“Baxshi“ Xalqaro sanʼat festivali
2019-yil 5-10-aprel kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan birinchi marotaba tashkil etilayotgan “Baxshi” xalqaro sanʼat festivali Termiz shahrida boʻlib oʻtadi. Baxshichilik - asrlar davomida xalqimizning musiqa va folklor anʼanalarini avloddan avlodga yetkazayotgan milliy sanʼat turlaridandir.
Har qanday millatning asl tarixi va madaniyati, birinchi navbatda, ogʻzaki ijodiy ishi, folklori, xalq eposi bilan ifodalanadi. Folklor bu milliy qadriyatlar va anʼanalarni saqlash va rivojlantirishda bebaho manbadir.
Jahon hamjamiyatini milliy oʻzbek badiiy sanʼatining noyob namunalari bilan keng tanishtirish, yoshlarning ushbu sanʼat turlariga qiziqtirish va qiziqishlarini oshirish, qardosh xalqlar oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlash, ijodiy aloqalar va madaniy hamkorlik doiralarini kengaytirish maqsadida har 2 yilda bir marotaba, aprel oyining boshlarida “Baxshi“ Xalqaro sanʼat darajadagi festival oʻtkaziladi.

2019-01-05 | Culture
On April 5-10, 2019, Termez city of Surkhandarya region will host the first International Bakhshi Art Festival, which will be held at the initiative of the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev.
As reported by the Press Service of the State Committee for Tourism Development of the Republic of Uzbekistan, the festival will be held in early April, once in 2 years, in order to widely familiarize the public with unique samples of Uzbek national art of bakhshi narrators, increase youth’s respect and interest in this type of art, strengthen friendship of fraternal people, expand creative ties and cultural cooperation internationally.