“Baxshi“ Xalqaro sanʼat festivali
2019-yil 5-10-aprel kunlari Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan birinchi marotaba tashkil etilayotgan “Baxshi” xalqaro sanʼat festivali Termiz shahrida boʻlib oʻtadi. Baxshichilik - asrlar davomida xalqimizning musiqa va folklor anʼanalarini avloddan avlodga yetkazayotgan milliy sanʼat turlaridandir.
Har qanday millatning asl tarixi va madaniyati, birinchi navbatda, ogʻzaki ijodiy ishi, folklori, xalq eposi bilan ifodalanadi. Folklor bu milliy qadriyatlar va anʼanalarni saqlash va rivojlantirishda bebaho manbadir.
Jahon hamjamiyatini milliy oʻzbek badiiy sanʼatining noyob namunalari bilan keng tanishtirish, yoshlarning ushbu sanʼat turlariga qiziqtirish va qiziqishlarini oshirish, qardosh xalqlar oʻrtasidagi doʻstlikni mustahkamlash, ijodiy aloqalar va madaniy hamkorlik doiralarini kengaytirish maqsadida har 2 yilda bir marotaba, aprel oyining boshlarida “Baxshi“ Xalqaro sanʼat darajadagi festival oʻtkaziladi.

Международный фестиваль искусства «Бахши»
С 5 по 10 апреля 2019 года в Термезе впервые пройдет Международный фестиваль искусства «Бахши», проведение которого состоится по инициативе Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
Бахши – олицетворение народного творчества, веками слагавшегося в музыкальную и фольклорную традиции из поколения в поколение.
Исконная история и культура любого народа выражается, прежде всего, в его устном творчестве – фольклор, народный эпос. Это и является бесценным источником в сохранении и развитии национальных ценностей и традиций.
В целях широкого ознакомления общественности с неповторимыми образцами узбекского национального искусства сказителей-бахши, повышения у молодежи уважения и интереса к этому виду искусства, укреплению дружбы братских народов, расширение кругов творческих связей и культурного сотрудничества в международном масштабе, фестиваль будут проводить в начале апреля раз в 2 года.