Oʻzbekiston fuqarosiga medal topshirildi
Faxriy yorliqda yozilganidek, vatandoshimiz “Rossiya Federatsiyasining Konstitutsiyasi, Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi va Inson huquqlarini himoya qilish toʻgʻrisidagi Yevropa Konvensiyasi bilan mustahkamlab qoʻyilgan inson va fuqaro huquq va erkinliklarini himoya qilish ishiga qoʻshgan ulkan hissasi uchun” medal bilan taqdirlandi.
Medal Chelyabinsk viloyatidagi Inson huquqlari boʻyicha vakil tomonidan taʼsis etilgan boʻlib, har yili jamiyat uchun muhim ishlarni amalga oshirgan va ogʻir turmush sharoitlariga tushib qolganlarga koʻmaklashgan shaxslarga topshiriladi.
2018-yilning 31-dekabr kuni Magnitogorsk shahridagi turar joy binosida yuz bergan portlash natijasida jarohatlanganlarga yordam koʻrsatishga oshiqib, qahramonlik koʻrsatgan va yuksak mukofotga loyiq topilgan 19 nafar janubiy uralliklardan biri Olamafruz Abdullayev boʻldi. Favqulodda vaziyatlar vazirligining qutqaruvchilari yetib kelguniga qadar u sakkiz nafar kishining vayronalar ostidan chiqishiga yordamlashdi, – deb xabar berdi Oʻzbekistonning Yekaterinburg shahridagi Bosh konsulxonasi (Ural federal okrugi).
Kuni kecha oʻzining mardonavor ishi uchun Olamafruz Abdullayev Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri nomidan qimmatbaho sovgʻa va Bosh konsulxonaning faxriy yorligʻini qabul qilib oldi.

Гражданину Узбекистана вручена медаль
6 февраля 2019 года губернатор Челябинской области (Россия) Борис Дубровский и Уполномоченная по правам человека в регионе Маргарита Павлова в торжественной обстановке вручили медаль «Спешите делать добро» гражданину Узбекистана Оламафрузу Абдуллаеву.
Церемония состоялась в резиденции губернатора области.
Как написано в грамоте, наш соотечественник награжден медалью «За большой вклад в дело защиты прав и свобод человека и гражданина, закрепленных Конституцией Российской Федерации, Всеобщей Декларацией прав человека и Европейской Конвенцией о защите прав человека».
Медаль учреждена Уполномоченным по правам человека в Челябинской области и ежегодно вручается людям, совершившим значимый для общества поступок и помогающим тем, кто оказался в трудной жизненной ситуации.
Одним из 19 южноуральцев, совершивших героические поступки и удостоенных высокой награды, явился Оламафруз Абдуллаев, который 31 декабря 2018 года бросился на помощь пострадавшим от взрыва газа в жилом доме в г.Магнитогорске. До приезда спасателей МЧС он самоотверженно помог восьмерым выбраться из-под завалов, сообщает Генеральное консульство Узбекистана в г.Екатеринбурге (Уральский федеральный округ).
Накануне за свой героический поступок Оламафруз Абдуллаев получил от имени Министра иностранных дел Республики Узбекистан ценный подарок и грамоту Генерального консульства.