Oʻzbekiston Berlinda “Green week – 2019” tadbirlarida ishtirok etmoqda
2019-yil 17-yanvardan 27-yanvargacha Berlinda (Germaniya) agrosanoat sohasidagi eng yirik tadbir – “Green week – 2019” oʻtkazilmoqda. 18-yanvar kuni xalqaro koʻrgazma doirasida Oʻzbekiston stendining rasmiy ochilish marosimi boʻlib oʻtdi, unda Oʻzbekistonning qishloq xoʻjaligi, bogʻdorchilik va alkogol mahsulotlari, shuningdek, mamlakatimizning milliy taomlari va sayyohlik salohiyati namoyish etildi.
Delegatsiya tashrifi doirasida G2B va B2B formatida “kooperatsion birja” ning faoliyati boshlandi. Berlindagi Oʻzbekiston biznes vakillari savdo-iqtisodiy shartnomalar paketini shakllantirish, shuningdek, nemis tadbirkorlari bilan oʻzaro manfaatli iqtisodiy hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va kengaytirish boʻyicha kelishuvlarni imzolash yuzasidan muzokaralar olib bormoqda.
Shu bilan bir qatorda “Green week – 2019” tadbirlari doirasida Global oziq-ovqat va qishloq xoʻjaligi forumi (GFFA) ham boʻlib oʻtdi. Ochilish marosimida nutq soʻzlagan Germaniya kansleri Angela Merkel ushbu tadbirning muhimligini alohida taʼkidladi. “Qishloq xoʻjaligi va savdo vazirligining 70ga yaqin vakillarining bir joyga toʻplangani quvonarlidir”. Shu nuqtai nazardan Angela Merkel mazkur tadbirni Davos Iqtisodiy Forumi bilan taqqosladi, unda global kun tartibidagi dolzarb masalalar muhokama qilinadi.
Shuningdek, Forumda Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi savdo vaziri Jamshid Xodjayevning maʼruzasi tinglandi. U forum ishtirokchilariga Oʻzbekistonda savdo-iqtisodiy sohani va mamlakat qishloq xoʻjaligi salohiyatini rivojlantirish boʻyicha amalga oshirilayotgan keng koʻlamli islohotlar haqida batafsil maʼlumot berdi. Xususan, 2000 yildan hozirgi kunga qadar Oʻzbekiston qishloq xoʻjaligi yiliga 6,6% barqaror surʼatda oʻsib borayotgani, bu jahon oʻrtacha koʻrsatkichidan 2,8% koʻproq ekanligini alohida taʼkidladi. Hozirda Oʻzbekiston 2021 yilga qadar qishloq xoʻjaligi mahsulotlari eksportini 5 milliard dollarga oshirishni rejalashtirmoqda.
Bundan tashqari, Germaniya qishloq xoʻjaligi vaziri Yuliya Klokner bilan muzokaralar boʻlib oʻtdi, unda agrosanoat sohasida ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
“Green week – 2019” 27-yanvarga qadar davom etadi. Bu yilgi koʻrgazmada 400 mingdan ortiq mehmonlar kelishi, shuningdek, bir qator konferensiya va taqdimotlar boʻlib oʻtishi kutilmoqda.

Узбекистан участвует в мероприятиях «Зелёной недели-2019» в Берлине
С 17 по 27 января 2019 года в Берлине (Германия) проходит крупнейшее событие в сфере агропромышленности - «Зелёная неделя-2019». 18 января в рамках международной выставки состоялось официальное открытие узбекского стенда, где организована презентация сельскохозяйственной, плодоовощной и алкогольной продукции Узбекистана, а также национальной кухни и туристического потенциала страны. Работа стенда продлится до 27 января.
Также в рамках визита делегации начата работа «кооперационной биржи» в формате G2B и B2B. Прибывшие в Берлин представители бизнеса Узбекистана ведут переговоры по формированию пакета торгово-экономических контрактов, а также заключению соглашений об установлении и расширении взаимовыгодного экономического сотрудничества с предпринимателями из Германии.
В рамках мероприятий «Зелёной недели» прошел глобальный Форум питания и агрокультуры (GFFA). Выступая на церемонии открытия, Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель отметила важность данного мероприятия. «Отрадно, что около 70 делегатов-министров, курирующих вопросы сельского хозяйства и торговли, собрались в одном месте». В данном контексте Ангела Меркель сравнила данную площадку с «Давосским экономическим форумом», на котором обсуждаются актуальные вопросы глобальной повестки дня.
В ходе форума с докладом со стороны Узбекистана выступил министр внешней торговли Узбекистана Жамшид Ходжаев. Он ознакомил участников форума о проводимых в Узбекистане комплексных реформах для развития торгово-экономической сферы и потенциале сельскохозяйственной отрасли страны. В частности, было отмечено, что с 2000 года по сегодняшний день сельское хозяйство Узбекистана стабильно растет с темпом 6,6% ежегодно, что намного больше среднего показателя по миру в 2,8%. Кроме того, министр подчеркнул, что к 2021 году планируется увеличить объемы экспорта сельскохозяйственной продукции до 5 млрд. долларов США.
Кроме того, были проведены переговоры с министром сельского хозяйства Германии Юлией Клёкнер, в ходе которых стороны обсудили возможности расширения двустороннего сотрудничества в сфере агропромышленности.
«Зеленая неделя-2019» продлится до 27 января. В этом году на выставке ожидается участие более 400 тысяч посетителей, а также проведение ряда конференций и презентаций.