2019-01-21 | Jamiyat
2019-yil yanvaridan Oʻzbekistonning maktabgacha taʼlim muassasalari pullik xizmatlar koʻrsatish huquqiga ega boʻldilar.Endi davlat MTMlari ota –onalarga qulay shaklda ishlay boshlaydi.
Yaʼni ular ish kuni tugagach ,shuningdek dam olish kunlari ishlashlari hamda qoʻshimcha toʻgaraklar faoliyatini tashkil etishlari mumkin. Maktabgacha taʼlim vaziri A.V.Shinning shu yil 18–yanvardagi №3–MH buyrugʻiga koʻra, davlat MTM larida pullik taʼlim–tarbiya xizmatlarini koʻrsatish tartibi belgilandi.
Buyruqqa koʻra Oʻzbekiston davlat MTMlari quyidagi qoʻshimcha xizmatlarni koʻrsatishlari mumkin: *MTMlarda ish kuni tugagandan keyin va yakshanba kunlari bolalar parvarishi,ularga qarash va oʻqitish; *MTMlarning oʻquv dasturlaridan tashqari sport sogʻlomlashtirish toʻgaraklari(karate, taekvando, suzish, shaxmat–shashka, gimnastika va h.k), badiiy estetik toʻgaraklar(xor, raqs, tasviriy sanʼat va h.k),fan toʻgaraklari(chet tillari, matematika, mantiq, mental arifmetika,informatika va h.k) ni tashkil etish.
Ishlovchi ota –onalar farzandlarini kechqurun uyga olib ketishga kechikayotganligi tufayli ulardan MTM lar ishini uzaytirish boʻyicha takliflar boʻldi.Ammo tarbiyachilarni soat 18:00 dan keyin ishda olib qolish mehnat qonunchiligi normalarining qoʻpol buzilishi boʻlgan boʻlar edi.Pullik xizmatlarning joriy etilishi bu nafaqat MTM ish jadvalini ota–onalar uchun qulay qilish, balki xodimlarga ortiqcha ish uchun haq toʻlash va qoʻshimcha mutaxassislarni jalb qilish imkoniyatini yaratadi.
Xizmat turlarini tanlash va ularning narxlariga ota–onalar, har guruhdan uchtadan vakillari boʻlgan Kuzatuv kengashi orqali taʼsir koʻrsata oladilar ʼ, –deydi vazirlikning moliyaviy–iqtisodiy rivojlanishni rejalashtirish boshqarmasi boshligʻi Sherzod Pardayev.
Xizmat turlari va narxlar MTM kuzatuv kengashi tomonidan koʻrib chiqiladi hamda mudira va MT hududiy boʻlimi tomonidan tasdiqlanadi.
Qoʻshimcha xizmatlar guruhiga qabul ota–onalarning arizalari asosida amalga oshiriladi. Ushbu guruhlarda bolalar soni 25tadan oshmasligi lozim.Xizmatlar ota –onalar xohishiga koʻra ulardan biri va MTM oʻrtasidagi shartnoma asosida taqdim etiladi.
Qoʻshimcha xizmatlar koʻrsatishni jalb etilgan mutaxassislar yoki MTM xodimlari ishdan tashqari faoliyat haqidagi kelishuv asosida amalga oshiradilar.Ammo keyingi xodimlar faoliyati oʻquv dasturiga xalaqit bermasligi kerak.
Bunday faoliyatdan olingan mablagʻlarning 80% i MTM moddiy–texnik bazasini mustahkamlash hamda MTM xodimlarini ragʻbatlantirishga yoʻnaltiriladi.

Дополнительные услуги в ДОУ: родители смогут забирать детей домой позже
В январе 2019 года дошкольные учреждения Узбекистана получили право оказывать платные услуги. Государственные ДОУ начнут работать в более удобном для родителей формате, предусматривающем присмотр за детьми в выходные дни и после завершения рабочего дня, а также организацию дополнительных кружковых занятий.
18 января 2019 г., Ташкент — Приказом министра дошкольного образования Республики Узбекистан Шин А.В. №3-МҲ (регистрационный номер №3123 от 18.01.2019 г.) был утвержден порядок организации деятельности дополнительных платных образовательно-воспитательных услуг в государственных дошкольных образовательных учреждениях.
Согласно приказу государственные ДОУ Узбекистана смогут оказывать дополнительные платные услуги, а именно:
«В министерство дошкольного образования часто поступали запросы о продлении рабочего дня ДОУ, так как работающие родители не успевали забирать детей. Однако мы не могли требовать от воспитателей, чтобы они задерживались после 18:00, так как это противоречит требованиям трудового законодательства. Внедрение платных услуг – это возможность оплатить сверхурочную работу или нанять дополнительного специалиста, чтобы сделать график ДОУ более гибкими удобным для родителей. Также родители будут напрямую влиять на виды и цены платных услуг через Наблюдательный совет, в котором присутствуют по 3 представителя от каждой группы», - сказал начальник управления планирования финансово-экономического развития Шерзод Пардаев.
Виды платных услуг и цены рассматриваются Наблюдательным советом ДОУ и утверждаются заведующим и соответствующим территориальным отделом дошкольного образования.
Зачисление в группы дополнительных услуг производится на основании заявления родителей. Количество детей в таких группах не должно превышать 25. Получение платных услуг является добровольным и оформляется договором между заведующим ДОУ и одним из родителей ребенка.
Оказанием дополнительных услуг занимаются привлеченные специалисты либо работники дошкольного образовательного учреждения на основе соглашения о сверхурочной работе. При этом они не должны мешать учебной программе ДОУ. 80% полученных средств будут направляться на укрепление материально-технической базы и материальное стимулирование работников ДОУ.