Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aholini ijtimoiy muhofaza qilish boʻyicha xalqaro interfaol seminar-yigʻilishi yakuni boʻyicha kelishuvlar
2019-02-14 | Texnologiyalar
Fuqarolarga mehnat davrini tasdiqlash jarayonida moliyaviy va vaqt sarf-xarajatlarini kamaytirish imkonini berish uchun elektron aloqa kanallaridan foydalanish juda muhim qadamdir.
Shu munosabat bilan Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligining vakillari ishtirokida boʻlib oʻtgan Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari va aholini ijtimoiy muhofaza qilish boʻyicha xalqaro interfaol seminar-yigʻilishda Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Penciya jamgʻarmasi va Rossiya Federatsiyasi Pensiya jamgʻarmasi oʻrtasida fuqarolarning ish tajribasini tasdiqlash uchun murojaatlarni qabul qilishda rasmiy kanallar orqali elektron hujjat aylanishiga oʻtish boʻyicha kelishuvga erishildi.
ISA bosh kotibi Marselo Ketano bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi, unda Oʻzbekiston Respublikasi Moliya vazirligi huzuridagi byudjetdan tashqari Pensiya jamgʻarmasi rahbari pensiya tizimini qayta tashkil etishning asosiy sabablarini koʻrsatdi. Uchrashuv yakunida Oʻzbekiston Respublikasining davlat pensiya taʼminoti tizimini rivojlantirishga oid ssenariylar batafsil muhokama qilindi.
Shu bilan birga, Qozogʻiston Respublikasining “Fuqarolar hukumati“ davlat korporatsiyasi bilan elektron maʼlumot almashish va ikki mamlakat pensiya va nafaqa oluvchilarini tekshirish boʻyicha ishlarni tashkil etish toʻgʻrisida kelishuvga erishildi.

Достигнутые договоренности по итогам участия на международном интерактивном семинаре-совещании
Для предоставления гражданам возможности сокращения финансовых, а также временных затрат в ходе подтверждения трудового периода очень важным шагом является применение электронных каналов связи.
В связи с этим, в ходе участия представителей Министерства финансов Республики Узбекистан на Международном интерактивном семинаре-совещании по информационно-коммуникационным технологиям и качеству обслуживания в социальном обеспечении достигнута договоренность между внебюджетным Пенсионным фондом при Министерстве финансов Республики Узбекистан и Пенсионным фондом Российской Федерации о переходе на электронное взаимодействие передачи и получения запросов о подтверждении трудового стажа работы граждан через официальные каналы связи.
Также была проведена встреча с Генеральным секретарем МАСО Марсело Каэтано, на котором глава внебюджетного Пенсионного фонда при Министерстве финансов Республики Узбекистан изложил основные причины реорганизации системы пенсионного обеспечения. По итогам встречи были подробно обсуждены сценарии развития государственного пенсионного обеспечения Республики Узбекистан.
Вместе с этим, достигнута договоренность с Государственной Корпорацией «Правительство для граждан» Республики Казахстан об организации работы по электронному обмену данными и сверке получателей пенсий и пособий двух стран.