Toshkentda boʻlib oʻtadigan xalqaro konferensiya toʻgʻrisida
Tashkiliy qoʻmita maʼlumotlariga binoan, 2019-yil 15-fevral holatiga koʻra 130 ga yaqin xorijiy ekspertlar 19-20-fevral kunlari boʻlib oʻtadigan “Markaziy Osiyoda oʻzaro mushtaraklik: tahdidlar va yangi imkoniyatlar” mavzusidagi xalqaro konferensiyada ishtirok etishlarini tasdiqladilar. Ular 36 ta mamlakat, 9 ta xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar, 71 ta tahliliy tuzilmalar, 18 ta davlat tashkilotlari va parlamentlar vakillari hisoblanadi.
Konferensiyaning hamtashkilotchisi, Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya boʻyicha mintaqaviy markaz rahbari Natalya German tadbirda nutq soʻzlashi kutilmoqda.
Forumda, shuningdek, Yevropa Ittifoqining Markaziy Osiyo boʻyicha maxsus vakili Piter Burian, Jahon savdo tashkiloti bosh direktorining oʻrinbosari Alan Vulf, AQSh tashqi siyosat kengashi huzuridagi Markaziy Osiyo va Kavkaz instituti raisi Frederik Starr, Xitoy hozirgi xalqaro aloqalar akademiyasi prezidenti Szi Chjiye, Afgʻoniston savdo va sanoat vaziri oʻrinbosari Kamil Siddiqiy va mintaqa muammosiga ixtisoslashgan boshqa nufuzli ekspertlar va tahlilchilar ishtirok etadilar.
Konferensiya plenar va seksion majlislar shaklida oʻtishi rejalashtirilmoqda.
Seksion majlislarda ekspertlar tomonidan Markaziy Osiyoda mintaqaviy xavfsizlik, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, suv va ekologiya, energetika, turizm va madaniy-gumanitar sohalarda hamkorlik masalalari yuzasidan fikr almashiladi.

О предстоящей международной конференции в г.Ташкенте
По информации оргкомитета, по состоянию на 15 февраля 2019 года участие в Международной конференции «Взаимосвязанность в Центральной Азии: вызовы и новые возможности», которая состоится 19-20 февраля, подтвердили около 130 зарубежных экспертов. Они представляют 36 стран, 9 международных и региональных организаций, 71 аналитическую структуру, 18 государственных организаций и парламентов.
Ожидается выступление на конференции ее соорганизатора, главы Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА) Натальи Герман.
Также на форуме участвуют специальный представитель ЕС по Центральной Азии Питер Буриан, заместитель генерального директора Всемирной торговой организации Алан Вулф, председатель Института Центральной Азии и Кавказа при Совете американской внешней политики Фредерик Старр, президент Китайской Академии современных международных отношений Цзи Чжие, заместитель министра торговли и промышленности Афганистана Камил Сиддики и другие авторитетные эксперты и аналитики, специализирующиеся на региональной проблематике.
Планируется, что конференция пройдет в форматах пленарных и секционных заседаний.
На секционных заседаниях эксперты обменяются мнениями по вопросам региональной безопасности в Центральной Азии, сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-коммуникационной, водно-экологической, энергетической, туристической и культурно-гуманитарной областях.