2019-01-28 | Jamiyat
Maktabgacha taʼlim vazirligi Oʻzbekiston matbuot va axborot agentligi bilan hamkorlikda elektron va bosma oʻquv materiallari uchun personajlar (qahramonlar) yaratish boʻyicha tanlov eʼlon qiladi. Tanlov ikki bosqichda boʻlib oʻtadi: birinchi bosqichda xalq tomonidan ovoz berish asosida 10ta eng yaxshi ish tanlab olinadi, ikkinchi bosqichda esa komissiya bitta gʻolib va ikkita sovrindorni tanlab oladi. Bosh sovrin - 10 mln.soʻm.
26-yanvar 2019-y., Toshkent — Maktabgacha taʼlim vazirligi Oʻzbekiston matbuot va axborot agentligi bilan hamkorlikda joriy yil 26-yanvaridan 15-fevraliga qadar original qahramonlar yaratish boʻyicha tanlovda ishtirok etish uchun arizalar qabul qiladi. Yaratilgan tasvirlardan bolalar adabiyoti hamda MTVning multimedia mahsulotlarida foydalanilishi mumkin.
Tanlov doirasida ishtirokchilar (yoki ishtirokchilar jamoasi) oʻzbek xalqi madaniyati, anʼanalari va oʻziga xosligi bilan ramziy bogʻliq boʻlgan bolalar personajlari/personajlar guruhi (odamlar, hayvonlar, toʻqima qahramonlar, jonsiz predmetlar)ni yaratishlari lozim.
16.02.2019-y. -20.02.2019-y. oraligʻida www.tanlov.mdo.uz saytida boʻlib oʻtadigan xalq tomonidan ovoz berish, tanlovning shaffofligi va xolisligini taʼminlab beradi. Oʻzbekiston, aholisi yakuniy (final) bosqichga oʻtuvchi 10ta eng yaxshi ishni tanlab beradi. Ovoz yigʻish uchun turli, nohalol usullardan foydalangan ishtirokchilar tanlovdan chiqariladi. Tashkilotchilar eng yaxshi oʻnlikka kirmagan beshtagacha ishni finalga oʻtkazish huquqiga ega.
Yakuniy bosqich ochiq muhokama shaklida oʻtkaziladi. Komissiya uchta eng yaxshi ishni, 14 hududdagi MTM bolalari esa “Bolalar mehrini qozongan ish” boʻyicha gʻoliblarni tanlab oladilar.
Tanlov gʻolib va sovrindorlari faxriy diplom, homiylarning esdalik sovgʻalari, shuningdek MTV pul mukofoti bilan taqdirlanadi.
Birinchi oʻrin — 10 mln. soʻm;
Ikkinchi oʻrin — 6 mln.soʻm;
Uchinchi oʻrin — 4 mln.soʻm.
Tanlovga jismoniy va yuridik shaxslar www.tanlov.mdo.uz da koʻrsatilgan shartlar boʻyicha ochiq oferta shaklida qoʻyiladilar. Har bir ishtirokchidan cheklanmagan miqdorda ishlar qabul qilinadi. Tanlovga oʻz ishini yuborgan shaxs avtomatik tarzda ochiq oferta shartlarini qabul qilgan hisoblanadi.
Tanlovning oʻtkazilish mexanizmi, ishlarga qoʻyiladigan talablar haqida www.tanlov.mdo.uz da batafsil bilib oling.

Министерство дошкольного образования объявляет конкурс на создание лучшего детского персонажа
Министерство дошкольного образования совместно с Узбекским агентством печати и информации объявляют конкурс на создание персонажей для обучающих электронных и печатных материалов.
Конкурс пройдет в 2 этапа: на первом этапе путем народного голосования будут определены 10 лучших работ, а на втором этапе комиссия выберет победителя и двух призеров. Главный приз — 10 млн. сумов. 26 января 2019 г., Ташкент — Министерство дошкольного образования совместно с Узбекским агентством печати и информации с 26 января по 15 февраля 2019 года осуществляют прием заявок на участие в конкурсе по созданию оригинальных персонажей. Созданные изображения могут быть использованы в детской литературе и мультимедийных продуктах МДО.
В рамках конкурсной работы участнику (или коллективу участников) необходимо создать детский персонаж/группу персонажей (человека, животного, вымышленного героя, неодушевленный предмет), символически связанных с культурой, особенностями и традициями народа Узбекистана.
Прозрачность и беспристрастность конкурса будет обеспечивать публичное голосование, проведенное на сайте www.tanlov.mdo.uz с 16.02.2019 по 20.02.2019 года. Жители Узбекистана выберут десять лучших работ, которые пройдут в финал. Участники, воспользовавшиеся механизмами накрутки и прочими недобросовестными методами получения голосов, из конкурса исключаются. Также организаторы оставляют за собой право включить в число финалистов до пяти проектов, которые не попали в десятку лучших. Финал пройдет в формате открытого и публичного обсуждения.
Комиссия выберет три лучших работы, а дети из 14 региональных дошкольных учреждений определят победителя в номинации «Приз детских зрительских симпатий».
Победитель и призеры конкурса награждаются почетными дипломами, памятными подарками от спонсоров, а также получают денежные вознаграждения от Министерства дошкольного образования:
Первое место- 10 млн. сумов;
Второе место-6 млн. сумов;
Третье место-4 млн. сумов.
К участию в конкурсе допускаются физические и юридические лица на условиях публичной оферты, условия которой доступны на www.tanlov.mdo.uz. От каждого участника принимается неограниченное количество работ. Лицо, отправившее работу для участия в конкурсе, тем самым принимает все условия публичной оферты. Более подробная информация о механизме проведения конкурса и требованиях, предъявляемых к работам, доступна по ссылке www.tanlov.mdo.uz.