Oʻz SSPda Yevropa Ittifoqining GSP+ tizimining benefitsiar maqomini olishga bagʻishlangan uchrashuv va brifing oʻtkazildi
2019-02-11 | Iqtisodiyot
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari Oʻzbekistonning muhim savdo-iqtisodiy sheriklari boʻlib, yildan-yilga respublika iqtisodiyotining turli sohalarida Yevropa kompaniyalari ishtirokida tashkil etilgan tarmoqlar soni jadal surʼatlar bilan oshib bormoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyevning 2018-yil oktyabr oyida Fransiya Respublikasiga hamda 2019-yil yanvar oyida Germaniya Federativ Respublikasiga boʻlgan davlat tashriflari doirasida erishilgan kelishuvlarning mustahkam toʻplami sifatida Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasidagi keng qamrovli savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar ochdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.Mirziyoyev boshchiligida 2019-yil 6-fevralda boʻlib oʻtgan videoselektorda eksport hajmini oshirish va xorijiy mamlakatlarga noyob materiallar ulushini koʻpaytirish, noxom-ashyoviy mahsulotlar ulushini oshirish boʻyicha muhim vazifalar belgilandi.
Bugun kunning birinchi yarimida, 2019-yil 8-fevral Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasida Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi, Oʻzbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi, Oʻzbekiston ish beruvchilar konfederatsiyasini vakillari ishtirokida Yevropa Ittifoqi komissiyasi delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Uchrashuvdan koʻzlangan asosiy maqsad Yevropa Ittifoqining Oʻzbekiston Respublikasi “Umumiy imtiyozlar tizimi plyus”ning (GSP+) benefitsiar maqomini olish masalalarini muhokama qilish hamda Oʻzbekiston ishbilarmon doiralarini ushbu maqom orqali EIga eksportni oshirish imkoniyatlari bilan tanishtirishdan iborat.
Shuningdek, kunning ikkinchi yarmida, Respublika ishbilarmon doiralari vakillari bilan brifing oʻtkazildi. Oʻzbekiston hozirgi vaqtda “Umumiy imtiyozlar tizimi plyus”ning (GSP+) asosiy ishtirokchisidir. Bu esa, oʻz navbatida mahsulotlarni qisqartirilgan eksport tariflarini va bojlar evaziga Yevropa Ittifoqiga sotishga imkon bermoqda.
“Umumiy imtiyozlar tizimi plyus”ning (GSP+) tarif rejalarining 66 foiziga qoʻshimcha tarif liniyalari va Yevropa Ittifoqi bozoriga bojsiz kirish haqida kelgusida Oʻzbekiston kompaniyalarining Yevropa Ittifoqi mamlakatlariga eksport hajmini ikki barobar oshirish imkonini beradi. Ushbu maqomni berish mezoni, shuningdek, mamlakatda xavfsiz mehnat sharoitlarini taʼminlash, mehnat huquqlarini himoya qilish, atrof-muhitni muhofaza qilish va ishlab chiqarish jarayonini samarali boshqarishni oʻz ichiga oladi.
Brifing davomida Oʻzbekiston tomonidan Xalqaro mehnat tashkilotining xalqaro konvensiyalari, iqtisodiy munosabatlarni erkinlashtirish, ish beruvchilar va ishchilarning huquqlarini himoya qilish, yoshlar va xotin-qizlarni ish bilan taʼminlash dasturlarini amalga oshirish, respublika korxonalarida ishlab chiqarish jarayonlarini takomillashtirish boʻyicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqida maʼlumot berildi.
Taʼkidlash joizki, Savdo-sanoat palatasi Mehnat va aholini ijtimoiy himoya qilish vazirligi va Kasaba uyushmalari federatsiyasi kengashi tomonidan Xalqaro mehnat tashkiloti konvensiyalarini Oʻzbekiston tomonidan amalga oshirilishi uchun hukumatning, ishchilar va ish beruvchilarning uch tomonlama munosabati asosida amalga oshirilmoqda.
2018-yilning noyabrida uch tomonlama muloqotda Oʻzbekiston ish beruvchilarining manfaatlarini himoya qilish maqsadida Savdo-sanoat palatasi tomonidan Oʻzbekiston ish beruvchilar konfederatsiyasini tashkil etdi.
Uchrashuv davomida tomonlar mamlakatda mehnat sharoitlarini yaxshilash, jumladan, bolalar va majburiy mehnatni bartaraf etish boʻyicha islohotlar natijalarini muhokama qilishdi. Oʻzbekistonda Xalqaro mehnat tashkilotining mehnat sharoitlari ijobiy baholanayotganligini va Xalqaro mehnat tashkilotining asosiy milliy konvensiyalari qoidalarini milliy qonunchilikka tatbiq etish boʻyicha koʻrilayotgan choralarni qayd etildi.
Xalqaro hamjamiyat tomonidan ushbu sohadagi saʼy-harakatlarning tan olinishi sifatida Xalqaro mehnat tashkiloti Bosh direktori Gay Rayderning yaqinda Oʻzbekistonga tashrifi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi bilan Yevropa Ittifoqi oʻrtasida imzolangan “Toʻqimachilik bayoni” imzolangan boʻlib, uning asosida 2017-yil 1-iyuldan tranzit, bojxona va soliq toʻlovlari masalalarida, shuningdek, oʻzbek toʻqimachilik tovarlarini Yevropa Ittifoqiga eksport qilish boʻyicha miqdoriy cheklovlarni olib tashlashda eng koʻp qulaylik yaratish tartibi joriy qilindi.
Shuningdek, 2019-yilning 4-6-fevral kunlari Bosh vazir oʻrinbosari T.Narboyeva boshchiligida AQSHga boʻlgan rasmiy tashrif doirasida Mehnat munosabatlari va mehnat masalalari boʻyicha vaziri Sh.Qudbiyovning “Cotton Campaign” xalqaro koalitsiyasining yillik yigʻilishida qatnashish va AQSHning yirik toʻqimachilik mahsulotlari brendlarini boykot qilishni bekor qilishga qaratilgan hamkorlik mexanizmlarini rivojlantirish uchun Amerika Qoʻshma Shtatlariga boʻlgan tashrifga alohida toʻxtalib oʻtildi.
Oʻzbekiston kompaniyalari diqqatiga bagʻishlangan brifingda “Umumiy imtiyozlar tizimi plyus”ning (GSP+) Oʻzbekiston eksportchilari uchun imtiyozlari, eksport yuklarini qayta ishlash boʻyicha zarur hujjatlar, shuningdek, Oʻzbekistonga benefitsiar mamlakat maqomini olish shartlari haqida batafsil maʼlumot berildi.
Delegatsiya aʼzolari Oʻzbekiston toʻqimachilik kompaniyalarining toʻqimachilik mahsulotlari namunalari bilan ham tanishdilar.
Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasi maydonida tashkil etilgan tadbirkorlar bilan uchrashuvi, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasining “Umumiy imtiyozlar tizimi plyus” (GSP+) orqali oʻzbek mahsulotlarini eksport qilishda zarur boʻlgan tovarlarning kelib chiqish sertifikatlarini berish funksiyalari Oʻzbekiston Savdo-sanoat palatasiga oʻtganligi ham taʼkidlandi.
Uchrashuv yakunida “Umumiy imtiyozlar tizimi plyus” (GSP+) doirasida Savdo-sanoat palatasi va Yevropa Ittifoqi tashkilotlari oʻrtasida tovar kelib chiqish sertifikatni berish va uni tan olish boʻyicha saʼy-harakatlarni birlashtirishga kelishuvga erishildi.
Shu oʻrinda taʼkidlash joizki, mamlakatimizda 2018-yilda eksport faoliyatini qoʻllab-quvvatlash va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha qabul qilingan chora-tadbirlar natijasida, eksport 13,6% ga oʻsdi, soʻnggi ikki yil ichida eksport geografiyasi 50 ta mamlakatga kengaytirildi va 120 ta yangi mahsulot eksport qilindi. Uchrashuv tadbirkorlar tomonidan berilgan savollar va javoblarga boy tarzda yakunlandi.

В ТПП РУз прошла встреча и брифинг касательно получения Узбекистаном статуса-бенефициара системы «GSP+» Европейского Союза
2019-02-11 | Экономика
Страны Европейского Союза являются важными торгово-экономическими партнерами Узбекистана, год за годом интенсивно увеличивается число производств, созданных с участием инвестиций европейских компаний в различных секторах экономики республики.
Государственные визиты Президента Республики Узбекистан Ш.Мирзиёева во Французскую Республику в октябре 2018г. и Федеративную Республику Германия в январе 2019г., а также солидный пакет договоренностей, достигнутых в рамках данных визитов, открыли новые возможности для укрепления всестороннего торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между Узбекистаном и ЕС.
В ходе видео селекторного совещания, проведенного под Председательством Президента Республики Узбекистан Ш. Мирзиёева 6 февраля 2019г., также отмечены важные задачи по наращиванию объемов экспорта и увеличения доли не сырьевой продукции в зарубежные страны.
Сегодня в первой половине дня, 8 февраля 2019г. в Торгово-промышленной палате Узбекистана состоялась встреча с делегацией Комиссии Европейского Союза с участием представителей Министерство Инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан, Министерства занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и Советом Федерации профсоюзов Республики Узбекистан, а также брифинг с участием представителей деловых кругов республики.
Основной темой встречи являлась обсуждение вопросов получения Узбекистаном статуса-бенефициара «Генеральной системы преференций плюс» (GSP+) ЕС, а также ознакомления деловых кругов Узбекистана с возможностями увеличения экспортных поставок в страны ЕС посредством получения данного статуса.
Во второй половине дня, Узбекистан в настоящее время является участником базовой системы GSP, которая дает возможность экспортировать товары на рынок ЕС по сниженным тарифным ставкам и пошлин.
Режим GSP+ предусматривает собой предоставление дополнительных тарифных преференций и беспошлинного доступа на рынок ЕС по 66% тарифным линиям, что в перспективе дает возможность двукратно увеличить объемы экспорта продукции узбекских компаний в страны ЕС. В число критерий предоставления данного статуса также входит уровень обеспечения в стране безопасных условий труда, защиты трудовых прав, окружающей среды, а также эффективного управления производственным процессом.
В ходе брифинга иностранная сторона была проинформирована о ходе исполнения Узбекистаном международных конвенций Международной организации труда, проводимых реформах по либерализации экономических отношений, защиты прав работодателей и трудящихся, реализации программ по обеспечению занятости молодежи и женщин, а также усовершенствованию производственных процессов в предприятиях республики.
Стоит отметить, что Торгово-промышленная палата в сотрудничестве с Министерством занятости и трудовых отношений и Советом Федерации профсоюзов на основе трипартизма правительства, работников и работодателей принимают участие в вопросах выполнения Узбекистаном международных конвенций МОТ.
В целях представления интересов работодателей Узбекистана в трехстороннем диалоге в ноябре 2018г. Торгово-промышленной палатой была создана Конфедерация работодателей Узбекистана.
В ходе встречи сторонами также обсуждены результаты реформ по улучшению условий труда в республике, в том числе, искоренению детского и принудительного труда, отмечена положительная оценка МОТ ситуацию в сфере труда в Узбекистане и предпринимаемые шаги по внедрению в национальное законодательство положений основополагающих конвенций МОТ.
В качестве признания международным сообществом усилий Узбекистана по данному направлению отмечен недавний визит генерального директора МОТ Гай Райдера в Узбекистан, а также подписанный «текстильный протокол» между Узбекистаном и ЕС, на основании которого с 1 июля 2017г. установлен режим наибольшего благоприятствования в вопросах транзита, таможенных и налоговых платежей, а также снятия количественных ограничений при экспорте узбекских текстильных товаров в ЕС.
В данном контексте, отдельно отмечен состоявшейся 4-6 февраля 2019г. визит делегации Узбекистана в составе вице-премьера Т. Нарбаевой и министра трудовых отношений и занятости Ш. Кудбиева в США с целью участия в ежегодном совещании международной коалиции «Cotton Campaign» и выработки механизмов взаимодействия, направленных на отмену бойкота крупных брендов США в отношении текстильной продукции Узбекистана.
В ходе брифинга на внимание узбекских компаний представлена развернутая информация о преимуществах системы GSP+ для экспортеров Узбекистана, требуемых документах при оформлении экспортных грузов, а также условиях получения Узбекистаном статуса страны-бенефициара.
Члены делегации также были ознакомлены с образцами текстильных продукций от ведущих текстильных компаний Узбекистана.
Проведение встречи делегации ЕС с предпринимателями на площадке ТПП обосновано также наделением ТПП функциями по выдаче сертификатов происхождения товаров Республики Узбекистан, которые являются необходимыми при осуществлении экспорта узбекских товаров по системе GSP+. По итогам встречи достигнута договоренность о консолидации усилий между ТПП и организациями ЕС по оформлению выдачи вышеуказанного сертификата и признания его в рамках GSP+.
Стоит отметить, что в результате принимаемых в нашей стране мер по облегчению и поддержке экспортной деятельности в 2018г. объем экспорта вырос на 13,6%, за последние два года география экспорта расширилась на 50 стран, налажен экспорт 120 новых видов продукции.