Oʻzbekiston – Yevropa Ittifoqi: hamkorlik yangi bosqichga chiqadi
Tashrif doirasida 4-fevral kuni poytaxtimizdagi Xalqaro hamkorlik markazida Oʻzbekiston va Yevropa Ittifoqi oʻrtasida kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik boʻyicha bitim loyihasiga bagʻishlangan ikki tomonlama muzokaralarning birinchi davrasi boshlandi.
Kunning birinchi yarmida Oʻzbekiston Respublikasi Intellektual mulk agentligi bosh direktori Alisher Fayzullayev va Yevropa Ittifoqi delegatsiyasining savdo masalalari boʻyicha vakili Ruta
Zarnauskayte boshchiligidagi ishchi guruhi oʻzaro savdo aloqalarida intellektual mulk muhofazasi masalalariga doir maslahatlashuv oʻtkazdi.
A.Fayzullayev mamlakatimizda intellektual mulkni muhofaza qilishda xalqaro integratsiyaning yoʻlga qoʻyilgani, xususan Oʻzbekiston Bern konvensiyasi va boshqa koʻplab xalqaro shartnoma va bitimlarga aʼzoligini taʼkidladi.
– Oʻzaro savdo munosabatlarida intellektual mulk muhofazasi biz uchun manfaatli va muhim masalalardan biri, – dedi R.Zarnauskayte. – Umid qilamizki, bu boradagi maslahatlashuvlarimiz samarali boʻladi.
Kunning ikkinchi yarmida delegatsiya aʼzolari va mamlakatimizdagi vazirliklar, idoralar vakillari ishtirokida yalpi yigʻilish boʻlib oʻtdi.
Yigʻilishni Oʻzbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov va Yevropa tashqi faoliyat xizmati boshqaruvchi direktori oʻrinbosari Lyuk Devin olib bordi.
– Soʻnggi ikki yil ichida Oʻzbekistonda ijobiy oʻsish, oʻzgarishlar kuzatilmoqda, – dedi Lyuk Devin. – Mamlakatingizda erkin konvertatsiya joriy qilindi. Oʻzbekiston Jahon savdo tashkilotiga kirishga tayyorgarlik koʻrmoqda. Shu bilan birga, transport-kommunikatsiya aloqalarini rivojlantirish, bojxona va logistika ishlariga katta eʼtibor qaratilmoqda. Yevropa Ittifoqi mamlakatingizda Prezident Shavkat Mirziyoyev boshchiligida amalga oshirilayotgan shu kabi islohotlarni qoʻllab-quvvatlaydi.
Toshkentda boshlangan muzokaralar doirasida ishchi guruhlar yangi bitim loyihasidan oʻrin olgan savdo, siyosiy muloqot, intellektual mulk muhofazasi kabi masalalar yuzasidan 8-fevralga qadar maslahatlashuvlar oʻtkazadi.

Узбекистан – Евросоюз: новый этап сотрудничества
В нашу страну прибыла делегация во главе с заместителем управляющего директора Европейской службы внешних действий Люком Девином.
В рамках визита 4 февраля в столичном Центре международного сотрудничества стартовал первый раунд двусторонних переговоров, посвященных проекту соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и Европейским союзом.
В первой половине дня генеральный директор Агентства по интеллектуальной собственности Республики Узбекистан Алишер Файзуллаев и рабочая группа во главе с представителем делегации Европейского союза по вопросам торговли Рутой Зарнаускайте провели консультации по вопросам охраны интеллектуальной собственности во взаимных торговых связях.
А.Файзуллаев отметил, что в нашей стране налажена международная интеграция в деле охраны интеллектуальной собственности, в частности, Узбекистан является членом Бернской конвенции и многих других международных договоров и соглашений.
– Охрана интеллектуальной собственности в торговых взаимоотношениях является для нас одним из выгодных и важных вопросов, – сказал Р.Зарнаускайте. – Надеемся, наши консультации в этом направлении будут плодотворными.
Во второй половине дня состоялось пленарное заседание с участием членов делегации и представителей министерств и ведомств страны.
Заседание вели заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан Дильшод Ахатов и заместитель управляющего директора Европейской службы внешних действий Люк Девин.
– За последние два года в Узбекистане наблюдаются положительный рост, кардинальные изменения, – сказал Люк Девин. – В вашей стране введена свободная конвертация. Узбекистан готовится ко вступлению во Всемирную торговую организацию. Вместе с тем огромное внимание уделяется развитию транспортно-коммуникационных связей, таможенной и логистической работе. Евросоюз поддерживает подобные реформы, осуществляемые в вашей стране под руководством Президента Шавката Мирзиёева.
В рамках начатых в Ташкенте переговоров рабочие группы до 8 февраля будут проводить консультации по таким вопросам, как торговля, политический диалог, охрана интеллектуальной собственности, входящим в проект нового соглашения.