Moskva shahrida Oʻzbekiston Respublikasi va Rossiya Federatsiyasi qishloq xoʻjaligi vazirlarining ishchi uchrashuvi boʻlib oʻtdi
2019-02-21 | Iqtisodiyot
19-fevral kuni Rossiya Federatsiyasiga ishchi tashrifi doirasida Jamshid Xoʻjayev boshchiligidagi delegatsiya Rossiya Federatsiyasi Qishloq xoʻjaligi vazirligi rahbari Dmitriy Patrushev bilan uchrashdi.
Tomonlar mamlakatlar oʻrtasidagi hamkorlikni rivojlantirish dinamikasini mamnuniyat bilan qayd etdilar. Dmitriy Patrushevning soʻzlariga koʻra, 2018-yilda Oʻzbekiston va Rossiya oʻrtasidagi qishloq xoʻjaligi va oziq-ovqat mahsulotlari savdosi 20 foizdan oshdi. Bundan tashqari, qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini yetkazib berish hajmini oshirishga yordam beradigan mavjud “Yashil yoʻlak” va boshqa bitimlarning roli ham alohida taʼkidlab oʻtildi.
Savdo hajmini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlardan tashqari, har ikki tomon oʻsimlikchilik va baliqchilik, ilmiy-texnikaviy rivojlanish, qishloq xoʻjaligini raqamlashtirish va boshqa sohalarda tegishli idoralar oʻrtasida tajriba almashishga tayyor ekanligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar Oʻzbekiston va Rossiya idoralari oʻrtasida, xususan, qishloq xoʻjaligi boʻyicha oʻzbek-rossiya ishchi guruhi doirasida hamkorlikni kengaytirish boʻyicha rejalar tuzdilar.

В Москве прошла рабочая встреча министров сельского хозяйства Республики Узбекистан и Российской Федерации
2019-02-21 | Экономика
19 февраля в рамках рабочего визита в Российскую Федерацию делегация во главе с Жамшидом Ходжаевым провела встречу с главой Минсельхоза РФ Дмитрием Патрушевым.
Обе стороны с удовлетворением отметили растущую динамику сотрудничества между странами. По словам Дмитрия Патрушева, в 2018 году товарооборот сельскохозяйственной продукцией и продовольствием между Узбекистаном и Россией увеличился более чем на 20%. Отдельно была выделена роль действующего «Зеленого коридора» и других договорённостей, способствующих увеличению объемов поставок сельскохозяйственной продукции.
Помимо мер, нацеленных на увеличение объемов торговли, обе стороны выразили готовность обмениваться наработками между профильными ведомствами в таких сферах как селекция растений и рыбы, научно-техническое развитие, цифровизация сельского хозяйства и другие.
По итогам встречи стороны наметили планы по наращиванию сотрудничества между ведомствами Узбекистана и России, в частности в рамках работы Узбекско-Российской рабочей группы по сельскому хозяйству.