Pokistonda Vatan himoyachilari kuni nishonlandi
2019-yilning 14-yanvar kuni Pokiston tomonining tashabbusi bilan Pokiston Islom Respublikasi Qurolli kuchlari Qoʻshma shtabida ularning amaliyotida va ikki tomonlama munosabatlar tarixida ilk marotaba Oʻzbekistonning davlat bayrami – Vatan himoyachilari kuni nishonlandi.
Tadbir yuqori darajada tashkil etildi. Oʻzbekistonning Qurolli kuchlari va Pokistondagi Elchixonasi delegatsiyasi sharafiga harbiy orkestr bilan faxriy qorovul saf tortdi.
Pokiston tomoni harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlik boʻyicha oʻzaro munosabatlarining rivojlanishi, shuningdek, mamlakatimiz Qurolli Kuchlarining zamonaviy tayyorgarligi boʻyicha batafsil video rolik taqdim etdi.
Tadbir doirasida Pokiston Qurolli Kuchlarining Qoʻshma Shtabi tomonidan shtab shaxsiy tarkibi ishtirokida rasmiy qabul marosimi oʻtkazildi.
Suhbat chogʻida ikki qardosh xalqlar oʻrtasida harbiy hamkorlikni yanada mustahkamlanishi uchun bugungi kunda yangi imkoniyatlar ochilayotganligi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston Elchixonasi Oʻzbekiston davlat bayrami – Vatan himoyachilari kuniga hurmat koʻrsatilganligi uchun Qurolli Kuchlar Qoʻshma Shtabi rahbariyatiga minnatdorlik izhor etdi. Tadbir Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi munosabatlarning yangi bosqichga koʻtarilganligining yorqin ramzi boʻldi va tomonlarning doʻstlik asosida hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini tasdiqladi.

Day of Defenders of Motherland was celebrated in Pakistan
On January 14, 2019, at initiative of Pakistani side, in Joint Staff Headquarters of the Armed Forces of the Islamic Republic of Pakistan, for the first time in their practice and in the history of bilateral relations, the national holiday of Uzbekistan – The Day of Defenders of the Motherland was solemnly celebrated.
The event was organized at a high level. An honor guard with a military band was lined up in honor of the Armed Forces and Delegation of the Embassy of Uzbekistan in Pakistan.
The Pakistan side presented a detailed videopresentation on the development of Uzbek-Pakistan relations in the field of military and military-technical cooperation, as well as on the modern advanced level of training of Uzbekistan’s Armed Forces.
As part of the event, the Joint Headquarters of the Armed Forces of Pakistan organized an official reception with the participation of the staff of H.Q.
During the conversations, the parties stressed that today new horizons are being opened up for the further strengthening of military cooperation between the two Brotherly Nations.
The Embassy of Uzbekistan expressed its gratitude to the leadership of the Joint Staff H.Q. of the Armed Forces of Pakistan for showing respect for the national holiday of Uzbekistan - the Day of Defenders of the Motherland. The event became a bright symbol of the new level of relationships between Uzbekistan and Pakistan, as well as confirmed the Parties’ readiness to develop cooperation on a friendly basis.