Vazir Huawei kompaniyasining Oʻzbekistondagi bosh direktorini qabul qildi
Vazir Sh. Sadikov xitoylik mehmonni qutlar ekan, Huawei kompaniyasining Oʻzbekistondagi koʻp yillik faoliyati hamda respublikamizda telekommunikatsiya texnologiyalarining rivojlanishida kompaniyaning sezilarli hissa qoʻshishini eʼtirof etdi.
Oʻz navbatida, Huawei kompaniyasining Oʻzbekistondagi bosh direktori Lyu Szyasin yuqori texnologiyalar sohasidagi ustuvor investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishda kompaniyaning Oʻzbekiston tomoni bilan munosabatlarni mustahkamlash va rivojlantirishga tayyor ekanini bildirdi.
Suhbat davomida Xitoy investitsiyalarini jalb qilgan holda, Oʻzbekistonda AKTni rivojlantirish doirasida yaqin istiqbolda vazirlik oʻz oldiga qoʻygan ustuvor ahamiyatga molik masalalar koʻrib chiqildi. Jumladan, “Xavfsiz shahar” investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish doirasida hamkorlik munosabatlarini rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar mazkur yoʻnalishda oʻzaro manfaatli hamkorlik qilish va ikki tomonlama hamkorlik yuzasidan kelgusida amalga oshiriladigan ishlarni muhokama etishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Министр принял генерального директора компании Huawei в Узбекистане
11 февраля Министр по развитию информационных технологий и коммуникаций Ш. Садиков принял вновь назначенного генерального директора компании Huawei в Узбекистане Лю Цзясинь.
Министр Ш. Садиков, приветствуя гостя из Китая, отметил многолетнюю деятельность Huawei в Узбекистане и значительный вклад компании в развитии телекоммуникационных технологий в республике.
В свою очередь, генеральный директор компании Huawei в Узбекистане Лю Цзясинь выразил готовность компании к укреплению и развитию отношений с узбекской стороной в рамках реализации приоритетных инвестиционных проектов в сфере высоких технологий.
В ходе беседы рассмотрены приоритетные вопросы, которые министерство ставит перед собой на ближайшей перспективе в рамках развития ИКТ в Узбекистане с привлечением китайских инвестиций. В частности, обсуждены перспективы развития партнерских отношений в рамках реализации инвестиционного проекта «Безопасный город».
Стороны отметили заинтересованность в дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества в данном направлении и выразили готовность к обсуждению дальнейших шагов двустороннего сотрудничества.