Polsha Tashqi ishlar vazirining oʻrinbosari bilan uchrashuv toʻgʻrisida
2019-yilning 1-fevral kuni Oʻzbekiston Respublikasi delegatsiyasi tarkibida Varshava shahrida boʻlgan Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov Polsha Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Bartosh Chixoskiy bilan uchrashdi.
Ikki tomonlama hamda Oʻzbekiston-Yevropa Ittifoqi shaklidagi Oʻzbekiston-Polsha sherikligi holati va uni rivojlantirish istiqbollari muhokama qilindi.
Polsha diplomatining taʼkidlashicha, Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Oʻzbekistonda amalga oshirilayotgan barcha sohalardagi keng koʻlamli islohotlar, shuningdek, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlanishi uning mamlakatida yuksak baholanmoqda. Afgʻonistonga nisbatan konstruktiv siyosat qoʻllab quvvatlandi.
Siyosiy muloqotni faollashtirish, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, transport-kommunikatsiya va boshqa masalalarni hal qilishdan tomonlar manfaatdorligini tasdiqlandi.
Polsha tomoni Oʻzbekistondan ishchi kuchini Polsha mehnat bozoriga jalb qilish boʻyicha ikki mamlakatning tegishli idoralari oʻrtasidagi maslahatlashuvlarni davom ettirishga ijobiy munosabat bildirdi.
Turizm sohasidagi hamkorlik istiqbollari yuzasidan fikr almashildi. Taʼkidlanganidek, polshaliklar Sharqiy Yevropada eng faol sayohatchilar boʻlib, Oʻzbekiston mintaqadagi eng yirik turistik salohiyatiga egadir. Shu munosabat bilan Polsha turistik kompaniyalari va ishbilarmon doiralari Oʻzbekiston tomonining nafaqat turistlar sonini oshirish, balki respublikada turizm infratuzilmasini rivojlantirish boʻyicha loyihalarni amalga oshirish takliflarini faol koʻrib chiqmoqdalar.
31-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Dilshod Axatov Varshava shahrida Polsha xalqaro aloqalar instituti Sharqiy dasturining rahbari Anna Dыner bilan ham uchrashdi.
Uchrashuvda ikki tomonlama hamkorlikni, jumladan, Oʻzbekiston va Polshaning tahliliy tuzilmalari oʻrtasidagi aloqalarni rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.

О встрече с заместителем Министра иностранных дел Польши
1 февраля 2019 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов, находившийся в составе узбекской делегации в г.Варшаве, встретился с заместителем министра иностранных дел Республики Польша Бартошем Чихоцким.
Обсуждены состояние и перспективы развития узбекско-польского партнерства в двустороннем плане, а также в формате Узбекистан-Европейский союз.
Польский дипломат отметил, что в его стране высоко оценивают осуществляемые в Узбекистане под руководством Президента Шавката Мирзиёева масштабные реформы во всех сферах, а также укрепление регионального сотрудничества. Была выражена поддержка конструктивной политике, проводимой в отношении Афганистана.
Стороны подтвердили взаимную заинтересованность в активизации политического диалога, наращивании торгово-экономических связей, решении транспортно-коммуникационных и других вопросов.
Польская сторона высказалась за продолжение консультаций между профильными ведомствами двух стран по привлечению рабочей силы из Узбекистана на рынок труда Польши.
Стороны обменялись мнениями относительно перспектив сотрудничества в сфере туризма. Как подчеркивалось, в Восточной Европе поляки являются наиболее активными путешественниками, а Узбекистан имеет самый большой туристический потенциал в регионе. В этой связи польские туркомпании и бизнес-круги активно рассматривают предложения узбекской стороны не только по обмену туристами, но и реализации проектов по развитию туристической инфраструктуры в республике.
31 января заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Дилшод Ахатов г.Варшаве также встретился с руководителем Восточной программы Польского института международных отношений Анной Дынер.
Стороны обсудили актуальные вопросы развития двустороннего сотрудничества, в том числе между аналитическими структурами Узбекистана и Польши.