“Oʻzmetkombinat” AJning 2018-2020-yillarida rivojlanish dasturi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2017-yil 9-yanvardagi PQ-3468-sonli qaroriga asosan “Oʻzmetkombinat” AJ bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiyot vazirligi, Oʻzbekiston Respublikasi Xususiylashtirilgan korxonalarga koʻmaklashish va raqobatni rivojlantirish davlat qoʻmitasi va ishonchli boshqaruvchi Xorijiy korxona MCHJ “SFI Management Group​” “Oʻzmetkombinat” AJning 2018-2020-yillarida rivojlanish dasturi tasdiqlandi.
Dasturda 2018-yil uchun:
• 5276,4 mlrd soʻmli tovar mahsulotlarini ishlab chiqarish (2017-yilga nisbatan 152,2 %) taʼminlash;
• 1150,0 ming tonna metall prokati mahsuloti ishlab chiqarish, shu jumladan:
• 46,19 mln dollar miqdorida investitsiyalarni oʻzlashtirgan holda umumiy miqdori 85,4 mln dollar 4 ta obyektni yakunlash va ishga tushirish, yaʼni “Ferrosilitsiy ishlab chiqarishni tashkil etish”, “Ferrosilikomarganes ishlab chiqarishni tashkil etish”, “2-navli sonli prokat sexining “300”stanida sim blokini oʻrnatgan holda katanka ishlab ishlab chiqarishni tashkil etish” invest loyihalarini amalga oshirish;
• import oʻrnini bosuvchi va eksportbob mahsulotlarning yangi turlarini ishlab chiqarish:
850,0 ming tonna qora metallar prokati;
300,0 ming tonna poʻlat soqqalar ishlab chiqarish;
• Katanka (Ø 5,5-16mm) – 30,0 ming tonna;
• Ferrosilitsiy (FC-65) – 6,0 ming tonna;
• Ferrosilikomarganes (MnC-17) – 2,0 ming tonna.
2018-yil yanvar-dekabr oylariga koʻra investitsiya loyihalari boʻyicha kapital mablagʻlarini oʻzlashtirilishi 28,6 mln dollarni tashkil etdi, bu prognoz topshirigʻiga nisbatan 100% tashkil etdi.
Oʻtgan yilning avgust oyida Oʻzbekiston Respublikasi Mustaqillik kuniga ferrosilitsiyning birinchi pechi ishga tushirildi. Shundan soʻng biz metalni kisloroddan tozalovchilar importini deyarli tark etib va shu bilan 4 oy davomida 3,7 mln dollar tejashga muvaffaq boʻldik. Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi bayrami arafasi 2018-yil 7-dekabr kuni, ikkinchi bosqich ferrosilikomarganes ishlab chiqarish ishga tushirildi.
2018-yilda oldimizda 2019-yilga toʻla quvvat bilan chiqish uchun texnologiya toʻliq rivojlantirish topshirigʻi qoʻyilgandi. 2018 yil 3916 tonna ferroqotishmalar eritildi, shu jumladan 3826 tonna ferrosilitsiy va 90 tonna ferrosilikomarganes eritilgan. Oʻz ehtiyojlarimiz uchun 2635 tonna ferrosilitsiy ishlatildi.

2019-01-23 | Экономика
• обеспечить производство товарной продукции на сумму 5276,4 млрд сум (в сравнении с 2017 годом 152,2%)
• завершить строительство и ввод в эксплуатацию 4 объектов на общую сумму 85,4 млн долларов с освоением инвестиций на сумму 46,19 млн долларов, с реализацией инвестиционных проектов «Организация производства ферросилиция», «Организация производства ферросиликомарганца» и «Организация производства катанки на стане "300" Сортопрокатного цеха № 2 с установкой проволочного блока»;
По итогам работы за январь - декабрь месяцы 2018 года комбинатом освоено капитальных вложений по  инвестиционным проектам на сумму 28,6 млн долл., что составляет 100,0% к прогнозному заданию.
В августе прошлого года к празднику – Дню независимости Республики Узбекистан была запущена первая печь по выпуску ферросилиция. После этого мы практически полностью отказались от импорта раскислителей и, таким образом, сумели сэкономить 3,7 миллион долларов за 4 месяца. В канун праздника – Дня Конституции Республики Узбекистан, 7 декабря 2018 года, был введен второй этап - объект по производству ферросиликомарганца.
В 2018 году перед нами стояла задача по полной отработке технологии, чтобы с начала 2019 года выйти на полную мощность. В 2018 году выплавлено 3916 тонн ферросплавов, в том числе 3826 тонн ферросилиция и 90 тонн ферросиликомарганца. Для собственных нужд использовано 2635 тонн ферросилиция.