Adliya vaziri Shvetsiya elchisi bilan uchrashdi
2019-yil 20-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi adliya vaziri Ruslanbek Davletov rezidensiyasi Stokgolmda boʻlgan Shvetsiya qirolligining Favqulodda va muxtor elchisi Ingrid Tersman bilan uchrashdi.
Unda tomonlar qonun ijodkorligi jarayonini takomillashtirish, investitsiyalarni jalb etish, yuridik va davlat xizmatlarini koʻrsatish (notariat) hamda mediatsiya va arbitraj orqali nizolarni hal etish, yuqori malakali yuridik kadrlarni tayyorlash sohalari boʻyicha hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlarini muhokama qilishdi. Ikki tomonlama va koʻp tomonlama formatlardagi munosabatlarning amaliy jihatlari boʻyicha konstruktiv fikr almashildi.
Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan jadal islohotlar jamiyat hayotining barcha sohalarida oʻzaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish uchun yangi imkoniyatlar yaratayotgani qayd etildi. Shvetsiya elchisi Toshkentda 19-20-fevral kunlari Oʻzbekiston Tashqi ishlar vazirligi, BMTning Markaziy Osiyoda preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markazi hamda mintaqa davlatlarining yetakchi tahliliy muassasalari hamkorligida tashkil etilgan “Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar” mavzuidagi xalqaro konferensiyadagi taassurotlari bilan oʻrtoqlashdi. Samimiy va konstruktiv ruhda oʻtgan uchrashuvda tomonlar oʻzaro manfaatlarni ifodalovchi boshqa masalalarni ham koʻrib chiqishdi va munosabatlarni yanada rivojlantirish va mustahkamlashga tayyor ekanliklarini bildirishdi.
Uchrashuv yakunida R. Davletov Shvetsiyalik hamkasblarini “Tashkent Law Spring” xalqaro yuridik forumida qatnashish uchun taklif etdi.
Maʼlumot uchun: I.Tersman Oʻzbekiston va Shvetsiya kompaniyalari oʻrtasidagi savdo aloqalarini yoʻlga qoʻyish, shved kompaniyalarining Oʻzbekistonda biznesni yuritish boʻyicha taqdimoti, yangi investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalarini hal etishga yoʻnaltirilgan Oʻzbekiston-Shvetsiya biznes forumida ishtirok etish uchun Toshkentga tashrif buyurdi.

Министр юстиции встретился с послом Швеции
20 февраля 2019 года министр юстиции Республики Узбекистан Русланбек Давлетов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Швеция с резиденцией в Стокгольме Ингрид Терсман.
Стороны обсудили перспективные направления сотрудничества в сфере совершенствования нормотворческого процесса, привлечения инвестиций, оказания юридических и государственных услуг (нотариат), а также разрешения споров путем медиации и арбитража, подготовки высококвалифицированных юридических кадров. Состоялся конструктивный обмен мнениями по практическим аспектам развития отношений, в том числе в двустороннем и многостороннем форматах.
Отмечалось, что реализуемые в Узбекистане динамичные реформы открывают новые возможности для углубления взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах общественной жизни.
Посол Швеции поделилась впечатлениями от участия в международной конференции «Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности», организованной Министерством иностранных дел Узбекистана при поддержке Регионального центра ООН по превентивной дипломатии в Центральной Азии и ведущих аналитических учреждений государств региона 19—20 февраля в Ташкенте.
На встрече, прошедшей в духе открытого и конструктивного диалога, стороны рассмотрели и другие вопросы, представляющие взаимный интерес, выразив готовность в дальнейшем развитии и укреплении отношений.
В завершении встречи Р. Давлетов пригласил шведских коллег принять участие в международным юридическом форуме «Tashkent Law Spring».
Для сведений: И. Терсман прибыла в Ташкенте для участия в узбекско-шведском бизнес-форуме, направленном на налаживание торговых связей между узбекскими и шведскими компаниями, презентацию опыта шведских компаний по ведению бизнеса в Узбекистане, проработку вопросов реализации новых инвестиционных проектов.