Vazir Sirdaryo viloyatida AKT rivoji bilan tanishdi
15-16 fevral kuni Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri Sh. Sadikov hududlarda axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini oʻrganish maqsadida Sirdaryo viloyatida boʻldi.
Mazkur viloyatga safar doirasida Vazir Mirzaobod va Guliston tumanlari telekommunikatsiya bogʻlamalari va tuman pochta aloqa bogʻlamalari, tumandagi Toshkent radiotelevizon uzatish markazining “Guliston” radiotelevizion stansiyasi faoliyatini yaqindan oʻrgandi. Ushbu tumandagi “Zarbdor” QFY “Ishonch” massivida qurilgan namunali uy-joylarga GPON texnologiyasi hamda Guliston shahridagi “Bogʻishamol” massivi “Buyuk kelajak” mahallasida qurilgan koʻp qavatli uylarga FTTb texnologiyasi asosida zamonaviy telekommunikatsiya xizmatlarini joriy etish boʻyicha amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligiga eʼtibor qaratdi.
Vazir Sh. Sadikov uchrashuvlar davomida hududlarda sohani jadal rivojlantirish, joylarda yechimini kutayotgan masalalarni birgalikda hal qilishda mutasaddi rahbarlar va xodimlarning oʻz vazifasiga masʼuliyat, fidoiylik va tashabbuskorlik bilan yondashishlari zarurligini taʼkidladi.
Sirdaryo viloyatida “Raqamli texnologiyalar va AT-tadbirkorlik oʻquv markazlari”ni tashkil etish loyihasi doirasida, avvalo, viloyatning telekommunikatsiya infratuzilmasini tubdan rivojlantirish, ushbu maqsadlar uchun 2019 yil davomida umumiy qiymati 45,4 mlrd. soʻmga teng boʻlgan loyihalarni amalga oshirish koʻzda tutilgani Vazir tomonidan alohida eʼtirof etildi.
Vazir viloyatning bir qator tumanlari telekommunikatsiya bogʻlamalarida mavjud keng polosali texnologiya asosidagi qurilmalardan foydalanish darajasini oshirish, marketing va tijorat siyosatining toʻgʻri yoʻlga qoʻyish, shuningdek, sohada kadrlar tayyorlash, ularning malakasini oshirish, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va uning filiallarini bitiruvchi yoshlarni ish bilan taʼminlash boʻyicha boʻyicha aniq koʻrsatmalar berdi.
Vazirlik rahbari uzoq yillar davomida soha rivojiga munosib hissa qoʻshib kelayotgan bir guruh soha xodimlarini Vazirlikning tashakkurnomasi bilan taqdirladi hamda qimmatbaho sovgʻalar topshirdi.

Министр ознакомился с развитием ИКТ в Сырдарьинской области
15-16 февраля Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков посетил Сырдарьинскую область для изучения эффективности работ, проводимых в сфере информационно-коммуникационных технологий в регионах.
В рамках поездки Министр ознакомился с деятельностью Мирзаабадского и Гулистанского районных узлов телекоммуникаций и управлений почтовой связи, а также радиотелевизионной станции «Гулистон» Ташкентского радиотелевизионного передающего центра. Было обращено внимание на внедрение современных телекоммуникационных услуг на основе волоконно-оптических линий связи по технологии GPON в жилом массиве «Ишонч», построенном в сельском сходе граждан «Зарбдор», а также на основе технологии FTTb в многоэтажных домах, построенных в микрорайоне «Буюк келажак» в городе Гулистан.
Во время встреч Министр Ш. Садиков подчеркивал необходимость ответственности, усердия и энтузиазма со стороны ответственных руководителей и сотрудников в области ускоренного развития отрасли и решения ряда вопросов, которые ждут решения на местах.
Также было отмечено, что в рамках проекта по созданию «Цифровых технологий и центров обучения IT-предпринимательства» в Сырдарьинской области, прежде всего, по коренному развитию телекоммуникационной инфраструктуры области, в течение 2019 года планируется реализовать проекты на общую сумму 45,4 млрд. сумов.
Министр дал четкие указания по повышению уровня использования оборудований на основе существующих широкополосных технологий в нескольких узлах телекоммуникаций области, правильному налаживанию маркетинговой и коммерческой политики, а также подготовки кадров в отрасли, повышению их квалификации, трудоустройству выпускников Ташкентского университета информационных технологий имени Мухаммада ал-Хоразми и его филиалов.
Руководитель министерства наградил благодарственными грамотами Министерства и вручил ценные подарки сотрудникам, которые внесли достойный вклад в развитие отрасли на протяжении многих лет.