Bojxona postida inspeksion koʻrik majmuasi foydalanishga topshirildi
Toshkent viloyati bojxona boshqarmasining “Bekobod“ temir yoʻl chegara bojxona postida temir yoʻl vagonlarini rentgen-skaner qilish qurilmasiga ega inspeksion koʻrik majmuasi ishga tushirildi.
Shu munosabat bilan bojxona postida tashkil etilgan tadbirda bojxona xizmati xodimlari, viloyat hokimligi, prokuratura, ichki ishlar boshqarmasi masʼullari, davlat va jamoat tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Mamlakatimiz bojxona tizimi faoliyatini takomillashtirish, xususan, bojxona chegara tekshiruvida eng zamonaviy texnologiyalarni jalb etish orqali yuqori vaqt tejalishiga erishish, yurtimizga noqonuniy tovarlar, qurol-yarogʻ va giyohvandlik vositalari olib oʻtilishining oldini olishga alohida eʼtibor qaratilayotgani taʼkidlandi.
Prezidentimizning 2018 yil 12 apreldagi “Oʻzbekiston Respublikasi Davlat bojxona xizmati organlari faoliyatini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi farmoni bu boradagi ishlarni yangi bosqichda davom ettirishga xizmat qilmoqda.
“Bekobod“ temir yoʻl chegara bojxona posti Oʻzbekiston Respublikasi bojxona postlarini katta hajmdagi skaner qurilmalari bilan jihozlash loyihasi doirasida Xitoy Xalq Respublikasining grant mablagʻlari hisobidan jihozlandi.
Tadbir ishtirokchilari Xitoyning “NUCTECH COMPANY LIMITED“ kompaniyasi hamkorligida oʻrnatilgan zamonaviy inspeksion-koʻrik majmuasi, uning imkoniyatlari bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerda oʻrnatilgan zamonaviy rentgen-skaner qurilmasi katta hajmli transport vositalari yoki konteynerlar ichidagi tovarlar shaklini koʻrish imkonini beradi. Bu qulaylik, oʻz navbatida, konteynerdagi tovarlarning deklaratsiyada koʻrsatilganiga nechogʻli mosligini, kontrabanda predmetlari bor-yoʻqligini nazorat qilishga zamin hozirlaydi. Muxtasar aytganda, bojxonadagi nazorat sifatini oshirib, vaqtni tejaydi.

На таможенном посту сдан в эксплуатацию инспекционно-досмотровый комплекс
На железнодорожном приграничном таможенном посту “Бекабад” управления Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан по Ташкентской области задействован инспекционно-досмотровый комплекс, оснащенный рентгено-сканирующим устройством железнодорожных вагонов.
В организованном в этой связи мероприятии на таможенном посту приняли участие ответственные сотрудники таможенной службы, областного хокимията, прокуратуры, управления внутренних дел, представители государственных и общественных организаций.
Отмечалось, что особое внимание уделяется совершенствованию деятельности таможенной системы, достижению экономии времени посредством применения самых современных технологий в таможенном пограничном контроле, профилактике ввоза в нашу страну незаконных товаров, оружия и наркотических средств.
Указ Президента нашей страны “О мерах по коренному совершенствованию деятельности органов государственной таможенной службы Республики Узбекистан” от 12 апреля 2018 года служит продолжению работы в данном направлении.
Железнодорожный приграничный таможенный пост “Бекабад” оборудован за счет средств гранта Китайской Народной Республики в рамках проекта по оснащению таможенных постов Республики Узбекистан сканирующим оборудованием.
Участники мероприятия близко ознакомились с инспекционно-досмотровым комплексом, установленным совместно с китайской компанией “NUCTECH COMPANY LIMITED”, его возможностями.
Установленное здесь сканирующее устройство способно видеть форму товара в большегрузных транспортных средствах или контейнерах. Это, в свою очередь, контролирует соответствие товара декларации, наличие или отсутствие контрабандных предметов. Иными словами, повысится качество контроля на таможне, будет сэкономлено время.