Isteʼmol sektorida narxlarni roʻyxatga olishda zamonaviy texnologiyalardan foydalanish va amaliyotga joriy etish
2019-02-01 | Jamiyat
2019-yilning 28-yanvar kuni Davlat statistika qoʻmitasining mutaxassislari tomonidan Namangan viloyati tuman (shahar) statistika boʻlimlari xodimlari uchun Isteʼmol narxlari kuzatuvini tashkil etish hamda indekslarini hisoblash, shuningdek, oʻrtacha isteʼmol narxlarini xalqaro standartlarga mos ravishda hisoblash va ushbu jarayonlarda zamonaviy texnologiyalardan samarali foydalanish masalalariga bagʻishlangan amaliy seminar oʻtkazildi.
Seminarda Namangan viloyati statistika boshqarmasi hamda hududiy statistika boʻlim boshliqlari va narx kuzatuvlarini olib boruvchi registratorlar uchun isteʼmol sektorida narxlarni roʻyxatga olish, kuzatuv joylarini tanlash, ulardagi oʻrtacha narxlarni shakllantirish va kelgusida zamonaviy qurilmalaridan, yaʼni, planshetdan samarali foydalanish boʻyicha tegishli koʻrsatmalar berildi.

Использование и внедрение современных технологий при регистрации цен в потребительском секторе
28 января 2019 года специалистами Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике для сотрудников областного, городского и районных отделов статистики Наманганской области был проведен выездной практический семинар по вопросам организации сбора данных для мониторинга за ценами и расчета индекса потребительских цен, формирования средних потребительских цен в соответствии с рекомендациями международных стандартов, а также эффективного использования современных технологий в процессе сбора и обработки данных.
В ходе семинара начальникам управления статистики Наманганской области, территориальных отделов и регистраторам цен были даны разъяснения по вопросам регистрации цен в потребительском секторе, выбора объектов наблюдения, формирования средних  цен и эффективного  использования планшетных устройств при проведении наблюдения за потребительскими ценами.