Andijonlik talabalarga xorijlik professorlar onlayn tarzda vebinar maʼruzalar oʻqidi
Mordoviya davlat universiteti professorlari Andijon davlat universiteti talabalari uchun vebinar tarzda onlayn maʼruzalar oʻqishdi.
Oʻtgan yili ilk marotaba Toshkent shahrida oʻtkazilgan Oʻzbekiston-Rossiya taʼlim forumidagi kelishuvlar natijasiga koʻra Rossiya Federatsiyasining Mordoviya
davlat universiteti va Andijon davlat universiteti oʻrtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
2019/2020 oʻquv yilidan boshlab universitetda Mordoviya davlat universiteti bilan qoʻshma dasturlar, asosida talabalarni oʻqitish rejalashtirilgan. Mazkur memorandumda belgilangan vazifalarni amalga oshirish boʻyicha alohida “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqilgan. Yoʻl xaritaga kiritilgan Mordoviya davlat universitetining professor-oʻqituvchilari tomonidan Andijon davlat universiteti talabalari uchun onlayn tarzida oʻquv mashgʻulotlarini olib borish rejasi ishlab chiqildi.
Hamkorlik memorandumiga muvofiq Mordoviya davlat universiteti matematik analiz kafedrasi professorlari Ravilya Bekmurzina hamda Anna Klimovalar tomonidan universitetning matematika taʼlim yoʻnalishining 3-bosqich talabalari uchun vebinar onlayn maʼruzalar olib borildi. Ushbu mashgʻulotlar natijasida professor-oʻqituvchi va talabalar zamonaviy bilimlarni egalladilar. 2019-yilda bunday maʼruzalarning oʻtkazilishi reja boʻyicha davom etadi.
Bugungi kunda Andijon davlat universiteti taʼlim sifatini oshirish maqsadida dunyoning nufuzli universitetlari bilan akademik, ilmiy va xalqaro hamkorlik yoʻlga qoʻyilmoqda. Jumladan, 52 ta oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik aloqalari oʻrnatilgan boʻlsa, bulardan 28 ta oliy taʼlim muassasalari bilan ikki tomonlama akademik memorandum va shartnomalar imzolandi.
2018-yilning oʻzida 50 dan ziyod rivojlangan davlatlarning oliy taʼlim muassasalari professor-oʻqituvchilari universitetda ayrim fanlardan maʼruza mashgʻulotlarini olib borgan boʻlsalar, universitetning 20 dan ortiq professor oʻqituvchilari Amerika, Yevropa va Osiyo davlatlariga borib qisqa muddatli stajirovka, doktorantura va malaka oshirish kurslarida boʻlib qaytdilar.

Сотрудничество в образовании - фактор развития
Преподаватели Мордовского государственного университета, разработали учебное занятие в режиме онлайн для студентов Андижанского государственного университета.
Согласно указу Президента Республики Узбекистан от 20 апреля 2017 года УП № 2909 “О мерах дальнейшего развития сферы высшего образования” УП № 3775 “О повышение качества образования и дополнительных мерах реализации их активного участия в реформах проводимых в нашей стране” от 5 июня 2018 года в АГУ проводятся различные виды работ.
С целью повышения качества образования налажено академическое, научное и международное сотрудничество с престижными университетами мира. В частности, были установлены партнерские отношения с 52 вузами, из них 28 высшими учебными заведениями были подписаны двусторонние академические меморандумы и договоры.
Только 2018 году, свыше 50 профессоров-преподавателей высших учебных заведений развитых стран, вели лекционные занятия по некоторым предметам в
университете, то свыше 20 профессоров университета провели кратковременную стажировку, докторантуру и обучились на курсах квалификации в странах Америки,
Европы и Азии.
По итогам Узбекско-Российского образовательного форума, который состоялся в Ташкенте 18-19 октября этого года, между Мордовским государственным университетом России и Андижанским государственным университетом был подписан меморандум о сотрудничестве. Начиная с 2019/2020 учебного года, университет планирует готовить студентов на основе совместных программ с Мордовским государственным университетом.
Для выполнения задач, изложенных в этом меморандуме, была разработана «Дорожная карта». Преподаватели Мордовского государственного университета, разработали учебное занятие в режиме онлайн для студентов Андижанского государственного университета. 19-21 декабря профессор кафедры математического анализа Мордовского государственного университета Бекмурзина Равиля Ряшитовна и Анна Климова провела вебинар (webinar) онлайн лекцию для студентов 3 курса факультета математики. В результате этой деятельности профессора и студенты получили современные знания. В 2019 году такие лекции будут продолжаться проводиться по плану.