Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti Turkiyada oʻzbek adabiyotini oʻrganishni tashkil etishda hamkorlikni kuchaytiradi
2019-01-14 | Ta’lim
Universitet oʻz imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda endilikda xalqaro miqyosda faoliyat koʻrsatishni boshladi. 2019-yilni amaliy ishlar bilan boshlagan universitet jamoasi rektor Shuhrat Sirojiddinov boshchiligida Turkiyaga xizmat safari tashkil etdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining farmoni asosida 2016-yilda tashkil etilgan Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti qisqa vaqt ichida bir qator muvaffaqiyatlarga erishdi. Shu kunga qadar ToshDOʻTAU dunyoning 50 dan ortiq taʼlim muassasalari bilan hamkorlik aloqalarini oʻrnatdi, 3 ta xalqaro assotsiatsiya (Koreya: Markaziy Osiyoni oʻrganish xalqaro assotsiatsiyasi, Rossiya: Butunjahon universitetlar assotsiatsiyasi, AQSH: Oʻzbekiston-Amerika jamiyati) aʼzosiga aylandi; Rossiya, Xitoy, Hindiston, Ozarbayjon Respublikalarida Alisher Navoiy nomidagi oʻzbek tili va madaniyati markazlari ochildi. Bugungi kunga kelib, ToshDOʻTAU yurtimizdagi 18 ta va xorijdagi 18 ta OTMlarda mavjud turdosh yoʻnalishlarga tayanch hisoblanadi.
Safarning birinchi kunida Istanbulda joylashgan Turk adabiyoti fondi rahbari Oʻzjon Unlu bilan ilmiy hamkorlik boʻyicha shartnoma imzolandi. Shu kunning oʻzida Toʻpqopi saroy-muzeyi qoʻlyozmalar fondi bilan hamkorlik oʻrnatildi. Mazkur shartnomaga asosan Alisher Navoiy va oʻzbek adabiyoti namoyandalarining asarlarini hamkorlikda oʻrganish boʻyicha kelishuvga erishildi. Bu milliy adabiyotimizning ushbu fondda mavjud mumtoz namunalarini qoʻlyozma holida oʻqish va asliyatidan tahlil qilish demakdir.
Soʻngra maʼmuriy binosi Istanbulda joylashgan Turk dunyosi tadqiqot fondi bilan ham shartnoma tuzildi. Turkiy xalqlarning tili, adabiyoti va madaniyatini asrab-avaylash hamda targʻib etish borasida koʻplab loyihalarni amalga oshiruvchi bu fond endi oʻzbek tili va adabiyoti universitetining ham yaqin maslakdosh hamkoriga aylandi.
Safarning ikkinchi kunida esa Turkiyaning mashhur Karabuk universitetida “Dunyo tamaddunida muhim oʻrin tutgan shaxslar: Alisher Navoiy” mavzusida ilmiy anjuman boʻlib oʻtdi.Anjuman Karabuk universiteti Chingiz Aytmatov nomidagi Turk dunyosi tadqiqotlar markazi, “Turkiyadagi oʻzbek talabalar” jamiyati hamda Adabiyot klubi bilan hamkorlikda tashkil etilgan boʻlib, uning doirasida Oʻzbekistonning madaniy yodgorliklari aks ettirilgan fotosuratlar koʻrgazmasi
boʻlib oʻtdi. Anjumanda Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti rektori Shuhrat Sirojiddinov soʻzga chiqdi va yurtimizdagi
tub islohotlar, taʼlim sohasiga oʻzgarishlar, Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning xorijiy taʼlim muassasalari bilan hamkorlikni yanada kuchaytirish yuzasidan qabul qilgan Farmonlarining mazmun-mohiyati, turkiy tilli davlatlar oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlash borasida olib borilayotgan davlat siyosatining asosiy
jihatlari xususida toʻxtaldi, “Alisher Navoiyning valiylik fazilatlari” mavzusida maʼruza qildi. Anjumandan soʻng Karabuk universiteti rektori bilan hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma imzolandi.
Shu kuni dunyoga mashhur Turk til qurumi bilan ham hamkorlik yoʻlga qoʻyildi. Mazkur qurum boshligʻi professor Gurer Gulsevin ToshDOʻTAU bilan suhbatda kelgusi yillarda oʻzbek adabiyotining mumtoz namunalari koʻp nusxada nashr qilish, zamonaviy oʻzbek adabiyotini targʻib qilish borasida salmoqli ishlar amalga oshirilishini qayd etdi.
Qolaversa, Anqara shahridagi mashhur Xoja Bayram Vali universiteti bilan ham mustahkam hamkorlik oʻrnatildi. Ikki tomonlama shartnoma imzolanib, hamkorlikning istiqbol rejalari muhokama qilindi.
Koʻjatepa Afyon universiteti ham ToshDOʻTAUning yaqin hamkorlaridan biriga aylandi. Mazkur universitet bilan siyosatshunoslik fanlari doirasida manfaatli loyihalarni amalga oshirish koʻzda tutilgan.
Muzokaralar natijasida Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat oʻzbek tili va adabiyoti universiteti Turkiyaning Karabuk universiteti bilan ilmiy-maʼrifiy, turizm; Afyon universiteti bilan sotsiologiya, Xoja Bayram Vali universiteti bilan kompyuter grafikasi va dizayn sohalarida qoʻshma dasturlar tuzish borasida kelishuvga erishdi.

Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои перешел на международный уровень
2019-01-14 | Образование
В настоящее время университет начал работать на международном уровне, основываясь на его возможностях. Университетская команда, начавшая 2019 год с работой с практическими результатами, организовала командировку в Турцию во главе с ректором Шухратом Сирожиддиновым.
Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои, созданный в 2016 году на основании Указа Президента Республики Узбекистан, достиг за короткое время ряда успехов. До настоящего времени ТашГУУЯЛ установил партнерские отношения с более чем 50 образовательными учреждениями мира, 3 международными ассоциациями (Корея: Международная ассоциация исследований Центральной Азии, Россия: Международная ассоциация университетов, США: общество Узбекистан-Америка); Центры узбекского языка и культуры имени Алишера Навои открылись в России, Китае, Индии и Азербайджане. На сегодняшний день ТашГУУЯЛ является базой с соответствующими направлениями для 18 вузов в Узбекистане и 18 университетов за рубежом.
В настоящее время университет начал работать на международном уровне, основываясь на его возможностях. Университетская команда, начавшая 2019 год с работой с практическими результатами, организовала командировку в Турцию во главе с ректором Шухратом Сирожиддиновым.
В первый день визита было подписано соглашение о научном сотрудничестве с главой Турецкого литературного фонда Озджаном Унлу в Стамбуле. В то же время было налажено сотрудничество с Дворцовым музеем им. Топкапы. В соответствии с этим соглашением была достигнута договоренность о совместном изучении произведений Алишера Навои и представителей узбекской литературы. Это означает чтение и анализ классических рукописных произведений нашей национальной литературы. После этого был подписан контракт с фондом исследований тюркского мира, расположенным в Стамбуле. Этот фонд, который осуществляет многочисленные проекты по сохранению и популяризации языка, литературы и культуры тюркских народов, стал тесным партнером Университета узбекского языка и литературы.
Во второй день визита в знаменитом Карабюкском университете в Турции прошла научная конференция под названием «Люди, сыгравшие важную роль в мировой цивилизации: Алишер Навои». Конференция была организована в сотрудничестве с Центром изучения тюркского мира имени Чингиза Айтматова Карабюкского университета, ассоциацией студентов Узбекистана в Турции и Литературным клубом, где прошла выставка фотографий культурного наследия Узбекистана. Ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои Шухрат Сирожиддинов выступил на конференции с речью о сути реформ в стране, изменениях в сфере образования и указах Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о дальнейшем укреплении сотрудничества с зарубежными образовательными учреждениями, осветил основные аспекты государственной политики по укреплению дружбы между тюркоязычными странами и выступил с докладом «Священные качества Алишера Навои». После конференции было подписано соглашение о сотрудничестве с ректором Карабюкского
университета.
В тот же день было налажено сотрудничество с всемирно известным обществом турецкого языка. Профессор Гурер Гулсевин, глава этой организации, в беседе с ТашГУУЯЛ заявил, что в ближайшие годы будет опубликовано большое количество публикаций классических произведений узбекской литературы на многих языках и будет проделана большая работа по популяризации современной узбекской литературы.
Кроме того, было установлено прочное партнерство со знаменитым Анкарским университетом им. Ходжа Байрам Вели. Было подписано двустороннее соглашение и обсуждены перспективы сотрудничества.
Университет Афьон Коджатепе также стал одним из близких партнеров ТашГУУЯЛ. Планируется, что этот университет будет участвовать в реализации заимовыгодных проектов в области политологии.
В результате переговоров Ташкентский государственный университет узбекского языка и литературы имени Алишера Навои договорился о разработке совместных программ: с Карабюкским университетом Турции в сфере науки, образования и туризм, с Университетом Афьон в сфере социологии, с Анкарским университетом Ходжа Байрам Вели в области компьютерной графики и дизайна.