Orol hayotida yangi davrga qadam qoʻyilmoqda
Materiallarimiz orqali xabar berib borilayotganidek, shu kunlarda Orol dengizining qurib qolgan hududida yashil oʻrmonzorlar barpo etish maqsadida ilgari hech kuzatilmagan ulkan qamrov va miqyosdagi ishlar amalga oshirilmoqda. Har kuni 500 dan ziyod texnika hamda aviatsiya yordamida ariq tortish, baronalash va saksovul urugʻini sepish ishlari bajarilmoqda.
Aniq raqamlarga murojaat qiladigan boʻlsak, shu kungacha Orolning qurigan qismida:
440 ming gektardan ortiq maydonda saksovul ekish uchun ariq tortish ishlari bajarildi;
162 ming gektardan ziyod maydonga 614 tonnadan ortiq saksovul urugʻi sepildi;
Shundan 98 ming 400 gektar maydonga urugʻ aviatsiya yordamida sepildi.
Shuni alohida taʼkidlash joizki, davlatimiz rahbari topshirigʻiga binoan Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish, dengizning qurigan qismi va Orolboʻyi mintaqasida ekologik muhitni barqarorlashtirish, aholining hayot sifati va turmush darajasini oshirish, mazkur hududlarda xoʻjalik yuritishning yangi shakllarini joriy etish va rivojlantirish masalalariga kompleks tarzda yondashilmoqda. Yaʼni, bir-biri bilan uzviy bogʻliq boʻlgan, bir-birini toʻldiradigan saʼy-harakatlar amalga oshirilmoqda. Misol uchun, 500 ming gektar maydonda “yashil qalqon” yaratish ishlari bilan bir qatorda yer ostidan isteʼmolga yaroqli, qishloq xoʻjaligi maqsadlarida foydalanish mumkin boʻlgan suv zaxiralarini izlab topish, quduq qazib, suv chiqarish chora-tadbirlari ham koʻrilmoqda. Quvonarlisi shundaki, Orolboʻyi aholisining buguni va uzoq kelajagini oʻylab olib borilayotgan ana shunday ezgu ishlar oʻzining dastlabki natijalarini ham bermoqda.
Oʻtgan hafta soʻnggida Moʻynoqdan shimoli-sharqiy yoʻnalishda 200 kilometrdan ziyod masofada, sobiq Borsakelmas orolining sharqiy qismidagi Shagʻala massivida ilk quduqdan suv chiqarildi.
Orolboʻyi aholisiga ulkan shodlik va umid baxsh etgan mazkur tarixiy voqea – suv koʻzining ochilishi munosabati bilan oʻtkazilgan tantanali tadbirda tegishli vazirlik va idoralar rahbarlari, jamoatchilik vakillari, moʻynoqliklar hamda Orol dengizining suvsiz qolgan maydonida mehnat qilayotgan hasharchilar ishtirok etdi.
Marosimda soʻzga chiqqanlar yigʻilganlarni ushbu muhim yangilik, ertangi kun uchun qatʼiy ishonch baxsh etadigan xushxabar bilan qutlab, bu tarixiy voqea Orol fojiasi oqibatlarini bartaraf etish, hududdagi ijtimoiy-iqtisodiy vaziyatni yaxshilash, mintaqaning suv va ekologiya bilan bogʻliq muammolariga yechim topish yoʻlida tamomila yangi ufqlarni ochishi, yangi-yangi imkoniyatlarni yuzaga keltirishini taʼkidladi.
Mutaxassislarning qayd etishicha, suv artezian qudugʻi yordamida Janubiy Orololdi artezian havzasining Bor davri yotqiziqlari orasidan, yaʼni, 300 metr chuqurlikdan oʻz bosimi bilan sekundiga 10 litr suv chiqib turibdi.
Xalqimizda “Suv bor joyda hayot bor”, deb bejiz aytilmagan. Bu iboraning tub mohiyatini choʻl hududlarda yashovchi odamlar, ayniqsa, Orolboʻyi aholisi, chorvadorlar boshqalardan koʻra chuqurroq tushunadi, desak, mubolagʻa boʻlmaydi.
Shu maʼnoda, Orol ostidan suv chiqarilishi natijasida bu yerda YANGI HAYOT BOSHLANADI.
Avvalambor, Orol va Orolboʻyidagi ekologik inqiroz oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha olib borilayotgan saʼy-harakatlar yanada jadallashadi;
choʻl sharoiti va shoʻrxoklikka chidamli hamda ozuqa oʻsimliklari koʻchatlarini yetishtirish boʻyicha maqbul muhit paydo boʻladi;
qishloq xoʻjaligidagi muhim tarmoq boʻlgan chorvachilikni yoʻlga qoʻyish va rivojlantirish borasida beqiyos imkoniyat va sharoitlar yuzaga keladi – ulkan maydonlarda yangi unumdor yaylovlar yaratiladi, chorvachilik xoʻjaliklari tashkil etiladi, bu yerda odamlar yashay boshlaydi, oʻn minglab kishilar ish bilan taʼminlanadi;
Orolda boy hayvonot va nabotot olami shakllanadi, bioxilma-xillik sezilarli darajada koʻpayadi. Bu esa, tabiiyki, ekologik turizmni yangi asosda taraqqiy ettirishda kuchli turtki boʻladi.
Albatta, Orolda obi-hayot paydo boʻlishi bilan bu yerda yuzaga kelayotgan yangi imkoniyat va tarmoqlar roʻyxatini yana uzoq davom ettirish mumkin. Shu borada fikr yuritganda bir jihatga alohida urgʻu berib oʻtish har tomonlama oʻrinlidir. U ham boʻlsa, hududda yangi suv manbalarining ochilishi davlatimiz rahbari tomonidan Orolboʻyi hududini Ekologik innovatsiya va texnologiyalar zonasiga aylantirish boʻyicha ilgari surilgan xayrli tashabbus hamda unda belgilab berilgan ezgu maqsad va dolzarb vazifalarni hayotga joriy etishda gʻoyat katta amaliy ahamiyatga ega boʻladi.
Shu munosabat bilan ishga tushirilgan suv qudugʻi yonida hozir yana ikkita quduq burgʻulanayotgan boʻlsa, davlatimiz rahbarining topshirigʻiga binoan joriy yil 1 aprelgacha Orolning suvsiz qolgan hududida jami 50 ta quduq qazilib, ishga tushiriladi. Bundan tashqari, Davlat geologiya va mineral resurslar qoʻmitasi hamda boshqa mutasaddi vazirlik va idoralar oldiga Orol hududida keng miqyosda geologiya-qidiruv ishlarini olib borish vazifasi ham qoʻyilgan.
Bu hali hammasi emas. Prezidentimiz tomonidan Orolboʻyi hududidagi tumanlarda oʻtgan asrda qazib, suv chiqarilgan, ammo yillar oʻtishi bilan ishdan chiqib, nosoz holatga kelib qolgan quduqlarni qayta tiklash yuzasidan tegishli tashkilotlarga alohida koʻrsatma ham berilgan.
Xullas, ham Orolning qurib qolgan qismida, ham Orolboʻyi mintaqasida noqulay ekologik vaziyatni tubdan yaxshilash, ijtimoiy-iqtisodiy sohalarni rivojlantirishga qaratilgan yirik loyiha va dasturlar oʻzaro uygʻunlikda izchil amalga oshirilayotgani, qatʼiy va nostandart chora-tadbirlar koʻrilayotgani fojiani yengib oʻtishning eng bosh omiliga aylanmoqda.
Shagʻala massivida suv chiqarilgani haqidagi quvonchli xabar quduq yonidagi maydonda katta bayramga aylanib ketdi. Shu kuni bu yerda jam boʻlgan har bir kishi, ayozli sahroning mashaqqatlarini birgalikda yengib, sinashta boʻlgan, doʻstu-birodar, qarindoshlarga aylanib ketgan insonlar, obrazli qilib aytganda, Orol ahlining yuzi-koʻzida mamnunlik, magʻrurlik, umid va ishonch tuygʻulari yanada yorqin namoyon boʻldi. Axir, Orolda yana tiriklik asosi – obi-hayot sharqiroqlari shovqin solib, yangi hayot kurtaklarini uygʻotdi. Allaqachon kun botib, izgʻirin shamol har qancha oʻz hukmini oʻtkazishga urinmasin, bu yerda yangragan qaynoq qoʻshiqlar tafti bepoyon Orolning uzoq-uzoq burchaklarida ham aks-sado berdi...

Начало нового этапа жизни Арала
В эти дни проводится ранее не виданная по масштабам работа, направленная на закладку зеленых зон на высохших участках дна Аральского моря. Ежедневно при помощи более 500 единиц техники и авиации специалисты занимаются прокладкой грядок, боронованием и посевом саксаула.
Обратимся к цифрам. К настоящему времени на высохшей части дна Аральского моря:
проложили грядки более чем на 440 тысячах гектаров;
более чем на 162 тысячах гектаров посеяли свыше 614 тонн семян саксаула;
при этом на 98 тысячах 400 гектарах площадей посев проводили при помощи авиации.
Следует отметить, по заданию главы государства в комплексном порядке решаются вопросы по устранению последствий Аральской трагедии, стабилизации экологии в регионе Приаралья, повышению качества и уровня жизни населения, внедрению и развитию на этих территориях новых форм хозяйствования. То есть, осуществляются неразрывно связанные и дополняющие друг друга действия. Например, наряду с созданием "зеленого щита" на площади в 500 тысяч гектаров проводятся мероприятия по поиску пригодных для использования и применения в сельскохозяйственных целях водных резервов и рытью колодцев. Отрадно, что работа, проводимая ради нынешней и будущей жизни населения Приаралья, уже дает положительные результаты.
В конце прошлой недели в 200 километрах северо-восточнее Муйнака, на массиве Шагала в восточной части бывшего острова Барсакельмес вывели воду в первом колодце.
В торжественном мероприятии, посвященном выведению воды – этому историческому событию, придавшему чувства радости и надежды населению Приаралья, приняли участие руководители соответствующих министерств и ведомств, жители Муйнака и участники хашара, работающие на обезвоженной части Аральского моря.
Выступившие поздравили собравшихся с этим важным событием, доброй вестью, придающей чувство твердой уверенности в завтрашнем дне и отметили, что это историческое событие откроет новые горизонты и предоставит новые возможности на пути устранения Аральской трагедии, улучшения социально-экономической обстановки данной территории, решения проблем, связанных с водой и экологией.
Специалисты отмечают, из артезианского колодца через отложения эпохи Мелового периода артезианского бассейна Южного Приаралья, то есть с глубины 300 метров, под давлением выходит вода в объеме 10 литров в секунду.
Среди народа не зря говорят: “Есть вода, есть жизнь”. И не будет ошибкой сказать, что эту пословицу особенно глубоко понимают и осознают жители степей, население Приаралья, животноводы.
И в этом смысле вывод воды со дна Арала означает НАЧАЛО НОВОЙ ЖИЗНИ.
Прежде всего будет ускорена работа по устранению последствий экологического кризиса в Приаралье;
будет создана благоприятная среда для выращивания устойчивых к засоленной почве растений и кормовых культур;
появятся безграничные возможности и условия для налаживания и развития животноводства – важной отрасли сельского хозяйства, на больших площадях появятся плодородные пастбища, будут образованы животноводческие хозяйства, на этих землях будут жить люди, десятки тысяч людей будут обеспечены работой.
На территории Арала будет сформирован богатый мир флоры и фауны, ощутимо увеличится биоразнообразие. Это, безусловно, послужит толчком для развития экотуризма на новой основе.
Конечно, с появлением воды на территории Арала можно долго перечислять возникающие здесь новые возможности для развития различных отраслей. Говоря об этом, следует заострить внимание на одном аспекте, а именно: появление на территории новых источников воды имеет большое практическое значение для внедрения в жизнь выдвинутых главой государства инициатив по преобразованию территории Приаралья в зону применения экологических инновационных технологий и осуществления намеченных благородных целей и актуальных задач в этом направлении.
Рядом с новым колодцем сегодня ведется бурение еще двух колодцев, в целом по указанию главы государства до 1 апреля текущего года на обезвоженной территории Арала будут вырыты и задействованы 50 колодцев. Перед Государственным комитетом Республики Узбекистан по геологии и минеральным ресурсам и другими соответствующими министерствами и ведомствами поставлена задача по проведению масштабных геолого-поисковых работ на территории Арала.
И это еще не все. Президент дал указание соответствующим организациям восстановить колодцы, вырытые и действовавшие в прошлом веке, но пришедшие в негодность.
Словом, совместная реализация проектов и программ, направленных на улучшение нестабильной экологической обстановки в регионе Приаралья, развитие социально-экономической сферы, проведение конкретных нестандартных мероприятий становятся главными факторами устранения трагедии.
Радостная весть о появлении воды на массиве Шагала вызвала настоящий праздник у колодца. Собравшихся здесь людей, вместе преодолевавших трудности жизни в степи и ставших поистине друзьями, родственниками, и в целом население Приаралья не покидало чувство удовлетворения, надежды и уверенности. Ведь здесь вновь забила ключом основа жизни – вода.
Уже село солнце, морозный ветер пытался предъявить свои права, но долго еще звуки задорных песен эхом отзывались в самых дальних уголках безграничного Арала...