Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi: hamkorlik yangi bosqichga chiqadi
Tashrif doirasida 4-fevral kuni poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik boʻyicha bitim loyihasiga bagʻishlangan ikki tomonlama muzokaralarning birinchi davrasi boshlandi.
Kunning birinchi yarmida Oʻzbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi bosh direktori Alisher Fayzullayev va Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining savdo masalalari boʻyicha vakili Ruta
Zarnauskayte boshchiligidagi ishchi guruhi oʻzaro savdo aloqalarida intellektual mulk muhofazasi masalalariga doir maslahatlashuv oʻtkazdi.
A.Fayzullayev mamlakatimizda intellektual mulkni muhofaza qilishda xalqaro integratsiyaning yoʻlga qoʻyilgani, xususan Oʻzbekiston Bern konvensiyasi va boshqa koʻplab xalqaro shartnoma va bitimlarga aʼzoligini taʼkidladi.
– Oʻzaro savdo munosabatlarida intellektual mulk muhofazasi biz uchun manfaatli va muhim masalalardan biri, – dedi R.Zarnauskayte. – Umid qilamizki, bu boradagi maslahatlashuvlarimiz samarali boʻladi.
Kunning ikkinchi yarmida delegatsiya aʼzolari va mamlakatimizdagi vazirliklar, idoralar vakillari ishtirokida yalpi yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishni Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov va Yevropa tashqi faoliyat xizmati boshqaruvchi direktori oʻrinbosari Lyuk Devin olib bordi.
– Soʻnggi ikki yil ichida Oʻzbekistonda ijobiy oʻsish, oʻzgarishlar kuzatilmoqda, – dedi Lyuk Devin. – Mamlakatingizda erkin konvertatsiya joriy qilindi. Oʻzbekiston Jahon savdo tashkilotiga kirishga tayyorgarlik koʻrmoqda. Shu bilan birga, transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish, bojxona va logistika ishlariga katta eʼtibor qaratilmoqda. Yevropa Ittifoqi mamlakatingizda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan shu kabi islohotlarni qoʻllab-quvvatlaydi.
Toshkentda boshlangan muzokaralar doirasida ishchi guruhlar yangi bitim loyihasidan oʻrin olgan savdo, siyosiy muloqot, intellektual mulk muhofazasi kabi masalalar yuzasidan 8-fevralga qadar maslahatlashuvlar oʻtkazadi.

2019-02-05 | Politics
Delegation led by Deputy Managing Director of the European External Action Service Luc Devigne arrived in Uzbekistan.
On February 4, the first round of bilateral negotiations on the draft agreement on expanded partnership and cooperation between Uzbekistan and the European Union kicked off at the International Business Center, in Tashkent.
The Director General of the Agency on Intellectual Property of the Republic of Uzbekistan Alisher Fayzullayev and a working group led by a representative of the European Union delegation for trade Ruta Zarnauskaite held consultations on the issues of intellectual property protection in mutual trade relations.
A.Fayzullayev noted that Uzbekistan has established international integration in protection of intellectual property, in particular, the country is a member of the Bern Convention and many other international treaties and agreements.
The plenary meeting with participation of members of the delegation and representatives of ministries and agencies of the country was chaired by the Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Dilshod Akhatov and Deputy Managing Director of the European External Action Service Luc Devigne.
The working groups will hold consultations until February 8 on the issues such as trade, political dialogue, intellectual property protection included in the draft of the new agreement.