2019-02-20 | Jamiyat
Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi, Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, Samarqand davlat universiteti huzuridagi falsafa sohasida Ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengash va Oʻzbekiston milliy universiteti huzuridagi falsafa sohasida Ilmiy darajalar beruvchi ilmiy kengash qoshidagi ilmiy seminar hamkorlikda 2019-yil 30-mart soat 10.00 da Qoʻmita majlislar zalida “Inson, millat, til: taraqqiyot masalalari” mavzusida ilmiy-nazariy seminar oʻtkazishni rejalashtirmoqda.
Seminar Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan doʻstlik aloqalari qoʻmitasi Ilmiy-amaliy tadqiqotlar, metodika va ekspertiza boʻlimi boshligʻi, “Imom Buxoriy saboqlari” va “Oʻzbekiston” jurnallarining tahririyat aʼzosi, bir qator ilmiy kengashlar aʼzosi, “Doʻstlik” ordeni sohibi, Xalqaro Turkiy Akademiyaning Vilgelm Tomsen medali sohibi, falsafa fanlari doktori, professor, Xalqaro Informatizatsiya Akademiyasi akademigi, Turon Akademiyasi akademigi Baxtiyor Raxmanovich Karimov tavalludining 70-yilligiga bagʻishlanadi.
Seminar ishining yoʻnalishlari: 1) Prof. B.R.Karimov ilmiy va pedagogik faoliyati haqida; 2) Global evolyutsionizm va ontologiya, gnoseologiya, mantiq, tabiatshunoslik falsafasi masalalari; 3) Ilmiy-maʼnaviy meros va falsafa tarixi masalalari; 4) Inson, mehnat va jamiyat falsafasi masalalari; 5) Etnologiya masalalari, millatning oykumenik konsepsiyasi; 6) Tilshunoslik masalalari, oʻrtalashtirilgan tillar, oʻrtajahon tili va oʻrtaturk tili konsepsiyalari.
Birinchi yoʻnalish boʻyicha maqola berganlar qoʻshimcha ravishda yana bir yoʻnalish boʻyicha maqola berishlari mumkin.
Seminar ishtirokchilarining maʼruza mavzulari va muallif haqida maʼlumotnoma (Familiyasi, Ismi, Otasining ismi, ilmiy darajasi, ilmiy unvoni, ish joyi va lavozimi, telefon raqamlari, elektron adresi koʻrsatilgan holda) 20 martga qadar quyida koʻrsatilgan elektron adres orqali qabul qilinadi. Seminardan soʻng uning materiallari nashr qilinishi rejalashtirilmoqda. Maqola va tezislar hajmi 3-8 bet, kompyuterda terilgan shaklda qabul qilinadi (Times New Roman, 14 shrift, 1,5 intervalda, barcha hoshiyalar 2 sm., havolalar har betda pastda alohida nomerlanib 12 shriftda keltiriladi). Matnlar oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida 2019-yilning 30-apreliga qadar quyida koʻrsatilgan elektron adres orqali qabul qilinadi. Faylning nomi birinchi muallif familiyasining lotincha yozilishi bilan aynan boʻlishi soʻraladi. Mavzuning nomi katta harflar bilan qoraytirib, qatorning oʻrtasida yoziladi, keyingi qatorga maʼruzachining familiyasi va initsiallari, undan keyingi qatorga ilmiy darajasi, ilmiy unvoni, undan ham keyingi qatorga uning ish joyi va lavozimi yoziladi. Agar mualliflar bir nechta boʻlsa keyingi mualliflar haqida maʼlumotlar xuddi birinchi muallif haqida berilgan maʼlumot kabi keyingi qatordan beriladi. Maʼruza matnidan soʻng yangi sahifadan boshlab muallif haqida maʼlumotnoma keltiriladi va u maqola hajmi hisobiga kiritilmaydi.
Ishtirok masalalari boʻyicha Mirzayeva Muxtabar Ortiqovna (tel: +99893 5655574; elektron adres: mirzaeva-52@mail.ru) bilan bogʻlanish mumkin. Matnlarni elektron pochta orqali joʻnatmaydiganlar M.O.Mirzayevaga matnlarining va muallif haqidagi maʼlumotnomasining elektron faylini va printerdan chiqarilgan nusxasini topshirishlari mumkin.

Информационное письмо
Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан, Международный центр имама Бухари, Научный семинар при Научном совете по присуждению ученых степеней по философии при Национальном университете Узбекистана, Научный совет по присуждению ученых степеней по философии при Самаркандском государственном университете планируют провести 30 марта 2019 года в 10.00 в актовом зале Комитета научно-теоретический семинар на тему «Человек, нация, язык: проблемы развития».
Научно-теоретический семинар посвящен 70-летнему юбилею начальника Отдела научно-прикладных исследований, методики и экспертизы Комитета по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами при Кабинете Министров Республики Узбекистан, члена редколлегий журналов «Узбекистон» и «Имом Бухорий сабоклари», члена ряда научных советов, академика Международной Академии Информатизации, академика Академии Турон, кавалера ордена «Дустлик», кавалера медали Вильгельма Томсена Международной Тюркской Академии, доктора философских наук, профессора Каримова Бахтиёра Рахмановича.
Направления работы семинара: 1) О научной и педагогической деятельности проф. Каримова Б.Р. 2) Проблемы глобального эволюционизма и онтологии, гносеологии, логики, философских проблем естествознания; 3) Проблемы научно-духовного наследия и истории философии; 4) Проблемы философии человека, общества и труда; 5) Проблемы этнологии, ойкуменической концепции нации; 6) Проблемы лингвистики, концепций усредненных языков, среднемирового языка и среднетюркского языка ортатюрк.
Авторы, представившие статьи, относящиеся к первому направлению, могут дополнительно дать статью ещё по одному направлению.
Желающих выступить на семинаре просим до 20 марта представить информацию о теме выступления и справку об авторе (Фамилия, имя, отчество, ученая степень, ученое звание, место работы, должность, номера телефонов, электронный адрес). После семинара планируется публикация сборника его материалов. Статьи объемом 3-8 страницы, набранные на компьютере (Times New Roman; шрифт 14; 1,5 интервала; все поля по 2 см., сноски 12 шрифтом постраничные с отдельной нумерацией на странице) на узбекском, русском или английском языках необходимо выслать до 30 апреля 2019 года по нижеуказанному электронному адресу. Название файла нужно выбрать в виде фамилии первого автора в латинском алфавите. Тема публикации набирается прописными буквами жирным шрифтом с автоматическим выравниванием по середине, со следующей строки с выравниванием текста по правому краю указывается: фамилия и инициалы автора, со следующей строки ученая степень, ученое звание, а на следующей – место работы и должность автора. Если авторов несколько, то информация о следующем авторе даётся со следующей строки, также как и о первом авторе. В конце текста со следующей страницы необходимо приложить информацию об авторе (Фамилия, Имя, Отчество, ученая степень, ученое звание, место работы и должность, телефоны, электронный адрес), которая не включается в расчет объема текста.
По вопросам участия в семинаре можно обратиться к Мирзаевой Мухтабар Ортиковне (тел: +99893 5655574; электронный адрес: mirzaeva-52@mail.ru). Авторы, которые не вышлют материалы по электронной почте, могут сдать М.О. Мирзаевой электронный файл текста статьи и информации об авторах и их распечатку.