2019-02-15 | Jamiyat
Gulistonda ayollar bandligini taʼminlash, yangi ish oʻrinlari yaratish masalasiga bagʻishlangan koʻrgazmali ilmiy-amaliy seminar boʻlib oʻtdi.
Sirdaryo viloyati xotin-qizlar qoʻmitasi tashabbusi bilan tashkil etilgan tadbirda “Gulshana texstil invest” MCHJ korxonasida tikuvchilik bilan shugʻullanib kelayotgan, doimiy ish oʻrniga ega boʻlish istagini bildirgan 400 nafarga yaqin xotin-qiz ishtirok etdi.
Viloyat hokimining oʻrinbosari, viloyat xotin-qizlar qoʻmitasi raisi D.Oʻrolova mamlakatimizda xotin-qizlarni qoʻllab-quvvatlash, oila institutini mustahkamlashga alohida eʼtibor qaratilayotganini taʼkidlab, hududda ayollar bandligini taʼminlash, ularning mehnat sharoitini yaxshilash borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida maʼlumot berdi. Xususan, qishloq qizlarini oilaviy va xususiy tadbirkorlikka, hunarmandchilikka keng jalb etish masalasida har tomonlama manzilli qoʻllab-quvvatlash boʻyicha alohida vazifa belgilab olinganini qayd etdi.
Tadbir doirasida 200 nafardan ortiq xotin-qiz 3 yil muddatga 7 foizli kredit asosida uch turdagi zamonaviy tikuv mashinasi olish uchun shartnoma imzoladi. Endi tikuvchilik faoliyatini boshlamoqchi boʻlib shartnoma imzolagan har bir xotin-qizning xonadonida zamonaviy tikuv mashinasi boʻlishi taʼminlanadi.
– Tikuv mashinalaridan 3 dona xarid qilish uchun shartnoma imzoladim, – deydi Mirzaobod tumanida istiqomat qiluvchi yakka tartibdagi tadbirkor Sayyora Hakimova. – Toʻgʻri chok, overlok qiladigan bu zamonaviy mashinalar oilaviy biznesimni yuritishda juda qoʻl keladi. Bundan tashqari, tikuv mashinasi olganimdan soʻng 4 ta yangi ish oʻrni yaratiladi. Shuningdek, seminar doirasida tikuvchilikda katta tajribaga ega opa-singillarimizdan koʻp narsa oʻrgandik.

В рамках только одного семинара подписано более 200 договоров
В Гулистане состоялся показательный научно-практический семинар, посвященный вопросам обеспечения занятости женщин, создания новых рабочих мест.
В мероприятии, организованном по инициативе Сырдарьинского областного комитета женщин, приняли участие около 400 женщин, работающих швеями в ООО "Gulshana texstil invest" и изъявивших желание получить постоянное рабочее место.
Отметив, что в стране уделяется особое внимание поддержке женщин, укреплению института семьи, заместитель хокима области, председатель областного комитета женщин Д.Уралова рассказала о работе по обеспечению занятости женщин, улучшению условий их труда. В частности, она проинформировала, что намечены определенные задачи по адресной всесторонней поддержке девушек села, широкому привлечению их к семейному и частному предпринимательству, ремесленничеству.
В рамках мероприятия более 200 женщин подписали договоры на приобретение современных швейных машин трех видов на основе 7-процентного кредита сроком на 3 года. Теперь каждая из женщин, подписавших договор с целью начать предпринимательскую деятельность, имеет дома современную швейную машинку.
- Я подписала договор на приобретение трех швейных машин, - говорит жительница Мирзаабадского района, частный предприниматель Сайера Хакимова. - Эти современные машинки, выполняющие разные операции, очень пригодятся в ведении моего семейного бизнеса. Кроме того, будет создано 4 новых рабочих места. В рамках семинара мы многому научились у подруг, имеющих большой опыт в швейном деле.