Quyosh energetikasi texnologiyalarini qoʻllagan holda Orol dengizi va Orolboʻyi hududlarini tiklashga qaratilgan loyiha ishlab chiqilmoqda
2019-02-04 | Ekologiya
2019-yilning 31-yanvar kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida Koreya (Koryo) Universiteti rahbarlari vakillarining professor Do Seonom boshchiligidagi delegatsiyasi bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi. Delegatsiya aʼzolarini vazirning birinchi oʻrinbosari Sh. Rajabboyev hamda Hududlarga innovatsiyalarni joriy qilish va tadqiq etish boshqarmasi boshligʻi M. Tolibov qabul qildi.
Uchrashuvda professor Do Seonom quyosh energetikasi texnologiyalarini qoʻllagan holda Orol dengizi va Orolboʻyi hududlarini tiklashga qaratilgan “ASSURE” loyihasi haqida maʼlumot berdi. Shuningdek, ayni kunlarda jahondagi global muammolar bilan shugʻullanadigan Koreya (Koryo)Universitetining GREEN SCHOOL doktorantlari, yetakchi olimlar mazkur loyihani ustida ishlayotganlari toʻgʻrisida gapirdi.
Muzokaralar natijasida tomonlar mazkur loyihani hamkorlikda amalga oshirish maqsadida joriy yilning aprel oyida GREEN SCHOOL va Innovatsion rivojlanish vazirligi oʻrtasida memorandum imzolash va loyihani bosqichma-bosqich amalga oshirish boʻyicha “Yoʻl xaritasi” tuzishga kelishildi.

Разрабатывается проект, направленный на восстановление Аральского моря и Приаралья с применением технологий солнечной энергетики
2019-02-04 | Экология
31 января 2019 года в здании Министерства инновационного развития состоялась встреча с представителями руководства Корейского Университета (Корё) во главе с профессором До Сеоном. Со стороны министерства на встрече приняли участие и.о. первого заместителя министра Ш.Ражаббаев, начальник управления исследований и внедрения инноваций в развитие регионов М.Толибов.
На встрече профессор До Сеоном рассказал о проект «ASSURE» (Восстановление Аральского моря и Приаралья с использованием технологий солнечной энергетики). Также сказал, что к научной разработке данного проекта приступили ведущие ученые, докторанты GREEN SCHOOL Корейского Университета (Корё), который занимается глобальными проблемами мира.
К концу встречи стороны договорились о взаимной реализации данного проекта, а также в апреле т.г. намечено подписание меморандума о сотрудничестве GREEN SCHOOL с Министерством инновационного развития и разработка дорожной карты поэтапной реализации проекта.