Osiyo taraqqiyot banki (OTB) delegatsiyasi bilan uchrashuv
Moliya vazirligida Osiyo taraqqiyot bankining Markaziy va Gʻarbiy Osiyodagi Bosh direktori Verner Lipak boshchiligidagi vakillari bilan uchrashuv oʻtdi. Uchrashuv Davlat-xususiy sherikchiligi (DXSH), energetika, transport, qishloq xoʻjaligi va davlat xaridlari tizimini takomillashtirish va davlat xaridlarini tartibga soluvchi normativ-huquqiy hujjatlar kabi sohalarda hamkorlikni va texnik yordamni yanada mustahkamlashga bagʻishlandi.
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining oʻrinbosari – Moliya vaziri Jamshid Qoʻchqorov va vazirlikning masʼul xodimlar 2019-2023 yillarga moʻljallangan hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari va strategiyasini muhokama qildilar.
Verner Lipak Davlat-xususiy sherikchiligini rivojlantirishning muhimligini taʼkidlab, investitsiya loyihalarini qoʻllab-quvvatlash uchun qoʻshimcha foydali tadbirlarni joriy etishni hamda Moliya vazirligi huzuridagi yangi tashkil etilgan Davlat-xususiy sherikchiligining rivojlantirish agentligini rivojlantirishni qoʻllab-quvvatladi.
Maʼlumot uchun: Yaqinda OTB 2018-2020 yillarga moʻljallangan Mamlakat biznes rejasi operatsiyasiga (MBRO) yangi kredit majburiyatlarini taqdim etish uchun Oʻzbekistonga ajratilgan kredit mablagʻlarini oshirdi. MBRO Oʻzbekistonning milliy rivojlanish strategiyasini toʻliq qoʻllab-quvvatlaydi va mamlakatning yangilangan rivojlanishining ustuvor yoʻnalishlarini aks ettiradi. 2018 yilda Oʻzbekiston 2,9 milliard dollarlik loyihalar portfeli bilan ilda mintaqadagi OTB tomonidan ajratilgan eng katta kreditga ega mamlakat boʻldi.
Janob Lipak, shuningdek suv taʼminoti tizimini yaxshilashga yordam berishdan manfaatdor ekanini bildirdi. Moliya vazirligi vakillari bu sohada tomchilatib sugʻorishni joriy etish muhimligini taʼkidlashdi.
Muzokaralar davomida bank tomonidan kelgusida Moliya vazirligiga DXSHni rivojlantirish sohasi va davlat xaridlari tizimini rivojlantirishda maslahat yordamini berish uchun xalqaro ekspertlar ajratilishini taʼkidlandi.
Muzokaralar yakunida tomonlar boshqa istiqbolli loyihalarni, shuningdek, OTBning texnik yordamini mamlakatdagi islohotlarni qoʻllab-quvvatlash uchun qanday qoʻllash mumkinligini muhokama qilishdi.

Встреча с делегацией АБР
В Министерстве финансов состоялась встреча с представителями Азиатского банка развития во главе с генеральным директором департамента по Центральной и Западной Азии Вернером Липаком. Встреча была посвящена дальнейшему укреплению  сотрудничества и технического взаимодействия в таких сферах, как государтсвенно-частное партнерство (ГЧП), энергетика, транспорт, сельское хозяйство и совершенствование системы государственных закупок и нормативно-правовых актов, регулирующих государственные закупки.
Заместитель Премьер-министра - министр финансов Республики Узбекистан Джамшид Кучкаров и ответсвенные сотрудники обсудили приоритеты и стратегию партнерства, расчитанную на 2019-2023 годы.
Отмечая важность развития ГЧП, Вернер Липак приветствовал  внедрение дополнительных мероприятий, которые будут полезны для поддержки инвестиционных проектов, а также развития недавно созданного Агентства по развитию ГЧП при Министерстве финансов.
Справочно: Недавно АБР увеличил свои кредитные средства, выделяемые Узбекистану, предоставив новые кредитные обязательства на Бизнес план операций по стране (БПОС) на 2018–2020 гг. БПОС полностью поддерживает национальную стратегию развития страны и отражает обновлённые приоритеты развития Узбекистана. С портфелем проектов в размере $2.9 млрд. долл., Узбекистан является страной с самым большим выделяемым займом от АБР в регионе на 2018 год.
Г-н. Липак выразил заинтересованность и в содействии улучшению ирригационного водоснабжения. Министерство финансов, в свою очередь, отметило важность внедрения капельного орошения для развития данной сферы.
В ходе переговоров было отмечено, что в ближайшее время, со стороны банка будут выделены международные эксперты для оказания консультативной поддержки Министерству в сфере развития ГЧП и системы государственных закупок.
В заключении переговоров стороны также обсудили другие перспективные проекты и то, как техническая помощь АБР может быть наилучшим образом использована для поддержки реформ в стране.