Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlashga ustuvor ahamiyat berilmoqda
Joriy yilning 15-yanvar kuni Xalqaro islom akademiyasida Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlash yuzasidan “Yoʻl xaritasi” ijrosining borishi yuzasidan monitoring oʻtkazuvchi ishchi guruhi hamda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Demokratik institutlar, nodavlat tashkilotlar va fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari qoʻmitasining hamkorlikdagi yigʻilishi oʻtkazildi.
Oʻzbekistonda inson huquqlarini himoya qilish masalalariga davlat siyosatining va xalqaro hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlaridan biri sifatida qaraladi. Mamlakatimizdagi siyosiy tuzum zamonaviy demokratiyaning barcha mezonlariga toʻliq javob beradi.
2017-2021-yillarda Oʻzbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yoʻnalishi boʻyicha Harakatlar strategiyasi demokratik islohotlar, shuningdek, inson huquq va erkinligi, qonuniy manfaatlarini taʼminlash tizimini yanada takomillashtirishning yangi bosqichini boshlab berdi.
Parlamentning inson huquqlariga rioya etilishini taʼminlash ustidan parlament nazoratini amalga oshirishdagi roli tubdan oʻzgardi. Inson huquqlarini himoya qilish boʻyicha xalqaro va mintaqaviy tuzilmalarning tavsiyalarini amalga oshirish boʻyicha milliy harakat rejalarini (“yoʻl xaritalari”ni) parlament palatalari tomonidan tasdiqlash amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.
BMTning Din yoki eʼtiqod erkinligi masalasi boʻyicha maxsus maʼruzachisi A.Shaxidning Oʻzbekistonga tashrifi (2017-yil 2-12-oktabr) yakunlari boʻyicha tavsiyalarni amalga oshirish, shuningdek, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish masalalari boʻyicha xalqaro hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida 2018-yil 4-mayda Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Kengashi va Senati Kengashining qoʻshma qarori bilan Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlash yuzasidan “Yoʻl xaritasi” tasdiqlandi. Shuningdek, “Yoʻl xaritasi” ijrosining borishi yuzasidan monitoring oʻtkazuvchi ishchi guruhi shakllantirildi.
Yigʻilishda deputatlar, senatorlar, vazirlik, idora, taʼlim muassasalarining rahbarlari, diniy tashkilotlar, OAV va fuqarolik jamiyatining boshqa institutlari, diplomatik korpus vakillari ishtirok etdi.
Qonunchilik palatasi qoʻmitasi raisi – Ishchi guruh rahbari A.Saidov kirish soʻzida inson huquq va erkinliklarini taʼminlash sohasida Oʻzbekistonda olib borilayotgan islohotlar xususida toʻxtalib oʻtdi hamda 2017-2018-yillarda vijdon va eʼtiqod erkinligi borasida amalga oshirilgan chora-tadbirlar haqida maʼlumot berdi.
Qayd etilganidek, Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlash yuzasidan “Yoʻl xaritasi” 52 ta tadbirni oʻz ichiga olgan boʻlib, ular asosan BMTning Din yoki eʼtiqod erkinligi masalasi boʻyicha maxsus maʼruzachisi A.Shaxidning tavsiyalarini amalga oshirishga qaratilgandir.
Mazkur tavsiyalarni amalga oshirish maqsadida Oʻzbekiston delegatsiyasi (2018-yilning iyul oyida Vashingtonda) AQSH Davlat departamenti tomonidan tashkil etilgan konferensiyada ishtirok etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 2017-yil sentyabrdagi 72-sessiyasidagi tashabbusiga asosan, 2018-yil 12-dekabrda BMTning “Diniy maʼrifat va diniy bagʻrikenglik haqida”gi Rezolyutsiyasi qabul qilindi.
Natijada, AQSH Davlat departamenti diniy erkinlik sohasida “alohida tashvishlantiruvchi” mamlakatlar roʻyxatidan Oʻzbekistonni chiqardi.
Oʻzbekiston Respublikasi Din ishlar boʻyicha qoʻmita masʼullarining maʼlum qilishicha, “Yoʻl xaritasi” doirasida bir qator tadbirlar oʻtkazilgan. Jumladan, Konfessiya ishlari boʻyicha Kengash toʻgʻrisida nizom tasdiqlangan. Joylarda noislomiy diniy tashkilot vakillari bilan uchrashuvlar uyushtirilgan, 16-noyabr “Xalqaro bagʻrikenglik” kuni munosabati bilan tadbirlar oʻtkazilgan, “Dunyoviy davlat va diniy xilma-xillik” mavzularida 18 dan ortiq tok-shou, munosabat va boshqa dasturlar efirga uzatilgan.
Shundan soʻng, Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlash yuzasidan “Yoʻl xaritasi”ning ijrosi haqida masʼul vazirlik va idoralar rahbarlarining axboroti eshitildi. Jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi Adliya vazirligi maʼlumotiga koʻra, “Oʻzbekiston Respublikasida diniy tashkilotlarni davlat roʻyxatidan oʻtkazish, qayta roʻyxatdan oʻtkazish va tugatish tartibi toʻgʻrisidagi nizomni tasdiqlash haqida” Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 31-maydagi qarori qabul qilingan boʻlib, ushbu qaror bilan diniy tashkilotlarni davlat roʻyxatidan oʻtkazish uchun olinadigan davlat bojining miqdori 5 baravarga qisqartirilgan, diniy tashkilotlarning roʻyxatga oluvchi organlarga faqatgina bir yilda bir marotaba hisobot berishi tartibi belgilangan.
Bundan tashqari, Hukumatning yuqoridagi qarori bilan roʻyxatga oluvchi organning diniy tashkilotni tugatish boʻyicha vakolati chiqarib tashlangan.
“Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar toʻgʻrisida”gi qonunning yangi tahrirdagi loyihasi tayyorlangan.
Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi mutasaddisi Xalqaro diniy erkinlikning muhim masalalari boʻyicha Elchi S.Braunbek rahbarligidagi AQSH delegatsiyasining Oʻzbekistonga tashrifi doirasida 2018-yil sentabrda oʻtkazilgan “Diniy bagʻrikenglik: Oʻzbekiston va AQSH tajribasi” mavzusidagi davra suhbatining roli va ahamiyati haqida alohida toʻxtalib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Xalq taʼlimi vazirligi diniy taʼlim masalasida Norvegiya, Daniya, Niderlandiya, Italiya, Finlyandiya, Gretsiya, Belgiya va AQSH tajribasini oʻrganib chiqqan. Bundan tashqari, vijdon va eʼtiqod erkinligini taʼminlash sohasida olib borilayotgan davlat siyosati masalalarini tushuntirib beruvchi bosma va video-mahsulotlarni tayyorlash borasida ishlar olib borilgan. Xususan, 11-sinf oʻquvchilari uchun moʻljallangan Dunyo dinlari tarixi darsligi tayyorlangan.
Shuningdek, bugungi kunda keng auditoriya uchun “Iqror”, “Manmanlikning soʻnggi bekati” va “Tafakkur ehtiyoji” nomli video mahsulotlar tayyorlangan.
Xalqaro islom akademiyasi rektori Sh.Yovqochev oʻz chiqishida oʻtgan davr mobaynida diniy erkinlik mavzusidagi tadqiqotlar sohasida bir qator ishlar amalga oshirilganini, “Maktablarda diniy taʼlim: Oʻzbekiston va xorijiy mamlakatlar misolida” nomli kitob tayyorlanayotganini taʼkidlab oʻtdi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati A.Yunusova Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlash yuzasidan “Yoʻl xaritasi”ni amalga oshirishda Oʻzbekiston parlamentining YEXHTning DIIH Byurosi bilan hamkorligi, shu jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar toʻgʻrisida”gi qonunining yangi tahrirdagi loyihasini muhokama qilish masalalariga toʻxtaldi.
Yigʻilishda Din yoki eʼtiqod erkinligini taʼminlash yuzasidan “Yoʻl xaritasi”ning ijrosi doirasida boshqa masalalar ham muhokama etildi.

Приоритетное значение на обеспечение свободы религии или убеждений
15 января 2019 года в Международной исламской академии состоялось Совместное заседание Рабочей группы по мониторингу хода исполнения «Дорожной карты» по обеспечению свободы религии или убеждений и Комитета по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
В Узбекистане вопросы поощрения, соблюдения и защиты прав человека рассматриваются как один из приоритетов государственной политики и взаимодействия с международными партнерами. Сегодня в стране создана устойчивая политическая система, отвечающая современным критериям демократии и прав человека.
Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах положила начало новому этапу коренных демократических реформ, а также дальнейшего совершенствования системы обеспечения прав, свобод и законных интересов человека.
В корне изменились роль парламента в осуществлении парламентского контроля за обеспечением соблюдения и защиты прав человека. Введена практика утверждения палатами парламента доклада о ситуации с соблюдением прав человека, «Дорожных карт» по обеспечению реализации отдельных категорий прав граждан, развития сотрудничества с международными и региональными механизмами по правам человека.
В целях реализации рекомендаций по итогам визита в Узбекистан (2-12 октября 2017 года) Специального докладчика ООН по вопросу о свободе религии или убеждений А.Шахида, а также дальнейшего развития сотрудничества по вопросам защиты прав и свобод человека была Совместным постановлением Кенгаша Законодательной палаты и Кенгаша Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан от 4 мая 2018 года утверждена «Дорожная карта» по обеспечению свободы религии или убеждений. Утвержден состав рабочей группы по мониторингу хода исполнения «Дорожной карты» по обеспечению свободы религии или убеждений.
В заседании приняли участие депутаты, сенаторы, руководители министерств, ведомств, образовательных учреждений, представители институтов гражданского общества, религиозных организаций, СМИ, дипломатический корпус.
С вступительным словом о проводимых реформах в сфере обеспечения прав и свобод человека выступил председатель Комитета Законодательной палаты – руководитель Рабочей группы А.Саидов, который информировал о мероприятиях, реализованных в сфере обеспечения свободы религии и вероисповедания в 2017-2018 гг. В частности, отмечалось, что «Дорожная карта» по обеспечению свободы религии или убеждений предусматривает реализацию 52 мероприятий, которые направлены на реализацию рекомендаций Спецдокладчика ООН по свободе религий или убеждений А.Шахида.
В целях реализации рекомендаций делегация Узбекистана приняла участие в работе министерской конференции, организованной Госдепартаментом США (июль 2018 г., г.Вашингтон).
12 декабря прошлого года на сессии Генеральной Ассамблеи ООН была принята Резолюция ООН «О религиозном просвещении и религиозной толерантности», инициированная на 72-сессии Генеральной Ассамблеи ООН в сентябре 2017 года в Нью-Йорке Президентом Республики Узбекистан Ш.Мирзиёевым. В результате предпринятых усилий Узбекистан исключен из списка стран Госдепартамент США, вызывающих особую обеспокоенность в сфере свободы религии.
В ходе заседания заслушаны информации руководителей ответственных министерств и ведомств об исполнении «Дорожной карты» по обеспечению свободы религии или убеждений.
Так, Комитет по делам религии Республики Узбекистан проинформировал о мероприятиях, реализованных в рамках исполнения «Дорожной карты». В частности, утверждено положение о Совете по делам конфессий. В регионах страны организованы встречи с представителями неисламских религиозных организаций по Андижанской, Ферганской и Наманганской областям, проведено мероприятие, приуроченное ко дню «Международной толерантности» 16 ноября организованы более 18 ток-шоу, диалогов и других передач по вопросам «Светское государство и религиозное многообразие».
Министерством юстиции Республики Узбекистан был подготовлен проект Постановления Кабинета Министров «Об утверждении положения правил регистрации прекращения и перерегистрации религиозных организаций в Республики Узбекистан», который принят 31 мая 2018 года. Согласно данному документу сокращен размер госпошлины за регистрацию религиозных организаций в пять раз, установлено требование религиозным организациям о предоставлении отчета только один раз в год регистрирующим органам.
Кроме того, вышеуказанным постановлением Правительства исключены полномочия регистрирующего органа на ликвидацию религиозных организаций.
Подготовлен проект закона «О свободе совести и религиозных организациях» в новой редакции.
Министерство иностранных дел Республики Узбекистан особо отметил роль и значение проведенного «круглого стола» на тему «Религиозная толерантность: опыт Узбекистана и США», состоявшегося 17 сентября 2018 года,
в рамках визита в Республику Узбекистан делегации США во главе с Послом по особым поручениям в сфере международной религиозной свободы С.Браунбэком.
Министерством народного образования Республики Узбекистан изучен опыт Норвегии, Дании, Нидерландии, Италии, Финляндии, Греции, Германии, Бельгии и США в вопросе религиозного образования. Кроме того, ведется постоянная работа по публикации и распространению целевой печатной и видеопродукции, разъясняющей вопросы проводимой государственной политики в сфере обеспечения свободы совести и убеждений, в частности подготовлен учебник История религий мира для учащихся 11 класса.
Также, на сегодняшней день подготовлены для широкой аудитории видеопродукция под названием «Икрар» («Убеждение»), «Манманликнинг сунгги бекати» («Последний пункт тщеславия») и «Тафаккур эхтиёжи» («Потребность мысли»).
Ректор Международной исламской академии Ш.Ёвкочев в своем выступлении указал, что за текущее время Международной исламской академией осуществлен ряд работы в исследовательской сфере по темам свободы религии, подготавливается книга под названием «Религиозное образование в светских школах: на примере Узбекистана и зарубежных стран».
Кроме того была заслушана информация депутата Законодательной палаты А.Юнусовой о сотрудничестве Парламента Узбекистана с БДИПЧ ОБСЕ по вопросу реализации «Дорожной карты» по обеспечению свободы религии или убеждений и проведения ряда мероприятий с участием зарубежных экспертов, в частности, проведение при поддержке БДИПЧ ОБСЕ «круглого стола» по обсуждению проекта закона Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях» в новой редакции, проведения учебного семинара для государственных должностных лиц по вопросам международных стандартов, касающихся свободы религии или убеждений.
На мероприятии обсуждены и другие вопросы в рамках исполнения «Дорожной карты» по обеспечению свободы религии или убеждений, были представлены ответы на вопросы заинтересованных лиц и журналистов, принято соответствующее решение рабочей группы.