Boʻlajak RECCA VIII vazirlar uchrashuviga bagʻishlangan muvofiqlashtiruvchi yigʻilish toʻgʻrisida
Oʻzbekistonning Afgʻonistondagi Elchixonasi bergan maʼlumotlarga koʻra 2019-yilning 3-fevral kuni Qobul shahrida 20 dan ortiq davlatlarning diplomatik vakolatxonalari rahbarlari hamda qator xalqaro tashkilotlarning vakillari ishtirokida Afgʻoniston yuzasidan iqtisodiy hamkorlik qilish boʻyicha Mintaqaviy konferensiyaning (RECCA) birinchi muvofiqlashtiruvchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishda Afgʻoniston Islom Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Salohuddin Rabboniy nutq soʻzlab, Oʻzbekistonning Afgʻoniston yoʻnalishidagi tashabbuslariga yuqori baho berdi, ularning RECCA doirasidagi hamkorlikning asosiy yoʻnalishlariga toʻliq mos kelishini va mamlakat iqtisodiyotini rivojlantirish uchun muhim ahamiyatga ega ekanligini taʼkidladi. Afgʻoniston TIV rahbari Oʻzbekiston Hukumati taklifiga binoan RECCA VIII vazirlar konferensiyasi 2019-yilning ikkinchi yarmida Toshkent shahrida oʻtkazilishini eʼlon qildi.
2019-yil 12-yanvar kuni Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqotining Afgʻoniston ishtirokidagi birinchi vazirlar yigʻilishi haqida soʻzlay turib, Vazir “Afgʻoniston hamma narsadan ham koʻproq barqarorlikka muhtoj. Samarqanddagi uchrashuv esa mamlakatimizda tinchlik va barqarorlikni oʻrnatish bilan bogʻliq muammolarni muhokama qilish uchun muhim platforma vazifasini oʻtadi”, – deya qayd etdi.
Oʻzining yigʻilishdagi chiqishida Oʻzbekiston Elchisi Yodgorxoja Shadmanov Afgʻonistonning iqtisodiy tiklanishiga, uning umummintaqaviy jarayonlarga qoʻshilishiga har tomonlama koʻmaklashish borasidagi mamlakatimizning saʼy-harakatlari haqida hamda Afgʻoniston tomoni bilan birgalikda “Mozori-Sharif – Hirot” temir yoʻl liniyasini, “Surxon – Puli-Xumri” elektr uzatish liniyasini barpo etish kabi yirik infrastruktura loyihalarini amalga oshirish toʻgʻrisida soʻzlab berdi.
Yigʻilish doirasida Afgʻoniston poytaxtida joylashgan RECCA tadqiqot va tahlil markazining rasmiy ochilish marosimi ham boʻlib oʻtdi.
Muvofiqlashtiruvchi yigʻilish qatnashchilari Toshkent shahrida boʻladigan konferensiyaning yuqori darajada oʻtishiga umid bildirishdi.

О координационном совещании, посвященном предстоящей министерской конференции RECCA VIII
По информации Посольства Узбекистана в Афганистане, 3 февраля 2019 года в г.Кабуле состоялось первое координационное совещание Региональной конференции по экономическому сотрудничеству по Афганистану (RECCA) с участием глав дипломатических миссий более 20 государств, а также представителей ряда международных организаций.
На совещании выступил Министр иностранных дел Исламской Республики Афганистан Салахуддин Раббани, который дал высокую оценку инициативам Узбекистана на афганском направлении, подчеркнув, что они в полной мере соответствуют основным направлениям сотрудничества в рамках RECCA и имеют важное значение для развития экономики страны. Глава МИД ИРА объявил, что по предложению Правительства Узбекистана министерская конференция RECCA VIII будет проведена во второй половине 2019 года в г.Ташкенте.
Касаясь состоявшейся 12 января 2019г. в г.Самарканде первой министерской встречи Диалога «Индия – Центральная Азия» с участием Афганистана, Министр отметил, что «Афганистан нуждается в стабильности больше, чем в чём-либо ином, и встреча в Самарканде стала важной платформой для обсуждения проблем, связанных с установлением мира и стабильности в нашей стране».
Выступая на совещании, Посол Узбекистана Ёдгорхожа Шадманов рассказал об усилиях нашей страны по оказанию всесторонней помощи экономическому восстановлению Афганистана, его интеграции в общерегиональные процессы и о совместной с афганской стороной реализации крупных инфраструктурных проектов, таких как строительство железнодорожной линии «Мазари-Шариф-Герат», ЛЭП «Сурхан-Пули-Хумри».
В рамках совещания также состоялось официальное открытие Центра исследований и анализа RECCA, расположенного в столице Афганистана.
Участники координационного совещания выразили надежду, что предстоящая конференция в г.Ташкенте пройдет на высоком уровне.