Pokiston Elchisi bilan uchrashuv
2019-yilning 4-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi oʻrinbosari Ilhom Neʼmatov Pokiston Islom Respublikasi Favqulodda va Muxtor Elchisi Irfan Yusuf Shami bilan uchrashdi.
2019-yilda munosabatlarni rivojlantirishning amaliy jihatlari, boʻlajak qoʻshma tadbirlarni oʻtkazish jadvali diqqat markazida boʻldi.
2017-2018-yillarda bir necha bor oʻtkazilgan oliy darajadagi Oʻzbekiston-Pokiston uchrashuvlari chogʻida ikki tomonlama munosabatlarga yangi turtki berilganligi va uni siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsion, turistik, madaniy-gumanitar va boshqa sohalarda mustahkamlashning aniq yoʻnalishlari belgilab olinganligi taʼkidlandi.
Oʻtgan yilda oʻzaro savdo aylanmasi 2017-yilgiga nisbatan ikki yarim barobarga oshib, 92,4 mln. AQSH dollarini tashkil etdi. Shu bilan birga Oʻzbekiston va Pokiston yetkazib beriladigan tovarlar va xizmatlar hajmi va nomenklaturasi borasidagi ushbu koʻrsatgichni yanada yaxshilash uchun ulkan salohiyatga ega ekanligi qayd etildi.
Tomonlar koʻrib chiqayotgan ikki tomonlama hujjatlarning loyihalari yuzasidan fikr almashildi. Mazkur hujjatlar turli jabhalardagi hamkorlikni chuqurlashtirish uchun huquqiy asoslarni kengaytiradi.

4 февраля 2019 года первый заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Илхом Неъматов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Исламской Республики Пакистан Ирфаном Юсуфом Шами.
В центре внимания были практические аспекты развития отношений в 2019 году, график проведения предстоящих совместных мероприятий.
Подчеркивалось, что в ходе неоднократных узбекско-пакистанских встреч на высшем уровне в 2017-2018 годах придан новый импульс двустороннему сотрудничеству и определены конкретные направления его укрепления в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристический, культурно-гуманитарной и других сферах.
В прошлом году взаимный товарооборот составил 92,4 млн. долл. США, что более чем в два с половиной раза больше, чем за 2017 год. Вместе с тем, как отмечалось, Узбекистан и Пакистан обладают значительным потенциалом для дальнейшего роста этого показателя по объему и номенклатуре поставляемых товаров и услуг.
Состоялся обмен мнениями относительно находящихся на рассмотрении сторон проектов двусторонних документов, которые должны расширить правовые основы для углубления взаимодействия в различных сферах.