовлечении в этот процесс соседнего Афганистана, что, по мнению Президента Чехии, способствует обеспечению стабильности и устойчивого развития в регионе.
Президент Милош Земан отметил заинтересованность чешской стороны в активизации многопланового сотрудничества с Узбекистаном, а также готовность оказывать необходимое содействие процессам реформ в нашей стране.
Президент Чехии поддержал стремление узбекской стороны активизировать экономическую дипломатию в отношениях между двумя странами, которая могла бы стимулировать продвижение сотрудничества и в других сферах.