Pokistonda Vatan himoyachilari kuni nishonlandi
2019-yilning 14-yanvar kuni Pokiston tomonining tashabbusi bilan Pokiston Islom Respublikasi Qurolli kuchlari Qoʻshma shtabida ularning amaliyotida va ikki tomonlama munosabatlar tarixida ilk marotaba Oʻzbekistonning davlat bayrami – Vatan himoyachilari kuni nishonlandi.
Tadbir yuqori darajada tashkil etildi. Oʻzbekistonning Qurolli kuchlari va Pokistondagi Elchixonasi delegatsiyasi sharafiga harbiy orkestr bilan faxriy qorovul saf tortdi.
Pokiston tomoni harbiy va harbiy-texnikaviy hamkorlik boʻyicha oʻzaro munosabatlarining rivojlanishi, shuningdek, mamlakatimiz Qurolli Kuchlarining zamonaviy tayyorgarligi boʻyicha batafsil video rolik taqdim etdi.
Tadbir doirasida Pokiston Qurolli Kuchlarining Qoʻshma Shtabi tomonidan shtab shaxsiy tarkibi ishtirokida rasmiy qabul marosimi oʻtkazildi.
Suhbat chogʻida ikki qardosh xalqlar oʻrtasida harbiy hamkorlikni yanada mustahkamlanishi uchun bugungi kunda yangi imkoniyatlar ochilayotganligi taʼkidlandi.
Oʻzbekiston Elchixonasi Oʻzbekiston davlat bayrami – Vatan himoyachilari kuniga hurmat koʻrsatilganligi uchun Qurolli Kuchlar Qoʻshma Shtabi rahbariyatiga minnatdorlik izhor etdi. Tadbir Oʻzbekiston va Pokiston oʻrtasidagi munosabatlarning yangi bosqichga koʻtarilganligining yorqin ramzi boʻldi va tomonlarning doʻstlik asosida hamkorlikni rivojlantirishga tayyorligini tasdiqladi.

В Пакистане отметили День защитников Родины
14 января 2019 года по инициативе пакистанской стороны в Объединённом штабе Вооруженных сил Исламской Республики Пакистан впервые в их практике и в истории двусторонних отношений торжественно отметили государственный праздник Узбекистана – День защитников Родины.
Мероприятие было организовано на высоком уровне. В честь Вооруженных сил и делегации Посольства Узбекистана в Пакистане был выстроен почётный караул с военным оркестром.
Пакистанской стороной представлена развернутая видео-презентация о развитии узбекско-пакистанских отношений в области военного и военно-технического сотрудничества, а также о современном развитом уровне подготовки Вооруженных сил нашей страны.
В рамках мероприятия Объединённым штабом Вооруженных сил Пакистана был организован официальный прием с участием личного состава штаба.
В ходе состоявшихся бесед стороны подчеркивали, что сегодня открываются новые горизонты для дальнейшего укрепления военной кооперации между двумя братскими народами.
Посольство Узбекистана выразило признательность руководству Объединенного штаба Вооруженных сил за проявление уважение к государственному празднику Узбекистана – Дню защитников Родины. Мероприятие стало ярким символом нового уровня отношений между Узбекистаном и Пакистаном, подтвердило готовность сторон к развитию сотрудничества на дружественной основе.