Harbiy xizmatchilar oila aʼzolarini qanday muammolar oʻylantirmoqda?
Termiz shahridagi Yoshlar markazida Janubi-gʻarbiy maxsus harbiy okrugi qoʻshinlari qoʻmondonining tarbiyaviy va mafkuraviy ishlar boʻyicha oʻrinbosari, polkovnik Jamolxon Aʼzamov ochiq muloqot oʻtkazdi. Unda Termiz garnizoni harbiy xizmatchilari oila aʼzolarining ijtimoiy himoyasi va muammolari muhokama qilindi.
Janubi-gʻarbiy maxsus harbiy okrugi qoʻmondonligi, Termiz harbiy prokuraturasi tomonidan tashkil etilgan tadbirda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining viloyatdagi Xalq qabulxonasi, Surxondaryo viloyati hokimligi, Davlat xizmatlari agentligi viloyat hududiy boshqarmasi, viloyat maktabgacha taʼlim, xalq taʼlimi boshqarmalari va boshqa aloqador tashkilotlarning masʼul xodimlari ishtirok etdi.
Keyingi yillarda mamlakatimiz Qurolli Kuchlarida amalga oshirilayotgan islohotlar milliy armiyamizning jangovar salohiyatini yuksaltirib, harbiy qism va harbiy shaharchalar infratuzilmasini tubdan oʻzgartirish, harbiy xizmatchilar oila aʼzolarini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash va zamonaviy sharoitlar yaratishda muhim omil boʻlayotgani alohida taʼkidlandi.
Oʻtgan yili viloyat hududi va harbiy shaharchalarda mudofaa qoʻshinlari harbiy xizmatchilari uchun qariyb 150 xonadonga moʻljallangan zamonaviy uylar qurilib, foydalanishga topshirildi. Joriy yilda 360 dan ortiq xonadonga moʻljallangan yangi uy bunyod etiladi. Harbiy qismlarda harbiy xizmatchilarning oila aʼzolari uchun chuqurlashtirilgan tibbiy koʻriklar tashkil etilayotir. Farzandlari oliy taʼlim muassasasiga oʻqishga kirishda imtiyozlardan foydalanmoqda. Bevosita Termiz harbiy prokuraturasi tomonidan oʻtgan yili 100 dan ortiq harbiy xizmatchining oila aʼzolari oʻz mutaxassisligi boʻyicha ishga joylashtirildi.
– Keyingi yillarda harbiy xizmatchilar oila aʼzolarining ijtimoiy himoyasi va salomatligini muhofaza qilish davlatimiz siyosatining muhim yoʻnalishlaridan biriga aylandi, – deydi Janubiy operatsion yoʻnalish boshqaruvi guruhining xotin-qizlar va harbiy xizmatchilarning oila aʼzolari bilan ishlash boʻyicha yetakchi mutaxassisi Hulkar Xurramova. – Bu borada amalga oshirilayotgan ishlar tinchligimiz posbonlarining oʻz burchini aʼlo darajada bajarishida muhim oʻrin tutadi. Viloyatdagi mutasaddi tashkilotlar hamkorligida tashkil etilgan mazkur uchrashuv ham harbiy xizmatchilarning oila aʼzolari duch kelayotgan muammolarni hal etishga yoʻnaltirilgani bilan ahamiyatlidir.
Uchrashuvda qayd etilganidek, viloyatda hali harbiy xizmatchilar oila aʼzolarining muammolari toʻliq hal etilmagan. Jumladan, ularning farzandlarini maktabgacha taʼlim muassasasiga qabul qilish, oilaviy sharoitiga koʻra xizmat vazifasini boshqa hududga almashtirish, ipoteka krediti olish, taʼlim, tibbiyot va boshqa muassasalarga ishga joylashishda oʻz yechimini kutayotgan masalalar bor.
Ochiq muloqotda harbiy xizmatchilar oila aʼzolarining ana shunday muammolari tinglanib, ularni birgalikda hal etish yoʻllari izlandi. Masalan, Termiz shahrida maktabgacha taʼlim muassasalarida 11 mingdan ortiq bola tarbiyalanmoqda. Biroq viloyat markazida mavjud maktabgacha taʼlim muassasalari 4 mingdan ziyod bolani qabul qilish quvvatiga ega. Shu bois, shaharda harbiy xizmatchilarning farzandlarini maktabgacha taʼlim muassasasiga toʻliq qamrab olish imoniyati boʻlmayapti. Bu muammoni hal etish uchun yangi bogʻchalar qurish taklifi bildirildi.
Tadbirda harbiy xizmatchilarning oila aʼzolarini turar joy bilan taʼminlash, zamonaviy uy-joy uchun ipoteka kreditini rasmiylashtirish, taʼlim, tibbiyot muassasalariga ishga joylashish, oilaviy sharoitiga koʻra turmush oʻrtogʻining xizmat vazifasini boshqa hududga almashtirish kabi masalalarda ham murojaat boʻldi.
– Oilaviy sharoitimiz tufayli turmush oʻrtogʻimning xizmat joyini Samarqand viloyatiga oʻtkazib berishni soʻragan edik, – deydi uy bekasi Hanifa Shodiyeva. – Uchrashuvda ushbu masalani rahbarlarga yana bir bor eslatdim. Bu murojaatim tez kunda ijobiy hal etilishini eshitib, xursand boʻldim.
Shartnoma asosida xizmat qilayotgan serjant Islom Jumayevning turmush oʻrtogʻi Tursuntosh Abdiyevaning uy-joy bilan bogʻliq murojaati ham qanoatlantirildi.
– Harbiy xizmatchining turmush oʻrtogʻi boʻlganimdan faxrlanaman, – deydi T.Abdiyeva. – Qarshi shahridanmiz. Turmush oʻrtogʻimning shartnoma asosida xizmat qilayotganiga 15 yil boʻldi. Bir oʻgʻil, bir qizni tarbiyalab, ulgʻaytirayapmiz. Xizmat taqozosi bilan ikki yildan buyon Termiz shahrida yashaymiz. Voyaga yetib qolgan farzandlar bilan ijarada yashash oʻngʻaysiz boʻlar ekan. Shu bois, oʻz uyimizga ega boʻlishni istayapmiz. Bu muammoni tinglagan rahbarlar uni tezroq hal etish boʻyicha tegishli topshiriqlar berdi. Bundan mamnun boʻldim.
Uchrashuvda aksariyat murojaatlar joyida hal etildi. Yechimi muddat talab qiladigan murojaatlar uchun masʼullar biriktirilib, ularning ijrosi nazoratga olindi.
Oʻzbekiston Respublikasi Mudofaa vazirligi Janubi-gʻarbiy maxsus harbiy okrugi qoʻshinlari qoʻmondonligining harbiy xizmatchilar oila aʼzolari bilan ochiq muloqoti viloyatdagi boshqa harbiy qism va harbiy muassasalarda ham boʻlib oʻtdi.

Какие проблемы волнуют членов семьей военнослужащих?​
В Молодежном центре Термеза заместитель по воспитательной и идеологической работе командующего войсками Юго-Западного особого военного округа, полковник Жамолхон Агзамов провел открытый диалог с военнослужащими и членами их семей. В его ходеобсуждены социальная защита и проблемы членов семей военнослужащих Термезского гарнизона.
В мероприятии, организованном командованием Юго-Западного особого военного округа и Термезской военной прокуратурой, участвовали ответственные сотрудники Сурхандарьинских областных Народной приемной Президента Республики Узбекистан, хокимията, территориального управления Агентства государственных услуг, управлений дошкольного и народного образования, а также других соответствующих организаций.
Отмечалось, что реформы, осуществляемые в последние годы в Вооруженных Силах нашей страны, способствуют повышению боевого потенциала национальной армии, коренному преобразованию инфраструктуры воинских частей и военных городков, социальной поддержке и созданию современных условий для военнослужащих и членов их семей.
В минувшем году на территории области и военных городков для военнослужащих Вооруженных Сил Республики Узбекистан были возведены и сданы в эксплуатацию современные жилые дома со 150 квартирами. В текущем году планируется строительство нового дома, рассчитанного более чем на 360 квартир. В воинских частях организуется проведение углубленного медицинского осмотра для членов семей военнослужащих. Предоставляются льготы детям военнослужащих для поступления в высшие учебные заведения. В прошлом году с непосредственным участием Термезской военной прокуратуры трудоустроились по специальности члены семей свыше 100 военнослужащих.
- За последние годы обеспечение социальной защиты и охраны здоровья членов семей военнослужащих превратилось в одно из важнейших направлений государственной политики, - говорит ведущий специалист по работе с женщинами и членами семей военнослужащих группы управления Южного оперативного направления Хулкар Хуррамова. - Работа, проводимая в этом направлении, имеет важное значение для качественного выполнения служебного долга хранителями спокойствия нашего народа. Данная встреча, организованная совместно с областными уполномоченными организациями, направлена на устранение проблем, волнующих членов семей военнослужащих.
Как отмечалось на мероприятии, не все проблемы членов семей военнослужащих нашли полноценное решение. В частности, имеются проблемы в оформлении их детей в дошкольные образовательные учреждения, смене места службы по семейным обстоятельствам, получении ипотечных кредитов, трудоустройстве.
В ходе открытого диалога были заслушаны проблемы членов семей военнослужащих и приняты меры по совместному их решению. Например, в дошкольных образовательных учреждениях Термеза воспитываются свыше 11 тысяч детей. А дошкольные образовательные учреждения, расположенные в центре области, могут охватит чуть более 4 тысяч детей. По этой причине возникают сложности в полном охвате городскими и областными дошкольными образовательными учреждениями детей военнослужащих. Для устранения данной проблемы было выдвинуто предложение о строительстве новых детских садов.
Большинство обращений, изложенных в ходе мероприятия, посвящены вопросам обеспечения жильем военнослужащих и членов их семей, оформления ипотечного кредита на жилье, трудоустройства в образовательные, медицинские и другие учреждения, смены места службы супруга по семейным обстоятельствам.
- Мы просили о переводе моего супруга по семейным обстоятельствам на другое место службы – в Самаркандскую область, - говорит домохозяйка Ханифа Шодиева. - На мероприятии я еще раз подняла этот вопрос и очень обрадовалась, услышав, что мое обращение будет положительно рассмотрено в кратчайшие сроки.
Удовлетворено обращение по вопросу жилья Турсунтош Абдиевой – супруги военнослужащего по контракту сержанта Ислома Жумаева.
- Я горжусь тем, что являюсь супругой военнослужащего, - говорит Т.Абдиева. - Мы из города Карши. Мой супруг вот уже 15 лет несет военную службу по контракту. Мы воспитываем сына и дочку. Проживание в арендуемой квартире с повзрослевшими детьми доставляет некоторые неудобства. И поэтому мы мечтаем обрести свой собственный дом. Руководители заслушали мое обращение и поручили ускорить решение моего вопроса, чем я очень довольна.
Большинство обращений было решено на месте. Для решения вопросов, требующих определенного срока, назначены ответственные лица, их исполнение взято под контроль.
Открытые диалоги командования войсками Юго-Западного особого военного округа Министерства обороны Республики Узбекистан с членами семей военнослужащих прошли также и в других воинских частях, военных учреждениях области.