Harbiy boʻlish orzuim yanada mustahkamlandi
Jizzaxda viloyat xokimligi, Markaziy harbiy okrug, Jizzax harbiy garnizoni, Mudofaaga koʻmaklashuvchi “Vatanparvar” tashkiloti, Oʻzbekiston yoshlar ittifoqi Jizzax viloyat kengashlari hamkorligida “Vatan muqaddas, uni himoya qilish sharafli burchidir!” shiori ostida madaniy-maʼrifiy tadbirlar oʻtkazilmoqda.
Sharof Rashidov tumani Gandumtosh qishlogʻida tashkil etilgan festivalda mamlakatimiz Qurolli Kuchlari jangovar salohiyatini aks ettiruvchi harbiy texnika va qurol-aslahalar, qutqaruv anjomlari koʻrgazmasi namoyish etildi. Ishtirokchilar zamonaviy harbiy texnika va qurollarni nafaqat tomosha qildi, balki baʼzilarining ishlatilish tartibi bilan ham tanishdi.
Festival doirasida yoshlarga mamlakatimiz Qurolli Kuchlarida amalga oshirilayotgan islohotlar, Vatan himoyachisi boʻlishning sharafi va masʼuliyati haqida keng maʼlumot berishga qaratilgan qator madaniy-maʼrifiy tadbirlar, sport musobaqalari oʻtkazildi.
– Harbiy orkestr sadolari ostida askarlarning saf koʻrigi, buyuk bobolarimiz Jaloliddin Manguberdi va Amir Temur jang sanʼati haqidagi sahna koʻrinishlari biz yoshlarni toʻlqinlantirib yubordi, – deydi Jizzax yengil sanoat kasb-hunar kolleji oʻquvchisi Zohid Otaqulov. – Askarlarning qoʻl jangi sanʼati, sportning harbiy-texnik turlari boʻyicha koʻrgazmali chiqishlar, xalqimizning qadimiy va jangovar koʻpkari oʻyini harbiy boʻlish istagimni yanada mustahkamladi.

Желание стать военным усилилось
В Джизаке областным хокимиятом, Центральным военным округом, Джизакским военным гарнизоном, областными советами Организации содействия обороне Узбекистана "Ватанпарвар" и Союза молодежи страны совместно проводятся духовно-просветительские мероприятия под девизом "Родина священна, ее защита – почетный долг!".
На фестивале, прошедшем в поселке Гандумтош Шараф-Рашидовского района, организована выставка военной техники и вооружения, а также спасательного снаряжения. Участники получили возможность не только осмотреть, но и ознакомиться с порядком применения некоторых видов современной боевой техники и оружия.
В рамках фестиваля прошел ряд духовно-просветительских мероприятий, спортивных соревнований, направленных на широкое разъяснение среди молодежи сути и значения осуществляемых в Вооруженных Силах нашей страны реформ, престижа и ответственности профессии защитника Родины.
– Строевой шаг солдат под звуки военного оркестра, демонстрация военного мастерства, которым обладали наши великие предки Джалолиддин Мангуберди и Амир Темур, взволновали наши сердца, – говорит учащийся Джизакского профессионального колледжа легкой промышленности Зохид Отакулов. – Показательные выступления по рукопашному бою, военно-техническим видам спорта, состязание наездников еще более усилили мое желание стать военнослужащим.