MDH mintaqalari va arab davlatlari uchun AKT sohasidagi statistika boʻyicha XEIning hamkorlikdagi seminar-praktikumi
2019-02-13 | Texnologiyalar
12-14-fevral kunlari Toshkentda MDH mintaqalari va arab davlatlari uchun AKT sohasidagi statistika boʻyicha Xalqaro elektron aloqa ittifoqi (XEI)ning hamkorlikdagi seminar-praktikumi boʻlib oʻtmoqda.
Seminar-praktikum doirasida XEIning axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasidagi statistikani toʻplash, qayta ishlash sohasi bilan bogʻliq barcha savollar spektri muhokama qilinmoqda.
Tadbirda XEIning yetakchi mutaxassislari, Ozarbayjon, Belarus, Qozogʻiston, Qirgʻiziston, Rossiya, Misr, Ummon, Sudan, Jibuti, Qatar, Nigeriya, Iroq, Mavritaniya, Jazoir va boshqa koʻplab davlatlardan vakillar ishtirok etmoqda.
Seminar ochilishida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining birinchi oʻrinbosari O. Umarov tadbir ishtirokchilariga qutlov nutqi bilan soʻzga chiqdi. U, oʻz nutqida, ushbu tadbir mutaxassislarning keng qatlami uchun telekommunikatsiyalar sohasidagi statistik maʼlumotlarni toʻplash, tahlil qilishning dolzarb yoʻnalishlari boʻyicha tajriba almashishlari va malaka oshirishlari uchun samarali maydon ekanini taʼkidladi.
Eʼtirof etish joizki, iqtisodiyot, biznesning izchil rivojlanib borishi hamda mamlakatimizda ijtimoiy yangilanishlar sharoitida AKT sohasidagi statistika ijtimoiy-iqtisodiy jarayonlar va voqeliklar rivojining obyektiv qonunlarga asoslanganligini, shuningdek, aniq makon va zamon sharoitida ular oʻrtasidagi oʻzaro bogʻliqliklarni aniqlash va oʻlchash imkoniyatini taqdim etadi.
Uch kun davomida seminar-praktikum ishtirokchilari statistika maʼlumotlarini toʻplash va ularni XEIga taqdim etilishi sifatini oshirishga xizmat qiluvchi AKT rivojlanishi indeksi (IDI), indikatorlar hamda ularning hisob-kitoblari metodologiyalari borasida va boshqa koʻpgina qiziqarli, foydali maʼlumotlarga ega boʻladilar.
XEIning ushbu seminar-praktikumi doirasida, shuningdek, joriy yilning 14-fevralida Aloqa sohasida mintaqaviy hamdoʻstlik (AMH) komissiyasining axborot kommunikatsiyalari iqtisodiyoti boʻyicha 39 yigʻilishini oʻtkazish rejalashtirilgan.

Совместный семинар-практикум МСЭ по статистике в области ИКТ для регионов СНГ и арабских государств
C 12 по 14 февраля в Ташкенте проходит Совместный семинар-практикум Международного союза электросвязи (МСЭ) по статистике в области ИКТ для регионов СНГ и арабских государств.
В рамках семинар-практикума рассматривается весь спектр вопросов, связанных с деятельностью МСЭ в области сбора и обработки статистики в сфере информационно-коммуникационных технологий.
В работе мероприятия принимают участие ведущие эксперты МСЭ, представители таких стран, как Азербайджан, Беларусь, Казахстан, Кыргызстан, Россия, Египет, Оман, Судан, Джибути, Катар, Нигерия, Ирак, Мавритания, Алжир и др.
На открытии семинара с приветственным словом к участникам мероприятия выступил первый заместитель министра по развитию информационных технологий и коммуникаций О. Умаров. В своей речи он отметил, что данное мероприятие является эффективной площадкой для обмена опытом и повышению квалификации широкого круга специалистов
по актуальным направлениям сбора, анализа статистических данных в области телекоммуникаций.
Следует отметить, что условиях стремительного развития экономики, бизнеса и проводимых социальных преобразований в нашей стране статистика в области ИКТ позволяет выявить и измерить закономерности развития социально-экономических процессов и явлений, а также определить взаимосвязи между ними в конкретных условиях места и времени.
В течение 3-х дней участники семинар-практикума узнают больше об индексе развития ИКТ (IDI), индикаторах и методологии их расчёта и многое другое полезное, что будет способствовать улучшению качества сбора статистических данных и их предоставления в МСЭ.
Также в рамках указанного семинар-практикума МСЭ 14 февраля текущего года запланировано проведение 39-го заседания Комиссии Регионального содружества в области связи (РСС) по экономике информационных коммуникаций.