Toshkentda joriy yilning 1-2-fevral kunlari tennis boʻyicha “Devis kubogi”ning pley-off bahsi oʻtkaziladi. Unda Oʻzbekiston terma jamoasi jahon ligasiga chiqish uchun Serbiya terma jamoasiga qarshi kortga chiqadi.
Oʻzbekiston Respublikasi Jismoniy tarbiya va sport vazirligi, Milliy olimpiya qoʻmitasi, Xalqaro tennis federatsiyasi (ITF) hamda mamlakatimiz tennis federatsiyasi tomonidan oʻtkaziladigan mazkur uchrashuvda mamlakatimiz sharafini Denis Istomin, Humoyun Sultonov, Sergey Fomin, Sanjar Fayziyev va Joʻrabek Karimov kabi tennischilarimiz himoya qiladi.
Serbiya terma jamoasi tarkibida Dushan Layovich, Filip Krayinovich, Laslo Jere, Nikola Miloyevich va Viktor Troiski kabi tennischilar kortga chiqadi.
– “Devis kubogi” musobaqasiga puxta tayyorgarlik koʻrdik. Raqib jamoa aʼzolarini yaxshi bilamiz, ular bilan ATR musobaqalarida bahslashganmiz va oʻyinlarini kuzatganmiz. Ishonamanki, musobaqada gʻalaba qozonamiz. Buning uchun barcha imkoniyatlar yetarli, – deydi terma jamoamiz yetakchisi Denis Istomin. – Nasib qilsa, noyabr oyida oʻtadigan jahon ligasiga yoʻllanmani qoʻlga kiritamiz.
Eslatib oʻtamiz, joriy yildan boshlab “Devis kubogi” yangi tizimda oʻtkaziladi. Unga koʻra, fevral oyida boʻladigan saralash bahslarida 24ta terma jamoa 12ta juftlikka boʻlingan holda kurash olib boradi. Ushbu bahslarda gʻolib boʻlgan 12ta terma jamoa noyabr oyida oʻtkaziladigan jahon ligasi bahslarida ishtirok etadi. Magʻlub boʻlgan terma jamoalar esa kelasi yilgi pley-off oʻyinlarida qatnashish uchun mintaqaviy bahslarda kurash olib boradi.

Наша сборная готова к матчам кубка Дэвиса
1-2 февраля текущего года в Ташкенте пройдут матчи раунда плей-офф Кубка Дэвиса по теннису. В них за выход в мировую лигу наша сборная выйдет на корт против сборной команды Сербии.
В матче нашей сборной, организованном Министерством физической культуры и спорта Республики Узбекистан, Национальным олимпийским комитетом и Международной федерацией тенниса (ITF), честь нашей страны будут защищать Денис Истомин, Хумаюн Султанов, Сергей Фомин, Санжар Файзиев и Джурабек Каримов.
В составе сборной Сербии выступят Душан Лайович, Филип Крайинович, Ласло Жере, Никола Милоевич и Виктор Троицки.
- Мы тщательно подготовились к участию в предстоящих соревнованиях Кубка Дэвиса. С членами команды соперника знакомы не понаслышке, с ними мы встречались на матчах соревнований ATP и наблюдали за их игрой. У нашей сборной есть все шансы для победы в турнире, и мы верим, что в наших силах выполнить эту задачу, - говорит Денис Истомин. - Если доведется одержать победу, наша сборная получит путевку на участие в состязаниях мировой лиги в феврале месяце.
Напоминаем, что с текущего года соревнование на Кубок Дэвиса будет проходить по новой системе. По новому регламенту в состязаниях отборочного этапа турнира, проходящего в феврале месяце, будут участвовать 24 сборные команды, разделенные на 12 пар. Победившие в своих парах 12 команд примут участие в матчах мировой лиги в ноябре. А проигравшие команды будут состязаться на региональных соревнованиях для участие в матчах раунда плей-офф Кубка Дэвиса следующего года.