Oʻzbekiston va Finlyandiya taʼlim sohasida hamkorlik masalalarini muhokama qildi
Joriy yilning 18-fevral kuni Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Sarvar Boboxoʻjayev Finlyandiya delegatsiyasini qabul qildi. Mazkur delegatsiya tarkibiga global taʼlim xizmatlari menejeri Heykki Pusa boshchiligida Yuvyaskyulya JAMK amaliy fanlar Universiteti vakillari kiritilgan. Uchrashuvda Finlyandiyaning Oʻzbekiston Respublikasidagi Favqulodda va muxtor Elchisi Mariya Liivala ham ishtirok etdi.
Uchrashuv jarayonida Sarvar Boboxoʻjayev Xalq taʼlimi vazirligi taʼlim sohasida dunyoning yetakchi davlatlaridan biri Finlyandiya bilan hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanligini, shuningdek, hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishlarini taʼkidlab oʻtdi. Jumladan, Finlyandiyaning tajribasi orqali, fin maktab taʼlimi asosida oʻqituvchilarni tayyorlash va qayta tayyorlash, oʻquv rejalari hamda metodologiyalarini yaratish boʻyicha manfaatdor ekanligini bildirdi.
Bundan tashqari, yangi oʻquv yilidan yurtimizda iqtidorli yoshlar uchun ixtisoslashgan Prezident maktablarining ochilishi haqida maʼlumot berib oʻtdi. JAMK universiteti tajribasini hisobga olgan holda oʻquv dasturlarini ishlab chiqish, bolalarni maktabga qabul qilish hamda isteʼdodli oʻquvchilarga taʼlim berish tizimini yaratish boʻyicha hamkorlik imkoniyatlarini koʻrib chiqish taklifini berdi.
Oʻz navbatida, Xeykki Pusa JAMK universitetining faoliyati toʻg'risida, xususan, Qozogʻistondagi taʼlim muassasalarining tajribasi haqida gapirdi. Shuningdek, Nazarboyev maktablariga ham JAMK Universiteti tomonidan konsultativ yordam ko'rsatilganligini taʼkidladi. Mazkur universitet oʻqituvchi hamda maktab rahbarlarini tayyorlashini ham aytib oʻtdi.
Muzokaralar chogʻida yurtimiz vakillari tomonidan fin mutaxassislariga Oʻzbekistonda pedagogika universitetini tashkil etish va xalq taʼlimi tizimidagi xodimlarni qayta tayyorlash borasidagi hamkorlik imkoniyatlarini koʻrib chiqish taklifi berildi.

Узбекистан и Финляндия обсудили вопросы сотрудничества в сфере народного образования
18 февраля 2019 года заместитель министра народного образования Узбекистана Сарвар Бабаходжаев принял делегацию Финляндии. В состав делегации вошли представители Университета прикладных наук Ювяскюля JAMK во главе с менеджером по глобальным образовательным услугам Хейкки Пусой. В данной встрече также приняла участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Финляндии в Республике Узбекистан Мария Лиивала.
Приветствую гостей, Сарвар Бабаходжаев отметил, что Министерство народного образования Узбекистана заинтересовано в установлении сотрудничества с Финляндией, образовательная система которой считается одним из лучших в мире.
Заместитель министра народного образования озвучил перспективные направления сотрудничества. В частности, отмечено, что узбекская сторона заинтересована в изучении опыта Финляндии в подготовке и переподготовке преподавателей, создании учебных планов и методологий и создании школы по системе финского школьного образования.
В свою очередь, Хейкки Пуса рассказал о деятельности Университета JAMK, в частности, опыта работы учебного заведения в Казахстане. Было отмечено, что Университет JAMK также консультировала школы Назарбаева. Университет также готовит учителей и менеджеров школ.
Сарвар Бабаходжаев добавил, что в Узбекистане с нового учебного года будут открыты Президентские школы, которые будут обучать талантливую молодёжь. Учитывая опыт Университета JAMK в соседней стране, было предложено рассмотреть возможность сотрудничества в разработке учебных программ, создании системы приема детей и управления талантами.
Также узбекская сторона предложила финской стороне рассмотреть возможность создания педагогического университета в Узбекистане и сотрудничества по переподготовки сотрудников системы народного образования.