Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev Islom Karimov nomidagi ilmiy-maʼrifiy yodgorlik majmuasiga tashrif buyurib, buyuk davlat va siyosat arbobi haykali poyiga gul qoʻydi. Uning yorqin xotirasiga hurmat bajo keltirdi.
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan Islom Karimov xotirasini abadiylashtirish borasida keng koʻlamli ishlar amalga oshirildi. Davlatimiz rahbarining 2017-yil 27-noyabrdagi “Oʻzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti, buyuk davlat va siyosat arbobi Islom Abdugʻaniyevich Karimov tavalludining 80 yilligini nishonlash toʻgʻrisida”gi va 2018-yil 25-yanvardagi “Oʻzbekiston Respublikasining Birinchi Prezidenti Islom Abdugʻaniyevich Karimovning xotirasini abadiylashtirish toʻgʻrisida”gi qarorlari ijrosi doirasida Samarqand va Qarshi shaharlarida Islom Karimov haykallari qad rostladi, u kishi uzoq yillar samarali faoliyat yuritgan Oqsaroy qarorgohi yodgorlik majmuasiga aylantirildi, Toshkent xalqaro aeroporti, yirik muassasa va tashkilotlar, poytaxtimiz va viloyat markazlaridagi markaziy koʻchalarga buyuk Yoʻlboshchimiz nomi berildi.
Gul qoʻyish marosimida parlament va hukumat aʼzolari, fan va madaniyat namoyandalari, yoshlar, keng jamoatchilik ishtirok etdi.

Президент Шавкат Мирзиёев почтил память Ислама Каримова
Сегодня в нашей стране широко отмечается 81-летие со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Каримова.
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев посетил Научно-просветительский мемориальный комплекс имени Ислама Каримова, где возложил цветы к подножию памятника великому государственному и политическому деятелю и отдал дань уважения его светлой памяти.
По инициативе Президента Шавката Мирзиёева осуществлена широкомасштабная работа по увековечению памяти Ислама Каримова. Во исполнение постановлений Главы государства "О праздновании 80-летия со дня рождения Первого Президента Республики Узбекистан, выдающегося государственного и политического деятеля Ислама Абдуганиевича Каримова" от 27 ноября 2017 года и "Об увековечении памяти Первого Президента Республики Узбекистан Ислама Абуганиевича Каримова" от 25 января 2018 года в Ташкенте, Самарканде и Карши установлены памятники Исламу Каримову, резиденция Оксарой, где долгие годы вел эффективную деятельность Первый Президент. превращен в мемориальный комплекс. Его именем названы международный аэропорт "Ташкент", крупные учреждения и организации, центральные улицы в столице и областных центрах.
В церемонии возложении цветов приняли участие депутаты, сенаторы и члены правительства, деятели науки и культуры, молодежь, представители широкой общественности.