Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Hindiston Respublikasi Bosh vaziri bilan uchrashdi
18-yanvar kuni Gandinagar shahrida boʻlib oʻtayotgan “Joʻshqin Gujarat” xalqaro sammiti doirasida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modi bilan uchrashdi.
Davlatimiz rahbarini samimiy qutlar ekan, Hindiston Bosh vaziri nufuzli Oʻzbekiston delegatsiyasining Sammit ishidagi ishtiroki uchun chuqur minnatdorlik izhor qildi.
Oʻzbekiston Prezidentining Hindistonga tashrifi oliy darajadagi muloqotning mantiqiy davomi, shuningdek ikki mamlakat oʻrtasidagi izchil mustahkamlanib borayotgan doʻstlik va sheriklik munosabatlarining yana bir yorqin dalilidir.
Uchrashuv davomida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining oʻtgan yili oktyabr oyidagi Hindistonga davlat tashrifi yakunlari boʻyicha erishilgan kelishuvlar va imzolangan bitimlarning amaliy ijrosi bilan bogʻliq masalalar, shuningdek Oʻzbekiston va Hindiston oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollari koʻrib chiqildi.
Tashrifdan soʻng oʻtgan vaqt davomida barcha yoʻnalishlardagi oʻzaro aloqalar faollashgani qayd etildi.
Oʻtgan hafta Samarqand shahrida “Hindiston – Markaziy Osiyo” Muloqoti tashqi ishlar vazirlarining Afgʻoniston ishtirokidagi birinchi uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Savdo-iqtisodiy hamkorlik sohasida Toshkentda qoʻshma Tadbirkorlikni rivojlantirish markazi oʻz faoliyatini boshladi. Mamlakatimizda Hindiston sanoat konfederatsiyasi vakolatxonasi ochilishi koʻzda tutilmoqda.
Sammit arafasida Gujaratda Oʻzbekiston-Hindiston ishbilarmonlar kengashining birinchi yigʻilishi boʻlib oʻtdi.
Hindistonlik hamkorlar bilan Toshkent shahrida ilgʻor axborot texnologiyalari texnoparki, Andijon viloyatida farmatsevtika zonasi tashkil etilmoqda.
Hindiston Eksimbanki bilan Oʻzbekistondagi ijtimoiy muhim loyihalarni moliyalashtirish uchun qiymati 200 million dollarga teng kredit liniyasi ajratish boʻyicha kelishuvga erishildi.
Yangi oʻquv yilidan boshlab mamlakatimizda Hindistonning yetakchi oliy oʻquv yurtlari – “Amiti” va “Sharda” universitetlari oʻz ishini boshlaydi.
Davlat rahbarlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, sogʻliqni saqlash, farmatsevtika tarmogʻi, zargarlik sanoati, qishloq xoʻjaligi, sayyohlik infratuzilmasini modernizatsiya qilish va boshqa yoʻnalishlardagi ustuvor loyihalar va hamkorlik dasturlari amaliy ijrosini jadallashtirish zaruriyatini qayd etdi.
Madaniy-gumanitar almashinuvni yanada kengaytirish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy siyosatning dolzarb masalalari boʻyicha fikr almashildi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Hindiston Bosh vaziri Narendra Modi ikki mamlakat oʻrtasidagi koʻp qirrali hamkorlikni faol rivojlantirish yoʻlida qatʼiy ekanliklarini tasdiqladilar.
Uchrashuv soʻnggida Hindistonga uran yetkazib berish boʻyicha imzolangan uzoq muddatli kelishuvni oʻzaro almashish marosimi boʻlib oʻtdi.

President of the Republic of Uzbekistan met with the Prime Minister of the Republic of India
On January 18, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi within the framework of Vibrant Gujarat Global Summit, in Gandhinagar.
Warmly welcoming the President of Uzbekistan, the Prime Minister of India expressed his sincere appreciation for participation of a representative Uzbekistan delegation in the Summit.
It was noted with deep satisfaction that the present visit of the President of Uzbekistan to India is a logical continuation of the dialogue at the highest level, as well as another clear evidence of steadily strengthening friendship and partnership between the two countries.
At the meeting, issues of practical implementation of the arrangements reached and agreements signed following the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to the Republic of India in October last year, as well as prospects for expanding Uzbekistan – India multifaceted cooperation were considered.
Intensification of interaction in all directions for the past period after the visit was emphasized.
Last week, the first meeting of Ministers of Foreign Affairs of “India – Central Asia” Dialogue with participation of Afghanistan was successfully held in Samarkand.
A joint Center for Development of Entrepreneurship began its work in trade-economic cooperation, in Tashkent. It is planned to open the office of the Confederation of Indian Industry in Uzbekistan.
On January 17, the first meeting of Uzbekistan – India Business Council was held in Gujarat.
A technopark of advanced information technologies in Tashkent and a pharmaceutical zone in Andijan region are being established jointly with Indian partners.
An agreement was reached with the Export-Import Bank of India on granting a preferential credit line in the amount of 200 million USD for financing socially significant projects in Uzbekistan.
Branches of leading higher education institutions of India, Amity and Sharda universities will open their doors in Uzbekistan from the new academic year.
The Heads of states noted the importance of accelerating practical implementation of priority projects and cooperation programs, primarily in information-communication technologies, healthcare, pharmaceutical industry, jewelry industry, agriculture, modernization of tourism infrastructure and other areas.
Particular attention was paid to issues of further expanding cultural and humanitarian exchange. Views were also exchanged on current aspects of international and regional politics.
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the Prime Minister of the Republic of India Narendra Modi confirmed their determination to actively develop full-scale cooperation between the two countries.
Following the meeting, exchange of the signed agreement texts ceremony on long-term uranium supply to India took place.