Koreya sanoat texnologiyalari instituti – KITECH delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
“Oʻztoʻqimachiliksanoat” uyushmasida Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) Xalqaro hamkorlik departamenti direktori janob Chung Jae-Hak boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvda Toshkentda “Koreya Respublikasi Hukumatining rasmiy taraqqiyot yordami” doirasidagi grant mablagʻlari hisobidan amalga oshirilayotgan Koreya-Oʻzbekiston toʻqimachilik Texnoparki loyihaning bugungi holati muhokama qilindi.
Tomonlar birgalikda amalga oshirilayotgan nou-xau loyihalari va texnologiyalarni amaliyotga tatbiq etishdagi hamkorlik, mahalliy toʻqimachilik mahsulotlari sifatini nazorat qilish va sertifikatlash, uning raqobatbardoshligini yanada oshirishga qaratilgan chora-tarbirlarni alohida taʼkidlashdi. Shuningdek, tomonlar kelgusida Oʻzbekiston viloyatlarida Texnoparkning qoʻshimcha filiallarini tashkil etish boʻyicha dastlabki kelishuvga erishdi. Bu esa mamlakatimizning chekka hududlarida malakali mutaxassislar tayyorlash va malaka oshirishlari uchun keng imkoniyatlar yaratadi.
Uchrashuv davomida tomonlar toʻqimachilik, sifatni nazorat qilish va sertifikatlash sohasida ilgʻor xalqaro tajribani amalga oshirishda Koreya sanoat texnologiyalari instituti (KITECH) va “Oʻztektoʻqimachiliksanoat“ uyushmasi oʻrtasida oʻzaro munosabatlar yuqori darajada ekanligi va jadal rivojlanib borayotganini taʼkidlashdi.

Узбекистан и Южная Корея обсудили текущее состояние проекта по созданию Текстильного технопарка
13 февраля 2019 года в Ассоциации «Узтекстильпром» состоялась встреча с делегацией Корейского института промышленных технологий (KITECH) во главе с директором департамента международного сотрудничества г-н. Чунг Жае-Хак.
В ходе встречи обсуждены текущее состояние проекта по созданию в г. Ташкенте корейско-узбекского текстильного Технопарка, проект реализуется в рамках грантовых средств по линии «Официальная помощь развитию (ОПР) правительства Республики Корея».
Сторонами отмечено взаимодействие в вопросах внедрения корейских «ноу-хау» и технологий в производстве, контроле качества и сертификации отечественной текстильной продукции, что призвано обеспечить дальнейшее повышение её конкурентоспособности.
Также сторонами, была достигнута предварительная договоренность о создании в перспективе дополнительных филиалов Технопарка в регионах Узбекистана, что обеспечит широкие возможности для подготовки и повышения квалификации специалистов в отдаленных регионах республики.
В целом, стороны отметили высокую удовлетворенность уровнем взаимодействия Корейского института промышленных технологий (KITECH) и Ассоциации «Узтекстильпром» в вопросах внедрения передового международного опыта в сфере производства текстильной продукции, контроля её качества и сертификации.