Jizzaxda yana bir qoʻshma korxona
Shu munosabat bilan Jizzax viloyati hokimligi va jamoatchilik vakillari, hudud faollari, tadbirkorlar ishtirokida tadbir tashkil etildi.
Loyiha qiymati 2 million 583 ming yevro boʻlgan ushbu korxona “Jizzax plastmassa” aksiyadorlik jamiyatida italiyalik investorlar va jizzaxlik tadbirkorlar muassisligida barpo etildi.
– Italiya tosh va tosh mahsulotlarini ishlab chiqarish boʻyicha jahonda yetakchi oʻrinlardan birini egallaydi, – deydi italiyalik investor Jovanni Petrichioli. – Bozorga yangi mahsulot olib kirish oson ish emas, albatta. Ammo Oʻzbekistonda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan imkoniyatlar tufayli Jizzaxga mamlakatimiz texnologiyasini olib kirib, bozoriga yangi turdagi zamonaviy va sifatli mahsulot chiqarishga muvaffaq boʻldik. Mahsulotlarimizni eksport qilishni ham rejalashtirganmiz.
Ushbu loyihani amalga oshirishda bankning 1 million 83 ming yevro krediti, “Jizzax plastmassa” AJning 600 ming yevroga teng ekvivalentdagi va investorlarning 900 ming yevro mablagʻi oʻzlashtirildi.
Mazkur korxona tabiiy pardozbop toshlar chiqindilaridan yuqori sifatli sunʼiy tosh va plitkalar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan. Yurtimiz ushbu noruda xomashyoga boy hudud hisoblanadi. Xususan, Jizzax viloyatida tabiiy pardozbop toshlarning katta zaxirasi mavjud.
– Keyingi ikki yilda mamlakatimizda qurilish materiallari ishlab chiqarish turi 120 dan 180 ga yetdi, – deydi “Oʻzqurilishmateriallari” aksiyadorlik jamiyati boʻlim boshligʻi Maqsudbek Yusupov. – Tabiiy toshlar ishlab chiqarish borasida jadal ish olib borilmoqda. Jizzax shahrida tabiiy toshlar chiqindilaridan turli oʻlchamdagi sunʼiy marmar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan yangi korxona yiliga 360 ming kvadrat metrdan koʻproq mahsulot ishlab chiqaradi. Eng muhimi, korxona ish boshlashi bilan 30 dan ortiq doimiy ish oʻrni yaratildi.

Новое совместное предприятие в Джизаке
В Джизаке начало действовать в форме общества с ограниченной ответственностью узбекско-итальянское совместное предприятие “Jizzakh Stone Quality”, специализирующееся на производстве строительных материалов из мрамора.
В этой связи состоялось мероприятие с участием представителей хокимията и общественности Джизакской области, активистов территорий и предпринимателей.
Предприятие проектной стоимостью 2 миллиона 583 тысячи евро образовано при акционерном обществе “Жиззах пластмасса”, его учредители – итальянские инвесторы и джизакские предприниматели.
– Италия занимает лидирующее место в мире по переработке камня и производству из него продукции, – говорит инвестор из Италии Джованни Петричиоли. – Ввод новой продукции на рынок – работа не из легких. Но благодаря созданным в Узбекистане возможностям для иностранных инвесторов нам удалось осуществить ввоз в Джизак новых технологий и наладить производство новых видов современной и качественной продукции для внутреннего рынка. Также планируем экспортировать продукцию.
На реализацию проекта освоены банковский кредит в размере 1 миллиона 83 тысяч евро, средства АО “Жиззах пластмасса” в эквиваленте 600 тысяч евро и 900 тысяч евро вложили инвесторы.
Предприятие специализируется на производстве высококачественного искусственного камня и плиток из отходов натуральных облицовочных камней. Наша страна богата этим нерудным сырьем. В частности, Джизакская область располагает богатым резервом природного облицовочного камня.
– За последние два года в нашей стране производство строительных материалов увеличилось со 120 до 180 видов, – говорит начальник отдела акционерного общества “Узкурилишматериаллари” Максудбек Юсупов. – Активно идет работа по обработке натурального камня. В Джизаке новое предприятие по производству искусственного мрамора различных размеров из отходов натурального камня ежегодно будет производить более 360 тысяч квадратных метров продукции. Главное, с началом работы предприятия создано более 30 постоянных рабочих мест.