Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotida oʻzbekiston respublikasining reytingini yaxshilashga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar toʻgʻrisida
2019-02-06 | Hujjatlar
Soʻnggi bir necha yillar davomida tadbirkorlik faoliyatini amalga oshirish sohasida normativ-huquqiy hujjatlar bazasini va tartibga solish jarayonlarini takomillashtirishga, qulay biznes muhitini va xalqaro maydonda mamlakatning ijobiy nufuzini shakllantirishga qaratilgan chora-tadbirlar koʻrildi. Oxirgi 5 yil davomida koʻrilgan chora-tadbirlar natijasida Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” reytingida Oʻzbekiston jahonning 190 ta mamlakati orasida 146-oʻrindan 76-oʻringa koʻtarildi.
Shu bilan birga, amaliyotda, xususan, qurilishga ruxsatnomalar olishda, mulkni roʻyxatdan oʻtkazishda va tashqi savdo operatsiyalarini amalga oshirishda tadbirkorlik subyektlari duch kelayotgan ortiqcha byurokratik tartib-taomillar hanuzgacha saqlanib qolmoqda.
“Biznes yuritish” yillik hisobotida mamlakatning reytingini yaxshilashga doir qoʻshimcha choralar koʻrish, shuningdek, 2017-2021yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasini “Faol investitsiyalar va ijtimoiy rivojlanish yili”da amalga oshirishga oid Davlat dasturi ijrosini taʼminlash maqsadida:
a) Jahon banki va boshqa xalqaro moliyaviy institutlar bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotida Oʻzbekiston Respublikasining reytingini yanada yaxshilash boʻyicha “Yoʻl xaritasi”(keyingi oʻrinlarda – “Yoʻl xaritasi”) 1-ilovaga muvofiq;
b) 2022 yilga kelib respublikaning 20-oʻringa erishishini nazarda tutuvchi Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotida Oʻzbekiston Respublikasi reytingini yaxshilashning “Biznes yuritishni yaxshilash – 2022” maqsadli koʻrsatkichlari (keyingi oʻrinlarda – Maqsadli koʻrsatkichlar) 2-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
2. 2019 yil 1 martdan boshlab shunday tartib oʻrnatilsinki, unga muvofiq:
a) tadbirkorlik subyektlarini davlat roʻyxatidan oʻtkazish sohasida – banklar Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga qarshi kurashish boʻyicha moliyaviy choralar ishlab chiquvchi guruhning (FATF) talablaridan kelib chiqib, ariza beruvchilarni masofadan turib identifikatsiya qilish uchun zarur boʻlgan shart-sharoitlar mavjud boʻlganda taʼsischilari Oʻzbekiston Respublikasi rezidentlari hisoblangan yuridik shaxslarga va yakka tartibdagi tadbirkorlarga ularni davlat roʻyxatidan oʻtkazish jarayonida bank hisobraqamlarini masofadan turib ochishi mumkin;
b) qurilish uchun ruxsatnomalar olish sohasida:
yer uchastkasida qurilishi taqiqlangan yoki ruxsat etilgan obyektlar turlarining toʻliq roʻyxatini majburiy tarzda koʻrsatib, “E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasiga auksion orqali qoʻyilganda, yer uchastkalaridan maqsadli foydalanish tartibi bekor qilinadi;
qurilish organlariga arxitektura-shaharsozlik kengashlarining loyiha-smeta hujjatlarini kelishish funksiyalari ushbu kengashlarda faqat tarixiy hududlar, shu jumladan, madaniy meros yodgorliklarini qoʻriqlash hududlari, shuningdek, davlat obyektlarining loyiha-smeta hujjatlarini kelishish funksiyalarini saqlab qolgan holda oʻtkaziladi;
“E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasida auksion orqali realizatsiya qilingan yer uchastkalaridagi qurilish obyekti foydalanishga topshirilganidan soʻng amalga oshiriladigan topografik va maxsus suratga olishlarni (zarur hollarda) yangilash ishlarining qiymati yer uchastkalarini realizatsiya qilishdan tushgan mablagʻlar doirasida yer uchastkalari va koʻchmas mulk egalari faoliyatiga aralashmagan yoki toʻsqinlik qilmagan holda toʻlanadi;
qurilishi tugallangan bino va inshootlarni foydalanishga qabul qilish dalolatnomasi koʻchmas mulk obyektiga boʻlgan huquq davlat roʻyxatidan oʻtkazilganligi haqidagi guvohnoma koʻchirmasi bilan bir vaqtda beriladi;
v) elektr taʼminoti tizimiga ulanish sohasida – isteʼmolchilarni elektr taʼminotidan ruxsatsiz uzganlik uchun iqtisodiy sanksiyalar qoʻllaniladi;
g) mulkni roʻyxatdan oʻtkazish sohasida:
koʻchmas mulkka boʻlgan huquqlarni davlat roʻyxatidan oʻtkazish va kadastr hisobini yuritish uchun ariza eksterritoriallik prinsipi asosida berilishi mumkin;
jismoniy va yuridik shaxslar koʻchmas mulk obyektlari boʻyicha bitim va koʻchmas mulkka egalik huquqini olish bilan bogʻliq boʻlgan guvohnomalarni notarial tasdiqlash uchun murojaat qilganda, notarial idoralar majburiy tartibda koʻchmas mulk obyektlariga boʻlgan huquqni davlat roʻyxatidan oʻtkazish toʻgʻrisidagi arizani va tegishli hujjatlarni davlat roʻyxatidan oʻtkazishni amalga oshiruvchi organga axborot-kommunikatsiya tizimlari orqali bepul asosda yuboradi;
koʻchmas mulk obyektining kadastr yigʻmajildi va kadastr hujjatlarini tayyorlash uchun elektron shaklda murojaat qilish va tayyorlash mexanizmini joriy etish orqali qogʻoz shaklida murojaat qilish va kadastr yigʻmajildini berish toʻgʻrisidagi talab bekor qilinadi;
d) minoritar aksiyadorlarni himoya qilish sohasida:
aksiyadorlarga yirik bitim va affillangan shaxslar bilan qiymati jamiyat sof aktivlari miqdorining 10 va undan ortiq foizini tashkil qiluvchi bitim tuzish natijasida jamiyatga yetkazilgan zarar uchun kuzatuv kengashining manfaatdor aʼzosini sud tartibida javobgarlikka tortish huquqi beriladi;
masʼuliyati cheklangan yoki qoʻshimcha masʼuliyatli jamiyat faoliyati yuzasidan qaysidir masalada kelishuvga erishilmaganligi sababli qaror qabul qilish uchun yetarli ovoz boʻlmaganda, vujudga kelgan ziddiyatli vaziyat sud tartibida hal qilinadi;
aksiyalar boʻyicha hisoblangan dividendlarni Qimmatli qogʻozlar markaziy depozitariysi yoki investitsiya vositachilari orqali toʻlash mexanizmi joriy etiladi;
e) xalqaro savdo sohasida – tovarning kelib chiqishi toʻgʻrisidagi sertifikatni berish Oʻzbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi bilan bir qatorda tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchisining ariza-deklaratsiyasi asosida, ariza topshirilgan vaqtdan boshlab bir ish kunidan ortiq boʻlmagan muddatda Savdo-sanoat palatasi tomonidan ham amalga oshiriladi;
j) kontraktlar ijrosini taʼminlash sohasida:
iqtisodiy sudda nizolarni hal qilish usuli sifatida sudgacha majlis oʻtkazish imkonini beruvchi tartib joriy etiladi;
jinoyat va fuqarolik ishlari boʻyicha sudlarda, maʼmuriy va iqtisodiy sudlarda fuqarolar tomonidan amalga oshiriladigan barcha toʻlovlarni, shu jumladan, davlat bojini hisobga olish va toʻlashning yagona elektron tizimi joriy etiladi.
3. 2019 yil 1 martdan boshlab:
davlat organlari va boshqa tashkilotlar tomonidan tadbirkorlik subyektlaridan hujjatlarga muhr bosilishi yoki hujjatlarning muhr bilan tasdiqlanishini talab qilish;
qurilish-montaj ishlarining boshlanishi haqida xabardor qilish mexanizmini joriy etish orqali ularni amalga oshirish uchun ruxsatnoma olish;
ommaviy ofertani joriy etish orqali qurilish sohasini nazorat qiluvchi hududiy inspeksiyalar tomonidan shaharsozlik toʻgʻrisidagi qonun hujjatlari, shaharsozlik faoliyati sohasidagi texnik jihatdan tartibga solish boʻyicha normativ hujjatlar talablariga rioya etilishi, tasdiqlangan loyiha-smeta hujjatlariga muvofiq qurilish-montaj ishlarining sifati va toʻliqligi ustidan nazorat funksiyalarini bajarish yuzasidan shartnomalar tuzish tartiblari bekor qilinsin.
4. Toshkent shahar hokimligi, Oʻzbekiston Respublikasi Qurilish vazirligi va Bosh prokuraturaning 2020 yil 1 yanvardan boshlab Toshkent shahrida eksperiment tariqasida quyidagilarni nazarda tutuvchi tartib joriy etish haqidagi takliflari maʼqullansin:
shaharsozlik faoliyati obyektini qurishni loyihalashtirish uchun meʼmoriy-rejalashtirish topshirigʻini ishlab chiqish yer uchastkasini “E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasida auksion orqali realizatsiya qilish uchun materiallar tayyorlanayotganda amalga oshiriladi va auksion gʻolibiga bepul asosda beriladi;
meʼmoriy-rejalashtirish topshirigʻini ishlab chiqish boʻyicha ishlarning qiymati mahalliy byudjet mablagʻlaridan, keyinchalik xarajatlarni yer uchastkasini “E-IJRO AUKSION” elektron savdo maydonchasida auksion orqali realizatsiya qilishdan kelib tushgan mablagʻlardan qoplash orqali toʻlanadi.
5. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi:
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi, boshqa masʼul vazirlik va idoralar bilan birgalikda 2019 yil 1 aprelga qadar Internet tarmogʻida Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisoboti soʻrovnomalari asosida 10 ta indikator kesimida qatʼiy belgilangan axborotlarni oʻz ichiga olgan, shuningdek, respondentlar – tadbirkorlik subyektlari tomonidan qonunchilikni takomillashtirish yuzasidan takliflar berish imkonini taʼminlovchi “Oʻzbekistonda biznes yuritish” veb-saytini yaratsin;
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi hamda Davlat soliq qoʻmitasi bilan birgalikda 2019 yil 1 mayga qadar elektron raqamli imzo bilan bir qatorda, shu jumladan, mobil qurilmalarda shaxsni identifikatsiya qilishning zamonaviy shakllarini qoʻllash imkoniyatlari yuzasidan asoslantirilgan takliflarni Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga kiritsinlar.
6. Quyidagilarga:
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga – “Yoʻl xaritasi”da nazarda tutilgan chora-tadbirlarning davlat organlari va tashkilotlari tomonidan samarali amalga oshirilishini muvofiqlashtirish va Maqsadli koʻrsatkichlarga erishish yuzasidan;
Oʻzbekiston Respublikasi Bosh vazirining investitsiyalar va tashqi iqtisodiy aloqalar masalalari boʻyicha oʻrinbosari E.M.Gʻaniyev va Oʻzbekiston Respublikasi investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.U.Umurzoqov zimmasiga – “Yoʻl xaritasi”da nazarda tutilgan chora-tadbirlar va loyihalarni moliyalashtirish uchun xalqaro moliya tashkilotlarining texnik koʻmak vositalari va kreditlarini jalb qilish boʻyicha zarur tashkiliy-amaliy choralar koʻrilishini taʼminlash yuzasidan;
“Yoʻl xaritasi”da koʻrsatilgan davlat organlari va tashkilotlar rahbarlari zimmasiga – chora-tadbirlarning sifatli amalga oshirilishi va “Biznes yuritish” hisobotida Oʻzbekiston Respublikasining oʻrnini yaxshilash hamda Maqsadli koʻrsatkichlarga erishish yuzasidan shaxsiy javobgarlik yuklansin.
7. Oʻzbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Loyiha boshqaruvi milliy agentligi bilan birgalikda “Yoʻl xaritasi”ni amalga oshirish doirasida qonun hujjatlari talablarining amaliyotga joriy etilishini tizimli ravishda oʻrganib borsin, bunda tasdiqlangan chora-tadbirlarning oʻz vaqtida bajarilishini taʼminlamagan hamda kechikishlarga yoʻl qoʻygan davlat organlari va tashkilotlarining mansabdor shaxslariga nisbatan aniq taʼsir choralarini qoʻllasin.
8. Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi Oʻzbekiston Milliy teleradiokompaniyasi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi bilan birgalikda Jahon banki va Xalqaro moliya korporatsiyasining “Biznes yuritish” yillik hisobotidagi indikatorlar doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar toʻgʻrisidagi axborotni ommaviy axborot vositalarida va Internet tarmogʻida keng yoritilishini hamda aholiga va tadbirkorlik subyektlariga tushuntirilishini taʼminlasin.
9. Vazirlik va idoralar ikki oy muddatda oʻzlari qabul qilgan normativ-huquqiy hujjatlarni mazkur qarorga muvofiqlashtirsin.
10. Mazkur qarorning ijrosini nazorat qilish Oʻzbekiston Respublikasining Bosh vaziri A.N.Aripov, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi rahbari Z.Sh.Nizomiddinov va Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi oʻrinbosari B.M.Mavlonov zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса»​
В течение последних нескольких лет приняты меры, направленные на совершенствование нормативно-правовой базы и регулятивных процедур в сфере осуществления предпринимательской деятельности, формирования благоприятной бизнес-среды и позитивного имиджа страны на международной арене. Благодаря принятым мерам за последние 5 лет в рейтинге Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» среди 190 стран мира Узбекистан поднялся с 146 до 76 места.
Вместе с тем на практике все еще сохраняются излишние бюрократические процедуры, с которыми сталкиваются субъекты предпринимательства, особенно в части получения разрешений на строительство, регистрации собственности и осуществления внешнеторговых операций.
В целях принятия дополнительных мер по улучшению рейтинга страны в ежегодном отчете «Ведение бизнеса», а также во исполнение Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017–2021 годах в «Год активных инвестиций и социального развития»:
а) «Дорожную карту» по дальнейшему улучшению рейтинга Республики Узбекистан в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» (далее – «Дорожная карта») согласно приложению № 1, разработанную с участием Всемирного банка и других международных финансовых институтов;
б) Целевые показатели улучшения рейтинга Республики Узбекистан
в ежегодном отчете Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса» (далее – Целевые показатели) согласно приложению №2, предусматривающие достижение республикой 20-го места в рейтинге к 2022 году – «Улучшение ведения бизнеса-2022».
2. Установить с 1 марта 2019 года порядок, в соответствии с которым:
а) в сфере государственной регистрации субъектов предпринимательства – банки могут дистанционно открывать банковские счета юридическим лицам, учредителями которых являются резиденты Республики Узбекистан, и индивидуальным предпринимателям в процессе их государственной регистрации при наличии необходимых условий для дистанционной идентификации заявителей согласно требованиям Группы по разработке финансовых мер по борьбе с отмыванием денег (ФАТФ);
б) в сфере получения разрешений на строительство:
отменяется порядок определения исключительного целевого назначения земельных участков при выставлении их через аукцион на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» с обязательным указанием исчерпывающего перечня видов объектов, строительство которых запрещается или разрешается на конкретном земельном участке;
органам строительства передаются функции архитектурно-градостроительных советов по согласованию проектно-сметной документации с сохранением за советами только функции по согласованию проектно-сметной документации объектов, возводимых в исторических зонах, в том числе в охранных зонах памятников культурного наследия, а также государственных объектов;
стоимость работ по обновлению топографических и специальных съемок (при необходимости), осуществляемых после сдачи объекта строительства в эксплуатацию по земельным участкам, реализованным через аукцион на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION», оплачивается в рамках средств, поступивших от реализации земельного участка, без вмешательства в деятельность или какого-либо обременения владельцев земельного участка и недвижимости;
акт приемки в эксплуатацию завершенных строительством зданий и сооружений выдается одновременно с выпиской из свидетельства
о государственной регистрации прав на объект недвижимости;
в) в сфере подключения к системе электроснабжения – применяются экономические санкции за несанкционированные отключения потребителей от подачи энергоснабжения;
г) в сфере регистрации собственности:
заявка для государственной регистрации прав на недвижимое имущество и кадастрового учета может подаваться по экстерриториальному принципу;
при обращении физических и юридических лиц за нотариальным удостоверением сделок и свидетельств, связанных с приобретением права собственности на недвижимость, нотариальные конторы в обязательном порядке направляют заявление о государственной регистрации прав на объекты недвижимости и соответствующие документы в орган, осуществляющий государственную регистрацию, посредством информационно-коммуникационных систем на безвозмездной основе;
отменяется требование об обращении и выдаче кадастрового дела на бумажном носителе с внедрением механизма обращения и подготовки кадастрового дела и кадастровой документации на объекты недвижимого имущества в электронном виде;
д) в сфере защиты миноритарных акционеров:
акционерам предоставляется право привлекать в судебном порядке заинтересованного члена наблюдательного совета к ответственности за ущерб, причиненный обществу в результате заключения крупной сделки и сделки с аффилированными лицами, сумма которой составляет 10 или более процентов стоимости чистых активов общества;
конфликтная ситуация, возникшая по причине недостижения соглашения по какому-либо вопросу деятельности общества с ограниченной или дополнительной ответственностью в связи с отсутствием достаточного количества голосов для принятия решения, разрешается в судебном порядке;
внедряется механизм оплаты начисленных дивидендов по акциям через Центральный депозитарий ценных бумаг или инвестиционных посредников;
е) в сфере международной торговли – выдача сертификата происхождения товара, наряду с Министерством инвестиций и внешней торговли, осуществляется также Торгово-промышленной палатой Республики Узбекистан на основе заявления-декларации участника внешнеэкономической деятельности в срок, не превышающий одного рабочего дня с момента подачи заявления;
ж) в сфере обеспечения исполнения контрактов:
вводится порядок, позволяющий проводить досудебное заседание в экономическом суде как метод разрешения споров;
внедряется единая электронная система учета и оплаты населением всех платежей в судах по уголовным и гражданским делам, административных и экономических судах, в том числе государственной пошлины.
3. Отменить с 1 марта 2019 года порядок:
истребования государственными органами и иными организациями
от субъектов предпринимательства проставления печати в документах
или заверения документов печатью;
получения разрешения на осуществление строительно-монтажных работ с внедрением механизма уведомления об их начале;
заключения договоров на осуществление территориальными инспекциями по контролю в сфере строительства надзорных функций за соблюдением требований законодательства о градостроительстве, нормативных документов технического регулирования в области градостроительной деятельности, качеством и полнотой выполнения строительно-монтажных работ в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией с внедрением вместо данного порядка публичной оферты.
4. Одобрить предложения хокимията города Ташкента, Министерства строительства и Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан о внедрении с 1 января 2020 года в городе Ташкенте в качестве эксперимента порядка, в соответствии с которым:
разработка архитектурно-планировочного задания для проектирования строительства объекта градостроительной деятельности осуществляется при подготовке материалов к реализации земельного участка через аукцион на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION» и выдается победителю аукциона на бесплатной основе;
стоимость работ по разработке архитектурно-планировочного задания оплачивается из средств местного бюджета с дальнейшим возмещением расходов из средств, поступивших от реализации земельного участка через аукцион на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION».
5. Национальному агентству проектного управления при Президенте Республики Узбекистан совместно с:
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций, другими ответственными министерствами и ведомствами в срок до 1 апреля 2019 года создать в сети Интернет веб-сайт «Ведение бизнеса в Узбекистане», предусматривающий в разрезе 10 индикаторов исчерпывающую информацию по форме вопросников ежегодного отчета Всемирного банка и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса», а также обеспечивающий возможность представления респондентами – субъектами предпринимательства предложений по совершенствованию законодательства;
Министерством по развитию информационных технологий
и коммуникаций и Государственным налоговым комитетом в срок до 1 мая 2019 года внести в Кабинет Министров Республики Узбекистан обоснованные предложения по возможности использования современных форм идентификации личности, наряду с электронной цифровой подписью, в том числе на мобильных устройствах.
первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М. – за координацию эффективной реализации государственными органами и организациями мероприятий, предусмотренных в «Дорожной карте», и достижение Целевых показателей;
заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан по вопросам инвестиций и внешнеэкономических связей Ганиева Э.М. и министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Умурзакова С. У. – за обеспечение необходимых организационно-практических мер по привлечению средств технического содействия и кредитов международных финансовых организаций для финансирования мероприятий и проектов, предусмотренных в «Дорожной карте»;
руководителей государственных органов и организаций, указанных в «Дорожной карте», – за качественную реализацию мероприятий и улучшение позиций Республики Узбекистан в ежегодном отчете «Ведение бизнеса» и достижение Целевых показателей.
7. Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан совместно с Национальным агентством проектного управления при Президенте Республики Узбекистан на системной основе проводить изучение практического внедрения требований законодательства в рамках реализации «Дорожной карты» с применением конкретных мер воздействия в отношении должностных лиц государственных органов и организаций за необеспечение своевременного осуществления и допущенное отставание в практической реализации утвержденных мероприятий.
8. Агентству информации и массовых коммуникаций при Администрации Президента Республики Узбекистан совместно с Национальной телерадиокомпанией Узбекистана и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций обеспечить широкое освещение в средствах массовой информации и сети Интернет, а также разъяснение населению и субъектам предпринимательства информации о проводимых реформах в рамках индикаторов ежегодного отчета Всемирного банка
и Международной финансовой корпорации «Ведение бизнеса».
9. Министерствам и ведомствам в двухмесячный срок привести принятые ими нормативно-правовые акты в соответствие с настоящим постановлением.
10. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З. Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М.