Toshkentda boʻlib oʻtadigan xalqaro konferensiya toʻgʻrisida
Tashkiliy qoʻmita maʼlumotlariga binoan, 2019-yil 15-fevral holatiga koʻra 130 ga yaqin xorijiy ekspertlar 19-20-fevral kunlari boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etishlarini tasdiqladilar. Ular 36 ta mamlakat, 9 ta xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, 71 ta tahliliy tuzilmalar, 18 ta davlat tashkilotlari va parlamentlar vakillari hisoblanadi.
Konferensiyaning hamtashkilotchisi, Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markaz rahbari Natalya German tadbirda nutq soʻzlashi kutilmoqda.
Forumda, shuningdek, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Piter Burian, Jahon savdo tashkiloti bosh direktorining oʻrinbosari Alan Vulf, AQSh tashqi siyosat kengashi huzuridagi Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti raisi Frederik Starr, Xitoy hozirgi xalqaro aloqalar akademiyasi prezidenti Szi Chjiye, Afgʻoniston savdo va sanoat vaziri oʻrinbosari Kamil Siddiqiy va mintaqa muammosiga ixtisoslashgan boshqa nufuzli ekspertlar va tahlilchilar ishtirok etadilar.
Konferensiya plenar va seksion majlislar shaklida oʻtishi rejalashtirilmoqda.
Seksion majlislarda ekspertlar tomonidan Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlik, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, suv va ekologiya, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashiladi.

On the upcoming international conference in Tashkent
According to the Organizing Committee, as of February 15, 2019, about 130 foreign experts confirmed their participation in the International Conference “Central Asian connectivity: challenges and new opportunities”, which will be held on February 19-20. They represent 36 countries, 9 international and regional organizations, 71 analytical structures, 18 state organizations and parliaments.
Co-organizer of the conference, the Head of the UN Regional Center for Preventive Diplomacy for Central Asia (UNRCCA) Natalia Gherman, is expected to address the conference.
The EU Special Representative for Central Asia Peter Burian, Deputy Director-General of the World Trade Organization Alan Wolff, Chairman of the Central Asia-Caucasus Institute Frederick Starr and other experts specializing in regional issues will also attend the event.
At the sessions, experts will exchange views on regional security issues in Central Asia, cooperation in trade-economic, transport-communications, water and environmental, energy, tourism and cultural-humanitarian areas.