Qonunchilik palatasi tomonidan 2018 yil 8 noyabrda
1) Oʻzbekiston Respublikasining 1996 yil 29 avgustda qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasining Konsullik ustavini tasdiqlash toʻgʻrisida”gi 261–I-sonli Qonuni (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1996 yil, № 9, 124-modda);
2) Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining 1996 yil 29 avgustda qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasining Konsullik ustavini amalga kiritish haqida”gi 262–I-sonli Qarori (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1996 yil, № 9, 125-modda);
3) Oʻzbekiston Respublikasining 1998 yil 25 dekabrda qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartishlar va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi 729–I-sonli Qonunining (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Axborotnomasi, 1999 yil, № 1, 20-modda) XIV boʻlimi;
4) Oʻzbekiston Respublikasining 2010 yil 14 sentyabrda qabul qilingan “Adliya organlari va muassasalari faoliyati takomillashtirilishi munosabati bilan Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi
OʻRQ–255-sonli Qonunining (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi, 2010 yil, № 9, 335-modda) 5-moddasi;
5) Oʻzbekiston Respublikasining 2016 yil 23 sentyabrda qabul qilingan “Oʻzbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga oʻzgartish va qoʻshimchalar kiritish toʻgʻrisida”gi OʻRQ–411-sonli Qonunining (Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalarining Axborotnomasi 2016 yil, № 9, 276-modda) 8-moddasi.
3-modda. Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi
va boshqa manfaatdor tashkilotlar ushbu Qonunning ijrosini, ijrochilarga yetkazilishini hamda mohiyati va ahamiyati aholi oʻrtasida tushuntirilishini taʼminlasin.
4-modda. Oʻzbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi:
davlat boshqaruvi organlari ushbu Qonunga zid boʻlgan oʻz normativ-huquqiy hujjatlarini qayta koʻrib chiqishlari va bekor qilishlarini taʼminlasin.

Закон Республики Узбекистан об утверждении Консульского устава Республики Узбекистан
1) Закон Республики Узбекистан от 29 августа 1996 года № 261–I «Об утверждении Консульского устава Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1996 г., № 9, ст. 124);
2) Постановление Олий Мажлиса Республики Узбекистан
от 29 августа 1996 года № 262–I «О введении в действие Консульского устава Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1996 г., № 9, ст. 125);
3) Раздел XIV Закона Республики Узбекистан от 25 декабря
1998 года № 729–I «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 1999 г., № 1, ст. 20);
4) статью 5 Закона Республики Узбекистан от 14 сентября 2010 года
№ ЗРУ–255 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи
с совершенствованием деятельности органов и учреждений юстиции»(Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2010 г., № 9, ст. 335);
5) статью 8 Закона Республики Узбекистан от 23 сентября 2016 года № ЗРУ–411 «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» (Ведомости палат Олий Мажлиса Республики Узбекистан, 2016 г., № 9, ст. 276).
Статья 3. Министерству иностранных дел Республики Узбекистан и другим заинтересованным организациям обеспечить исполнение, доведение до исполнителей и разъяснение среди населения сути и значения настоящего Закона.
обеспечить пересмотр и отмену органами государственного управления их нормативно-правовых актов, противоречащих настоящему Закону.