Qirgʻiziston Tashqi ishlar vaziri bilan uchrashuv
2019-yilning 11-yanvar kuni Oʻzbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Toshkent shahriga kecha kelgan Qirgʻiziston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Chingiz Aydarbekov bilan muzokaralar oʻtkazdi.
Suhbat chogʻida mamnuniyat bilan qayd etilganidek, Oʻzbekiston va Qirgʻiziston oʻrtasida turli darajalarda, avvalo davlat rahbarlari oʻrtasida muntazam hamkorlikni oʻrnatilgani tufayli ikki tomonlama munosabatlarda misli koʻrilmagan doʻstona muhit yaratildi, bu esa toʻplanib qolgan muammolarni izchil hal etish va hamkorlikning yangi bosqichiga koʻtarishga imkon berdi.
Vazirlar tomonidan asosiy eʼtibor siyosiy, savdo-iqtisodiy, transport-kommunikatsiya, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki mamlakat aloqalarini 2019-yilda va istiqbolda yanada chuqurlashtirishning ustuvor yoʻnalishlarga qaratildi.
Oʻzbekiston va Qirgʻiziston uzoq muddatli va oʻzaro manfaatli asosda hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanliklari tasdiqlandi. Qayd etilganidek, 2018-yilning 11 oyi davomida oʻzaro savdo hajmi 2017-yilning ushbu davriga nisbatan 55 foizga oshib, 363 million dollarni tashkil etdi.
Oʻzbekistonning chegaraoldi viloyatlari hokimlari va Qirgʻiziston Hukumatining chegaraoldi viloyatlaridagi vakolatli vakillari Kengashi majlislarini ikki davlat Bosh vazirlari rahbarligida muntazam ravishda oʻtkazilishi ikki tomonlama munosabatlarda muhim rol oʻynaydi.
Shuningdek, 12-13-yanvar kunlari Samarqand shahrida Afgʻoniston ishtirokida boʻlib oʻtadigan “Hindiston – Markaziy Osiyo” muloqotining birinchi uchrashuvi kun tartibiga doir masalalar yuzasidan fikr almashildi.
Ushbu shakldagi forum turli yoʻnalishlardagi mintaqaviy hamkorlikni kengaytirish imkonini berishiga ishonch bildirildi.
Muzokaralar yakunida tashqi ishlar vazirliklari rahbarlari ikki tomonlama va Markaziy Osiyo shaklidagi hamkorlikni mustahkamlash va kengaytirishga sodiq ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar.

Uzbekistan Foreign Minister met with the Minister of Foreign Affairs of Kyrgyzstan
On January 11, 2019, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov held negotiations with the Minister of Foreign Affairs of the Kyrgyz Republic Chingiz Aidarbekov.
At the meeting, the parties noted with satisfaction that thanks to establishment of regular interaction between Uzbekistan and Kyrgyzstan at various levels, primarily between Heads of states, an unprecedented friendly atmosphere was created in bilateral relations, which allowed to consistently solve the accumulated problems and reach a new stage of cooperation.
According to the Ministry of Foreign Affairs of Uzbekistan, the ministers focused on priority areas for further deepening relations between the two countries in 2019 and for the future in political, trade-economic, transport-communication, cultural-humanitarian and other fields.
The interest of Uzbekistan and Kyrgyzstan in development of cooperation on a long-term and mutually beneficial basis was confirmed. As it was noted, over the 11 months of 2018, the trade turnover grew by 55% compared to the same period in 2017 and amounted to 363 million USD.
Regular meetings of the Council of Khokims of the Border Regions of Uzbekistan and plenipotentiaries of the Government of Kyrgyzstan in the Border Regions, chaired by the Prime Ministers of the two countries play an important role in bilateral relations.
The ministers also exchanged views on issues of the agenda of the first meeting of India – Central Asia Dialogue with participation of Afghanistan, which will be held in Samarkand on January 12-13.
The confidence was expressed that the forum in this format would allow expanding regional cooperation in various areas.
Following the negotiations, the ministers reaffirmed their commitment to strengthening and expanding cooperation both bilaterally and in the Central Asian format.