Qator xorijiy davlatlarning takliflarini hisobga olgan holda, mamlakatlar aro ikki va koʻp tomonlama hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida Oʻzbekistonda Viza berish tartibini liberallashtirish boʻyicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Shuningdek, yurtimizga tashrif buyuruvchi xorijiy fuqarolar uchun qulay sharoitlar yaratish hamda mamlakatimizning tarixiy, madaniy merosi, boy tabiat resurslaridan va mavjud imkoniyatlardan har tomonlama foydalanish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “Turizmni tezkor rivojlantirishga doir qoʻshimcha chora-tadbirlar rejasi toʻgʻrisida”gi farmoni imzolandi. Farmonda Oʻzbekiston Respublikasi hududiga kirish kunidan boshlab 30 kun davomida 45 ta mamlakat fuqarolari uchun qoʻshimcha vizasiz rejim joriy qilindi.
Maʼlumot uchun, 2019-yilning 15-yanvaridan boshlab Germaniya Federativ Respublikasi fuqarolari uchun yurtimizda 30 kunlik vizasiz rejim joriy qilingandi.
Hujjatga koʻra, bu mamlakatlar Avstraliya, Avstriya, Argentina, Bosniya va Gersegovina, Italiya, Kanada, Daniya, Ispaniya, Gollandiya, Norvegiya, Shvetsiya, Buyuk Britaniya, Finlyandiya, Braziliya, Chexiya, Shveytsariya, Mongoliya va boshqalarni oʻz ichiga oladi.
Ushbu chora-tadbirlar yurtimizga tashrif buyuradigan xorijiy sayyohlar oqimini oshishiga, shuningdek, jahon mamlakatlarini Oʻzbekiston bilan madaniy, ilmiy, savdo-sotiq va xorijiy investitsiyalarni jalb qilish borasidagi aloqalarini rivojlanishiga hamda jahon hamjamiyatida yurtimiz imidjini yanada oshishiga yordam beradi.
Endilikda fuqarolari Oʻzbekistonga vizasiz kirish huquqiga ega mamlakatlar umumiy soni 64 tani tashkil etadi.
Eslatib oʻtamiz, turizm sohasida viza rasmiylashtirish jarayonini tartibga solish chora-tadbirlarini 2021-yil 1-yanvarga qadar amalga oshirish rejalashtirilgan.
Joriy yilning 1 fevralidan eʼtiboran quyidagi mamlakatlar fuqarolari Oʻzbekistonga 30 kungacha boʻlgan muddatga vizasiz rejim asosida tashrif buyurishi mumkin boʻladi

Увеличилось количество стран безвизового режима на 45
Учитивая предложения ряда зарубежных стран и дальнейшее развитие двустороннего и многостороннего сотрудничества Узбекистаном ведется работа по либерализации визового режима.
В целях создания наиболее благоприятных условий для иностранных граждан и всестороннего использования имеющихся возможностей и ресурсов богатого природного, культурного и исторического наследия страны Указом Президента Республики Узбекистан с 1 февраля 2019 года дополнительно устанавливается безвизовый режим для 45 стран сроком на 30 дней со дня въезда на территорию Республики Узбекистан.
Важно отметить, что с 15 января 2019 года для граждан Германии установлен безвизовый режим на 30 дней.  Отметим, что ранее введение безвизового режима было запланировано на 1 января 2021 года.
В число этих стран входят Австралия, Австрия, Аргентины, Босния и Герцеговина, Италии, Канады, Дании, Испании, Нидерландов, Норвегии, Швеции, Великобритании, Финляндии, Бразилии, Чехии, Швейцарии, Монголия и др.
Эти меры могут способствовать увеличению потока иностранных туристов, развитию культурных, научных, торговых, инвестиционных отношений между Узбекистаном и другими странами, улучшению позитивного имиджа страны среди международного сообщества.
Теперь общее количество стран, гражданам которых разрешен безвизовый въезд в Узбекистан, составляет 64.
Перечень стран, для граждан которых с 1 февраля 2019 года устанавливается безвизовый режим сроком на 30 дней